Czy włosy mogą wypadać, jeśli skóra głowy jest tłusta?

Jedną z częstych przyczyn wypadania włosów jest przetłuszczająca się skóra głowy. Choć może być to trudne do opanowania, można temu zaradzić stosując szampon oczyszczający. Lekki produkt do pielęgnacji włosów zapobiegnie zatkaniu porów, a dieta bogata w probiotyki może zapobiec swędzeniu.

Zmniejszenie wydzielania sebum

Nadmiar sebum może wpływać na zdrowie skóry głowy, co jest problemem, który trzeba jak najszybciej naprawić. Nadmiar sebum zatyka pory i blokuje dopływ krwi do mieszków włosowych, co skutkuje łupieżem i infekcjami bakteryjnymi. Może również utrudniać wzrost nowych, zdrowych włosów. Nieleczona tłusta skóra głowy może nawet ulec zakażeniu i trwale uszkodzić mieszki włosowe.

Jednym ze sposobów na naprawę tłustej skóry głowy jest zmniejszenie ilości czasu, w którym myjesz włosy. Możesz ograniczyć mycie włosów do jednego lub dwóch razy w tygodniu, w zależności od stylu życia i rodzaju włosów. Zmiana szamponu i sposobu pielęgnacji włosów pomoże skórze głowy przystosować się do nowej rutyny i zmniejszyć ilość produkowanego przez nią oleju.

Ograniczenie narzędzi do stylizacji

Jeśli stwierdzisz, że Twoja skóra głowy jest tłusta, możesz spróbować ograniczyć narzędzia do stylizacji. Narzędzia te mogą być szkodliwe dla włosów. Mogą też powodować przetłuszczanie się i osłabienie skóry głowy. Ograniczenie używania narzędzi do stylizacji może pomóc utrzymać zdrowe włosy i zapobiec ich wypadaniu.

Jednym z powodów, dla których skóra głowy może być tłusta jest stres. Stres powoduje, że gruczoł łojowy pracuje na wysokich obrotach, produkując dodatkowe ilości oleju. Ponadto, osoby z tłustą skórą głowy mogą nie myć włosów wystarczająco często lub spać na niedokładnie wyczyszczonej pościeli. Może to być również wynikiem infekcji skóry głowy lub problemów hormonalnych.

Stosowanie sody oczyszczonej

W przypadku tłustej skóry głowy, dobrym rozwiązaniem problemu może być stosowanie sody oczyszczonej na skórę głowy. Zmniejszy ona tłustość i nagromadzenie silikonów na włosach. Dzieje się tak, ponieważ działa ona na sebum skóry głowy.

Główną wadą stosowania sody oczyszczonej na skórę głowy jest to, że jest ona szorstka dla skóry głowy. Może podrażniać skórę i powodować efekt nadmiernego oczyszczania, który powoduje zwiększenie ilości sebum. Dlatego tak ważne jest stosowanie delikatnych produktów.

Chociaż szampon z sodą oczyszczoną jest uważany za skuteczny sposób na zrównoważenie pH skóry głowy, należy pamiętać, że nie działa on na wszystkie rodzaje włosów. Aby uzyskać jak najwięcej korzyści, należy stosować go tylko raz na tydzień lub dwa, w zależności od stopnia przetłuszczenia skóry głowy. Należy pamiętać o dokładnym przestrzeganiu wskazówek podczas stosowania sody oczyszczonej na włosy.

Stosowanie octu jabłkowego

ACV jest naturalnym, kwaśnym składnikiem, który pomaga przywrócić równowagę skórze głowy. Możesz go regularnie dodawać do swojego schematu pielęgnacji włosów. Pamiętaj jednak, aby rozcieńczyć go wodą i nie używać zbyt wiele. Może powodować podrażnienia, ale powinny one zniknąć po kilku dniach. Należy również unikać dostania się go do oczu. Ponadto należy unikać tańszych imitacji. Mogą one zawierać wypełniacze, szkodliwe dodatki i bardzo niskie stężenie ACV.

Poza wypadaniem włosów, ocet jabłkowy może również pomóc w walce z łupieżem. Ten stan jest spowodowany przez drożdżopodobny grzyb, który żywi się olejkami znajdującymi się w skórze głowy większości dorosłych. Ocet jabłkowy ma właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne i może zabić drożdże powodujące łupież. Wspomaga również wzrost włosów poprzez oczyszczanie nagromadzonych substancji i odblokowywanie mieszków włosowych.

Stosowanie olejku eukaliptusowego

Olejek eukaliptusowy może pomóc poprawić kondycję włosów i stymulować nowe mieszki włosowe. Poprawia również krążenie do skóry głowy, pozwalając bogatej w składniki odżywcze krwi dotrzeć do każdej komórki, promując wzrost włosów. Jest to świetny środek przeciwgrzybiczy i przeciwbakteryjny, który może pomóc w walce z łupieżem i zapobiec wypadaniu włosów spowodowanemu swędzeniem.

Możesz zastosować olejek eukaliptusowy bezpośrednio na skórę głowy lub rozcieńczyć go z olejem nośnym i nałożyć na skórę głowy. Możesz zostawić go na noc lub pozostawić na kilka minut każdego dnia. Możesz nawet nałożyć niewielką ilość na włosy przed umyciem ich szamponem.

Poza korzystnym działaniem na włosy, olejek eukaliptusowy może również zapobiegać wszawicy i leczyć łupież. Jeśli jednak masz wszy głowowe, powinieneś skonsultować się z lekarzem przed użyciem olejku eukaliptusowego.

Podobne tematy