Jak pozbyć się przebarwień na twarzy? Sprawdzone sposoby!

Przebarwienia skóry twarzy stanowią częsty problem u osób w różnym wieku. Co je powoduje i w jaki sposób można się ich pozbyć?

Koloryt twarzy może wiele powiedzieć nie tylko o stanie zdrowia skóry, ale także o stanie zdrowia człowieka w ogóle. Dlatego, jeżeli pojawią się u ciebie przebarwienia, dobrze jest wiedzieć, co je wywołało, bo to znacznie ułatwia walkę z nimi.

Jak wygląda zdrowa skóra?

Zdrowa skóra charakteryzuje się przede wszystkim jednolitym kolorytem, brakiem wysypki, trądziku, zaczerwienienia, łuszczenia, a także plam pigmentacyjnych. Poza tym zdrowa cera zawsze ma lekki połysk. Kiedy skóra jest zdrowa, jest elastyczna, napięta, dzięki czemu owal twarzy pozostaje wyraźny. Jeśli skóra ma szarawy odcień, pozbawiona naturalnego blasku, jest sucha i łuszcząca się, ma ubytki, zwiotczenia, to jest niezdrowa.

Co wywołuje przebarwienia skóry?

Kolor skóry twarzy zależy nie tylko od pielęgnacji i jakości kosmetyków, których używasz, ale także od stylu życia. Skóra, jak lustro, odzwierciedla stan organizmu jako całości. Na przykład plamy pigmentowe wskazują na problemy z przewodem pokarmowym, a częste wysypki w okolicy podbródka sygnalizują obecność problemów w pracy układu rozrodczego i moczowo-płciowego.

Bardzo często przyczyną szarej, matowej cery są złe nawyki (nikotyna lub alkohol, kawa), niewłaściwe odżywianie czy źle funkcjonujący przewód pokarmowy. Brak snu również prowadzi do utraty naturalnego blasku i elastyczności skóry. U osób spędzających dużo czasu przy komputerze skóra twarzy staje się przesuszona, szczególnie w okolicach oczu. Klimatyzacja i ogrzewanie mają również negatywny wpływ na koloryt skóry, ze względu na to, że nadmiernie wysuszają powietrze w pomieszczeniu.

Wielbiciele opalania powinni wiedzieć, że choć jest ono piękne, to nie zawsze jest przydatne, ponieważ promienie ultrafioletowe zmieniają kolor skóry i  wysuszają ją, często powodując miejscowe przebarwienia na twarzy.

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

Pierwszą zasadą jest codzienne oczyszczanie: mycie specjalnymi produktami, przecieranie twarzy tonikiem lub balsamem. Twarz trzeba oczyszczać, nawet jeśli przez cały dzień nie stosowano żadnych kosmetyków, ponieważ na skórze wciąż gromadzi się brud. Nigdy nie kładź się spać z makijażem na twarzy. Konieczne jest również stosowanie peelingów złuszczających, ponieważ dobrze oczyszczają skórę i mogą pomóc w wyrównaniu kolorytu. Nie zapomnij o nawilżaniu.

Drugą kwestią jest dieta. Konieczne jest włączenie do codziennego jadłospisu takich produktów jak ryby, chude mięso, owoce morza, produkty mleczne, białko sojowe. Skóra potrzebuje witamin A i E, które znajdują się m.in. w wątrobie, maśle i tłustych rybach. Należy zrezygnować z konserw, majonezu, słodkich napojów gazowanych, kiełbas, margaryny i pikantnych przypraw i potraw smażonych. Nieodzowne jest ograniczenie stosowania cukru i soli.

Ponadto konieczne jest wypijanie co najmniej 1,5 litra czystej wody dziennie, dzięki czemu skóra będzie regularnie nawilżona.

Kolejną kwestią jest styl życia. Ruch wpływa nie tylko na utrzymanie dobrej kondycji całego organizmu, ale także pomaga w oczyszczaniu organizmu, a proces ten znakomicie wpływa na koloryt skóry. Ponadto konieczne jest spanie 7-8 godzin dziennie.

Zabiegi kosmetyczne

Aby nadać skórze twarzy zdrowszy wygląd, kosmetologia oferuje różne zabiegi przywracające strukturę skóry. Dzięki zastosowaniu tych metod praca gruczołów łojowych zostaje zharmonizowana, cera wyrównana, pojawia się naturalny blask skóry. Jednak najpierw wykonać profesjonalne badanie skóry.

Przebarwienia skóry twarzy są uciążliwe, ale można z nimi skutecznie walczyć, stosunkowo, prostymi metodami.Podobne tematy