Co robić, gdy piersi bolą w czasie ciąży

Jeśli oczekujesz i twoje piersi zaczynają boleć podczas ciąży, oto kilka rzeczy do zrobienia, aby uzyskać ulgę. Możesz spróbować naturalnych środków zaradczych lub zadzwonić do lekarza. Możesz również nosić biustonosz podtrzymujący. Trzymanie okładów z lodu owiniętych w bawełnę może również pomóc. Zastosuj lód do dotkniętego obszaru przez około 20 minut na raz.

Zabiegi

Bolące piersi są powszechne podczas ciąży i może to być frustrujące, ale istnieją sposoby radzenia sobie z bolącymi piersiami podczas ciąży. Używanie biustonosza, który jest odpowiednio dopasowany może pomóc zmniejszyć dyskomfort, podobnie jak używanie wkładek do piersi. Objawy bolących piersi w ciąży różnią się w zależności od kobiety. Czasami jednak nie wskazują one na podstawowy problem.

Ból piersi podczas ciąży jest spowodowany zmianami w poziomie hormonów, które mogą obejmować zwiększony poziom estrogenów. Hormony progesteron i estrogen zwiększają warstwę tłuszczu wewnątrz piersi, co powoduje zwiększenie ilości przepływu krwi. Ten wzrost przepływu krwi powoduje, że piersi czują się niewygodnie. Ponadto, skóra wokół sutków może stać się ciemniejsza i bardziej plamista niż zwykle. Kobieta może również zauważyć gęsią skórkę wokół otoczek, które są maleńkimi gruczołami potowymi smarującymi cały obszar.

Środki przeciwbólowe dostępne bez recepty mogą pomóc w złagodzeniu dyskomfortu. Możesz również spróbować ograniczyć spożycie sodu, aby zmniejszyć dyskomfort. Chociaż sól jest niezbędna do budowania objętości krwi, ograniczenie spożycia soli podczas ciąży może pomóc złagodzić ból piersi. Jedzenie pokarmów o wysokiej zawartości błonnika i witaminy A może również pomóc. Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni, należy skonsultować się z lekarzem.

Zmiana biustonosza to kolejny sposób na złagodzenie bólu piersi. Szeroki wybór biustonoszy może pomóc zmniejszyć obrzęk i pomóc w zmniejszeniu bólu. Innym sposobem leczenia bólu piersi jest stosowanie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Tylenol jest doskonałą opcją dla wielu kobiet. Inną opcją jest noszenie biustonosza, który jest wygodniejszy i oferuje wsparcie. Upewnij się, że masz regularne dopasowanie biustonosza przez całą ciążę, aby upewnić się, że nosisz odpowiedni biustonosz dla konkretnego typu ciała.

Naturalne środki zaradcze

Jeśli Twoje piersi bolą podczas ciąży, nie jesteś sama. Ten powszechny problem dotyka wielu kobiet, ale istnieją naturalne środki zaradcze, które mogą pomóc ukoić obolałe piersi w czasie ciąży. Te rozwiązania pomogą Ci poradzić sobie z dyskomfortem, a także będą łagodne dla delikatnych organów Twojego dziecka.

Jednym z najlepszych naturalnych środków na ból piersi w czasie ciąży jest picie dużej ilości wody. Pomoże to wypłukać dodatkowe płyny i hormony w Twoim ciele, które powodują ból. Innym domowym środkiem na ból piersi w czasie ciąży jest imbir. Imbir jest naturalnym środkiem przeciwbólowym i może być dodany do wody, aby pomóc w objawach.

Możesz również zastosować mrożone warzywa, aby ukoić obolałe piersi. Możesz użyć do tego celu dowolnego warzywa, a przed zmianą pozostaw je na piersiach przez około 10-15 minut. Po zdjęciu przykryj je szmatką lub papierowym ręcznikiem. Pamiętaj również, aby oznaczyć go jako okład z lodu, aby uniknąć przypadkowego zjedzenia go!

Ból piersi jest normalną częścią ciała i większość kobiet doświadcza go w pewnym momencie. Może on jednak być oznaką poważniejszego problemu i powinien być leczony przez lekarza. Przyczyną numer jeden bólu piersi są wahania hormonalne. Kobiety zazwyczaj odczuwają bolesne i tkliwe piersi na trzy do pięciu dni przed miesiączką, a po jej zakończeniu przestają boleć. Jest to spowodowane hormonami zwanymi estrogenem i progesteronem.

Piersi mogą być również bardzo bolesne podczas ciąży. Hormony estrogen i progesteron zwiększają warstwę tłuszczu wewnątrz piersi, powodując wzrost przepływu krwi do tego obszaru. Wynikający z tego obrzęk i ból może być bardziej odczuwalny podczas ćwiczeń fizycznych.

Wezwanie lekarza

Gdy piersi zaczynają boleć w czasie ciąży, czas zadzwonić do lekarza. Niektóre objawy są zupełnie normalne, ale niektóre są alarmujące. Powinnaś natychmiast skontaktować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli odczuwasz uporczywy ból lub jego nagłe nasilenie. Jeśli jednak Twój ból jest łagodny, możesz najpierw spróbować domowych środków zaradczych.

Ból piersi może być spowodowany kilkoma rzeczami, takimi jak wahania hormonalne. Nie powinnaś się niepokoić, ale zadzwoń do lekarza, jeśli ból jest uporczywy, cykliczny lub skupiony w jednej piersi. Może mu również towarzyszyć zaczerwienienie, obrzęk lub wydzielina z sutków. Twój lekarz może przepisać Ci środki przeciwbólowe dostępne bez recepty, a w razie potrzeby może wystawić Ci receptę.

Wraz z postępem ciąży Twoje piersi staną się pełniejsze i większe. Jest to normalna część procesu i można sobie z tym poradzić, jeśli masz wsparcie. Jeśli jednak jesteś zaniepokojona, powinnaś porozmawiać z pracownikiem służby zdrowia. Jeśli jesteś zaniepokojona, możesz również porozmawiać z innymi kobietami w ciąży w grupach wsparcia i zasięgnąć porady specjalisty.

Jeśli jesteś w ciąży i odczuwasz ból piersi, powinnaś zgłosić się do lekarza w celu postawienia pełnej diagnozy. Istnieje wiele przyczyn bólu piersi, a lekarz będzie mógł pomóc Ci ustalić najbardziej odpowiednie leczenie. W międzyczasie, jeśli przyjmujesz doustny środek antykoncepcyjny, możesz chcieć uniknąć kofeiny i innych środków pobudzających, które mogą nasilić ból. Jeśli karmisz piersią, ból piersi może być spowodowany zablokowanym przewodem mlecznym lub zapaleniem sutka. W tym drugim przypadku mogą zostać przepisane antybiotyki. Ponadto, bolące sutki mogą być oznaką zbliżającej się miesiączki.

Noszenie biustonosza podtrzymującego

Biustonosze podtrzymujące mogą być bardzo pomocne, gdy piersi bolą w czasie ciąży. Biustonosze te zapewniają dodatkowe wsparcie i zapobiegają podrażnieniom sutków, czyli dwóm częstym przyczynom bólu piersi. Podczas ciąży Twoje ciało produkuje dodatkowe ilości hormonów, aby przygotować się do porodu i karmienia piersią, więc sutki stają się wrażliwe. Chociaż wkładki laktacyjne i zimne okłady mogą pomóc, najlepiej jest używać biustonosza podtrzymującego, który pomoże złagodzić dyskomfort.

Po pierwsze, kup biustonosz podtrzymujący, który ma dużo miejsca na rozszerzenie. Podczas ciąży prawdopodobnie zwiększysz obwód klatki piersiowej o jeden lub dwa rozmiary. Ważne jest również, aby wybrać biustonosz, który ma regulowane ramiączka. Należy również upewnić się, że biustonosz ma odpowiednią haftkę. Powinien być ciasny i nie za luźny, ponieważ luźny stanik może powodować dyskomfort, a nawet ból. Oprócz biustonosza podtrzymującego, powinnaś zainwestować w wkładki do piersi, które ochronią brodawkę przed podszewką stanika.

W czasie ciąży bolesność piersi występuje u większości kobiet. Dolegliwość ta jest zwykle bardziej nasilona niż comiesięczne cykle piersiowe i może sprawić, że niewygodne będą ćwiczenia lub noszenie ubrań. Nawet lekkie uderzenie lub powiew wiatru może sprawiać wrażenie, że cię powala. Kluczowe jest znalezienie biustonosza podtrzymującego, który pomoże Ci czuć się komfortowo i pewnie.

Po drugie, ważne jest, aby wybrać biustonosz, który jest wykonany z oddychającej tkaniny. Unikaj tych wykonanych z syntetyków lub koronek, ponieważ materiały te mają tendencję do przylegania do piersi. Wybierz również biustonosz podtrzymujący o większym rozmiarze miseczki, dzięki czemu nie będziesz musiała się martwić, że ramiączka będą wbijać się w skórę.

Stosowanie kremu nawilżającego

Stosowanie kremu nawilżającego, gdy piersi zaczynają boleć w czasie ciąży, jest ważne dla zapobiegania podrażnieniom i rozstępom. Suche sutki są częstym objawem ciąży, a szybki wzrost przepływu krwi może nasilić ten problem. Używanie balsamu, który jest wolny od substancji zapachowych i ostrych chemikaliów pomoże utrzymać skórę elastyczną i nawilżoną oraz zmniejszyć dyskomfort.

Balsamy z aloesem lub witaminą E mogą ukoić swędzące sutki i zapewnić nawilżenie piersi. Nakładanie wazeliny na sutki również może pomóc w zatrzymaniu wilgoci i utrzymaniu gładkiej skóry. Balsamy powinny być stosowane dwa razy dziennie.

Stosowanie kremu do sutków może być również pomocne, w zależności od przyczyny bolesności. Istnieją jednak zagrożenia związane z produktami dostępnymi bez recepty. Niektóre z nich mogą wręcz pogorszyć sytuację. Zawsze upewnij się, że skonsultujesz się z lekarzem przed użyciem jakiegokolwiek kremu lub balsamu na obolałe sutki.

Innym sposobem na ukojenie podrażnionej skóry jest wzięcie ciepłej kąpieli. Jeśli Twoja skóra jest wyjątkowo sucha, spróbuj użyć nawilżacza, aby ją nawilżyć. Możesz również zastosować kojący krem nawilżający do piersi i sutków po uprzednim ich osuszeniu. Możesz nawet spróbować zastosować lanolinę na dotkniętych obszarach. Aby upewnić się, że środek nawilżający jest dla ciebie odpowiedni, wykonaj test płatkowy przed nałożeniem go na skórę.

Podobne tematy