Czy noszenie biustonosza powoduje raka piersi?

Niektóre kobiety wierzą, że istnieje związek między noszeniem biustonosza a rakiem piersi. Według byłego chirurga zajmującego się rakiem piersi, dr Susan Love, mit ten pochodzi z frustracji i chęci kontrolowania choroby. Nie jest ona jednak przekonana, że noszenie stanika jest przyczyną raka. Związek między rakiem piersi a używaniem stanika nie jest dobrze zrozumiany. Stanik mogą powodować grzyby, drożdże lub nadmierna potliwość.

Czy istnieje związek między noszeniem stanika a rozwojem raka piersi?

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów dyskusji w internecie jest to, czy noszenie biustonosza zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Rak piersi to poważna choroba, która rozwija się w tkance piersi i może być zdiagnozowana poprzez zmiany kształtu piersi, guzki lub dołeczki czy łuszczące się plamy. Niestety, rak piersi jest coraz bardziej powszechne w Stanach Zjednoczonych i Indiach, jak również wśród młodych kobiet. Wiele mitów na temat raka piersi opiera się na informacjach rozpowszechnianych przez pocztę elektroniczną i Internet.

Jednak badania te mają kilka wad, a jedną z nich jest to, że nie ma dowodów na poparcie teorii o raku piersi spowodowanym przez biustonosz. Po pierwsze, badanie przeprowadzone przez Singera i Grismaijera nie uwzględniło czynników zakłócających i znanych czynników ryzyka raka piersi. Nie oznacza to jednak, że nie ma związku między noszeniem biustonosza a rozwojem choroby piersi.

Istnieje kilka badań, które wspierają związek między noszeniem biustonosza a rozwojem raka piersi, ale nie ma bezpośredniego związku. Ostatnie badanie przeprowadzone przez naukowców z Fred Hutchinson Cancer Research Centre w Seattle, WA, nie wykazało związku między noszeniem biustonosza a ryzykiem zachorowania na raka piersi. Jednak kobiety, które noszą staniki z fiszbinami lub mocno dopasowane, mogą być narażone na większe ryzyko zachorowania na raka piersi. Ponadto w badaniu stwierdzono, że ciasno dopasowane staniki mogą powodować raka piersi, ponieważ uciskają układ limfatyczny piersi, co prowadzi do gromadzenia się toksyn.

Nadmiar potu

Nadmiar potu w biustonoszu to zła rzecz dla piersi kobiety. Nie tylko zatyka pory, ale może też wywołać infekcję. Bakterie z przepoconego stanika mogą powodować infekcje na skórze piersi i w przewodach mlecznych. Ważne jest, aby umyć biustonosz po każdym użyciu i starać się utrzymać go w suchości. Jeśli okaże się, że powoduje on wysypkę na piersi, należy skonsultować się z lekarzem. Na szczęście większość przypadków wysypki jest nieszkodliwa.

Większość biustonoszy wykonana jest z materiałów syntetycznych, które nie oddychają i sprawiają, że piersi są gorące. Może to zwiększyć ryzyko rozwoju raka piersi. Ponadto materiały syntetyczne nie schną szybko, więc mogą przyczyniać się do infekcji skóry. Możesz spróbować znaleźć stanik wykonany z bawełny, która lepiej oddycha. Pamiętaj jednak, że bawełna potrzebuje dużo czasu, aby wyschnąć.

Pot pod piersiami jest szczególnie nieprzyjemny. Powstaje on z powodu wilgoci uwięzionej w miejscu, gdzie piersi stykają się z tułowiem. Ponieważ skóra fałduje się na sobie, jest mniej miejsca na odparowanie potu. Ponadto może on powodować otarcia. Na szczęście istnieje wiele produktów, które rozwiązują ten problem. Spróbuj zastosować krem z glikopirenem pod biustonoszem. Drożdżyca

Infekcja drożdżowa może mieć wpływ na Twoje piersi, jeśli rozwija się na skórze. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, w tym niską higieną, nie podtrzymującym biustonoszem oraz czynnikami środowiskowymi, takimi jak wysoka temperatura i wilgotność. Najlepszym sposobem leczenia infekcji drożdżowej jest utrzymywanie tego obszaru w czystości i suchości. Ponadto, powinnaś nosić bawełniane staniki o właściwościach podtrzymujących. Powinnaś również zmieniać ubrania natychmiast po spoceniu się lub zamoczeniu.

Innym czynnikiem ryzyka jest wrażliwość na niektóre tkaniny. Niektóre materiały, takie jak lateks lub poliester, mogą powodować wysypkę na piersi. Dr Frieling zaleca wybieranie naturalnych tkanin, takich jak bawełna. Wiele kobiet kojarzy infekcje drożdżowe z pochwą, ale faktem jest, że mogą one dotyczyć również piersi. Wilgoć uwięziona pod piersią zatrzymuje drożdże i może powodować swędzenie i dyskomfort. Na szczęście leki przeciw drożdżakom mogą pomóc.

Jeśli jesteś w ciąży, Twoje piersi mogą być szczególnie narażone na infekcje drożdżakowe. Dzieje się tak dlatego, że drożdżaki preferują ciepłe, wilgotne miejsca i mogą powodować swędzącą wysypkę. Jeśli podejrzewasz, że masz infekcję drożdżakową, natychmiast udaj się do lekarza. Lekarz może zdiagnozować problem za pomocą próbki skóry i przepisać leki przeciwgrzybicze, aby wyleczyć objawy. Grzybica

Wysypka na piersi nie zawsze jest oznaką raka, ale może być spowodowana grzybem, który żyje w biustonoszu. Może się ona rozwinąć w wyniku kilku różnych przyczyn, w tym nadmiernej potliwości. Kobiety, które śpią w stanikach mogą być bardziej podatne na wysypki i podrażnienia, co może prowadzić do infekcji piersi i przewodów mlecznych. Aby zapobiec tym objawom, ważne jest, aby upewnić się, że stanik jest utrzymywany w czystości i suchości. Jeśli zauważysz jakiekolwiek podrażnienia, powinnaś odwiedzić lekarza. Jednak większość przypadków wysypki na piersi nie zagraża życiu.

Osoby, które mają cukrzycę i niekontrolowany poziom cukru we krwi mogą mieć większe ryzyko rozwoju tej infekcji. Również kobiety, które mają duże, ciężkie piersi, są bardziej narażone na pocieranie piersi o tors, co może prowadzić do zakażenia drożdżakami. Trudniej jest też utrzymać skórę pod dużym stanikiem w stanie suchym i wentylowanym. Ponadto osoby z otyłością mają tendencję do głębokich fałdów skórnych, co może prowadzić do przerostu drożdży.

Zakażenie drożdżakami można leczyć za pomocą leków przeciwgrzybiczych. Leki te są dostępne zarówno bez recepty, jak i na receptę i mogą być stosowane bezpośrednio na skórę. Mogą to być maści, kremy lub spraye. Powinnaś również utrzymywać obszar pod piersiami w czystości i suchości, najlepiej za pomocą ciepłego, delikatnego mydła i ręcznika. Ponadto powinnaś używać bawełnianego biustonosza, który zapewnia wsparcie.

Spanie w staniku

Noszenie stanika podczas snu jest nie tylko niewygodne, ale może sprzyjać powstawaniu grudek na piersi. Może też przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych, w tym do rozwoju obrzęku, czyli stanu, w którym w jamach ciała gromadzi się nadmiar płynów.

Wybór, czy nosić biustonosz do łóżka, zależy od kilku czynników, w tym od wielkości piersi. Zaleca się noszenie miękkiego, wygodnego biustonosza bez fiszbin. Kobiety o większych piersiach mogą również czuć się bardziej komfortowo, nosząc usztywniany biustonosz do spania.

Najważniejszą rzeczą jest zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu, który jest niezwykle ważny zarówno dla Twojego zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Chociaż noszenie stanika podczas snu może nie być dla Ciebie bezpieczne, może pomóc w zapobieganiu obwisaniu piersi. Niektóre staniki są produkowane z myślą o spaniu, ale nie oznacza to, że jest to dobry pomysł.

Noszenie stanika podczas snu może ograniczać krążenie i powodować infekcje skóry. Może również powodować zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi.

Objawy

Guzek piersi może rozwinąć się w dowolnym miejscu na klatce piersiowej, w tym pod piersią przy linii biustonosza. Guzek ten jest najprawdopodobniej wynikiem podrażnienia spowodowanego przez źle dopasowany biustonosz lub fiszbiny, które wbijają się w pierś. Choć większość guzków w tym miejscu nie jest rakowa, w przypadku ich pojawienia się należy skonsultować się z lekarzem.

Jeśli czujesz, że Twoje piersi są wrażliwe i swędzą, noś biustonosz bez fiszbinów, aby zapobiec podrażnieniom. Możesz również chodzić bez stanika, dopóki problem nie ustąpi. Jeśli ból jest silny, zadzwoń do lekarza i wspomnij również o innych objawach. Rak piersi nie jest zazwyczaj skutkiem fiszbin, ale może być wywołany przez metal, który jest częścią fiszbin stanika.

Kolejnym znakiem ostrzegawczym jest obrzęk i zaczerwienienie. Są to dwa powszechne objawy raka piersi i mogą być ze sobą powiązane. U niektórych kobiet wystąpią guzki w piersiach i wydzielina z sutków, co jest częstym objawem raka piersi.

Symptomy

Jeśli nosisz biustonosz, który nie jest zaprojektowany prawidłowo, możesz być podatna na grudki na piersi. Podczas gdy większość z tych guzków znajduje się wyżej na piersi, możesz je również rozwinąć na linii stanika. Z tego powodu powinnaś zgłosić się do lekarza, jeśli zauważysz jakiekolwiek nowe guzki na piersi.

Wiele kobiet nosi staniki z fiszbinami, aby zapewnić sobie uniesienie i wsparcie. Istnieje również mit, że staniki z fiszbinami powodują raka piersi, według dr Sunity Varma, dyrektora ob-gyn w Fortis Hospital Shalimar Bagh. “Prawda jest taka, że nie ma jednoznacznego związku między biustonoszami z fiszbinami a rakiem piersi” – mówi.

Podczas gdy prawdą jest, że niezdrowe nawyki żywieniowe zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi, teoria, że biustonosze powodują raka piersi, nie ma potwierdzenia w nauce. Choć nadwaga jest znanym czynnikiem ryzyka, nie udowodniono, aby wysoki poziom stresu zwiększał ryzyko zachorowania na raka piersi. Jednak zarządzanie stresem jest nadal ważne dla Twojego ogólnego zdrowia. Aby obniżyć poziom stresu, możesz spróbować kierowanej wyobraźni, głębokiego oddychania i ćwiczeń fizycznych.

Objawy raka piersi zależą od wielu czynników, w tym od lokalizacji i wielkości piersi. Chociaż objawy raka piersi różnią się znacznie w zależności od kobiety, najczęstszym objawem jest nowy guzek w piersi. Guzki te mogą znajdować się w dowolnym miejscu wzdłuż ściany klatki piersiowej, pod pachą lub w sutku. Możesz również odczuwać tkliwość lub ból piersi. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, powinnaś skontaktować się z lekarzem.

Podobne tematy