Czego nie należy używać przy skórze tłustej

Istnieje szereg produktów, które nie są odpowiednie dla skóry tłustej. Należą do nich produkty na bazie alkoholu, kremy okluzyjne i toniki. Jeśli martwisz się o stan swojej skóry, te wskazówki mogą Ci pomóc. Pomogą Ci one znaleźć najlepsze produkty dla Twojej skóry.

Produkty na bazie alkoholu

Alkohol jest szorstki dla skóry i może nasilać jej suchość. Zaburza również barierę ochronną skóry i jej mikrobiom. W rezultacie może on wywołać spustoszenie w Twojej cerze, pozbawiając ją naturalnych olejków. Wysusza również skórę, czyniąc ją bardziej podatną na podrażnienia i stany zapalne.

Należy unikać produktów do pielęgnacji skóry na bazie alkoholu. Zawierają one wysokie stężenie alkoholu i mogą podrażniać wrażliwą skórę. Należy również unikać stosowania ich na skórę tłustą. Ilość alkoholu będzie różna, a Twój typ skóry będzie miał wpływ na to, czy są one dla Ciebie dobrym wyborem. Jeśli masz tłustą, zniszczoną lub wrażliwą skórę, produkty na bazie alkoholu mogą nawet pogorszyć jej stan. Jeśli jednak masz skórę normalną, raczej nie zaszkodzą.

Istnieją dwa rodzaje alkoholi: alkohole tłuszczowe i alkohole beztłuszczowe. Alkohole tłuszczowe są odżywcze dla skóry, natomiast alkohole beztłuszczowe są wysuszające i drażniące. Na szczęście istnieją alternatywne rozwiązania. Produkty do pielęgnacji skóry na bazie alkoholu mogą zawierać substancję woskową o nazwie alkohol stearylowy.

Produkty na bazie alkoholu o zawartości 20% lub więcej alkoholu są uważane za naturalne konserwanty. Wysoka zawartość alkoholu sprawia, że składniki są lepiej rozpuszczalne. Dzięki nim produkty są gładsze i bardziej nawilżone. Niektóre alkohole są środkami ściągającymi i poprawiają wielkość porów oraz zwiększają penetrację do głębszych warstw skóry. Należy jednak unikać ich w przypadku skóry tłustej, ponieważ mogą ją wysuszyć.

Produkty na bazie alkoholu nie powinny być stosowane na skórze wrażliwej. Mydła i płyny do mycia rąk zawierają niewielką ilość alkoholu, który pomaga zabijać zarazki. Środek do dezynfekcji rąk zawiera 60 procent alkoholu, który zabija zarazki i wirusy. Podczas gdy mydło i woda są preferowanymi metodami higieny rąk, środki odkażające do rąk są wygodną alternatywą dla mycia rąk. Chociaż alkohol nie jest idealny, pełni funkcję niezbędną dla naszego zdrowia.

Kremy ze składnikami okluzyjnymi

Składniki okluzyjne to składniki znajdujące się w produktach do pielęgnacji skóry, które mają za zadanie zapobiegać utracie wilgoci przez skórę. Czynią to poprzez tworzenie warstwy ochronnej na naskórku. Jednak ze względu na to, że są to głównie lipidy (substancje oleiste), składniki okluzyjne mogą powodować uczucie tłustości skóry i zatykanie porów. Chociaż składniki okluzyjne mogą pomóc w utrzymaniu zapasów wody w skórze przed wyczerpaniem, nie powinny być stosowane do skóry tłustej.

Składniki okluzyjne najlepiej stosować na bardzo suchą skórę, skłonną do egzemy lub łuszczycy. Produkty te stosuje się zazwyczaj po kąpieli, ponieważ dodana woda pomaga zatrzymać wilgoć.

Ponieważ produkty te są gęste i mogą być trudne do nałożenia na skórę tłustą, nie należy ich stosować na skórę tłustą. Aby zapobiec odparowywaniu tych środków okluzyjnych ze skóry, są one tworzone z innymi składnikami. Wazelina i Aquaphor są powszechnymi przykładami składników okluzyjnych. Produkty te mają również efekt “śluzowania” skóry w celu zwiększenia ich penetracji.

Emolienty okluzyjne są doskonałe dla skóry suchej, ponieważ pomagają przywrócić barierę ochronną skóry. Emolienty okluzyjne mogą również łagodzić skórę skłonną do wyprysków. Składniki okluzyjne chronią również skórę przed ostrymi zewnętrznymi czynnikami drażniącymi.

Okluzyjne środki nawilżające mogą również zatykać pory i zaostrzać stany zapalne, co może wyglądać jak wypryski lub reakcja alergiczna. Dlatego nie powinno się ich stosować w przypadku skóry tłustej. Ważne jest jednak, aby używać nawilżającego kremu z filtrem SPF, jeśli masz tłustą skórę.

Intensywne nawilżacze

Jeśli masz tłustą skórę, powinnaś unikać stosowania intensywnych nawilżaczy. Twoja skóra posiada barierę nawilżającą, która może zostać uszkodzona przez zanieczyszczenia, promienie UV i nadmierne oczyszczanie. Gdy bariera ta zostanie naruszona, gruczoły tłuszczowe zaczynają pracować na najwyższych obrotach.

Intensywne kremy nawilżające powinny być stosowane ostrożnie w przypadku skóry tłustej, ponieważ mogą zatykać pory. Zamiast tego wybierz produkt o właściwościach niekomedogennych i matowym wykończeniu. Powinnaś również stosować krem nawilżający z filtrem SPF 30.

Jeśli Twoja skóra jest tłusta, wybierz krem nawilżający bezolejowy. Są one bardziej przystępne cenowo, ale nie chcesz wydawać zbyt wiele pieniędzy na produkt, który pozbawia skórę naturalnego oleju. Nie chcesz w końcu mieć tłustej twarzy, która jest ciężka i nieprzyjemna w dotyku. Wybieraj produkty wykonane w większości z bezolejowych składników. Jeden z nich został zatwierdzony przez dermatologa.

Jeśli masz suchą skórę, która nie produkuje sebum, możesz rozważyć zastosowanie kremu nawilżającego na bazie oleju. Nawilżacze te uzupełnią barierę ochronną skóry i nawilżą ją, dodając jednocześnie kilka przeciwutleniaczy. Wiele z nich zawiera witaminę C i niacynamid, które wspólnie poprawiają wygląd przebarwień skóry, zmniejszają pory oraz drobne linie i zmarszczki.

Jeśli masz tłustą skórę, wybierz krem nawilżający, który zawiera kwas hialuronowy. Zapobiegnie to utracie wilgoci w wyniku transepidermalnej utraty wody. Kwas hialuronowy pomaga również ujędrnić zwiotczałą skórę i zredukować zmarszczki.

Inną opcją jest bezolejowy żel-krem. Takie kremy nawilżające są niedrogie i zawierają kwas hialuronowy, który jest świetnym humektantem. Możesz również wybrać krem nawilżający, który zawiera olejek jojoba lub olejki botaniczne.

Tonery

Tonery powinny być stosowane oszczędnie, ponieważ mogą wysuszyć skórę i pogorszyć objawy trądziku. Generalnie zawierają one alfa-hydroksykwasy lub kwas glikolowy. Kwasy te złuszczają skórę, usuwając martwe komórki naskórka i nadmiar oleju. Zawierają również siarkę, która ma właściwości przeciwzapalne i regulujące wydzielanie oleju. Niektóre tonery zawierają również glinkę, która ma działanie absorbujące olejki.

Prawidłowo stosowane toniki mogą być bardzo korzystne. Ich działanie polega na przywróceniu równowagi pH skóry i obkurczeniu porów. Zapobiegają również zatykaniu porów, co z kolei pomaga kontrolować produkcję oleju. Jednak większość tonerów zawiera również alkohol, który wysusza skórę i powoduje, że produkuje ona jeszcze więcej oleju, aby to zrekompensować.

Chociaż toniki stały się bardziej powszechne, wielu dermatologów nadal nie zaleca ich stosowania w przypadku wszystkich typów skóry. Zamiast tego zalecają stosowanie ich do konkretnych celów. Zazwyczaj należy je stosować po oczyszczeniu skóry i przed nałożeniem serum. Toników nie należy stosować w przypadku skóry tłustej, ponieważ mogą ją podrażnić.

Używając toników, zawsze pamiętaj, że środki ściągające pozbawiają skórę naturalnych olejków, pozostawiając ją suchą i podrażnioną. Aby temu zapobiec, używaj produktów o niskiej zawartości alkoholu. Możesz również unikać toników zawierających kwas salicylowy, który może jeszcze bardziej wysuszyć skórę. Tonery powinny również zawierać humektanty, które przyciągają cząsteczki wody i nawilżają ją. Niektóre z tych składników to gliceryna, aloes i kwas hialuronowy.

Pomimo swojej nazwy, tonery mogą być używane do usuwania nadmiaru oleju po oczyszczaniu i do ochrony skóry przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń środowiskowych. Mogą być również stosowane do oczyszczania miejsc, w których występują wypryski. Niektóre toniki zawierają kwas glikolowy, który pomaga zmniejszyć widoczność wyprysków.

Nadmierne oczyszczanie

Nadmierne oczyszczanie jest częstym problemem w przypadku skóry tłustej. Nadmierne oczyszczanie pozbawia skórę naturalnych lipidów i sebum. Ponadto może pozbawić skórę jej bariery ochronnej. Aby uniknąć nadmiernego oczyszczania, stosuj delikatny olejek oczyszczający zamiast ostrych środków myjących.

Nadmierne oczyszczanie skóry również ją wysusza. Powoduje to ściągnięcie i swędzenie. Ponadto może prowadzić do podrażnień i alergenów. Możesz też skończyć z czerwoną, podrażnioną twarzą. Dobra wiadomość jest taka, że możesz skorygować te problemy dzięki odpowiedniemu oczyszczaniu.

Nadmierne oczyszczanie może również sprawić, że skóra tłusta będzie jeszcze bardziej tłusta. Dzieje się tak dlatego, że wyzwala ono w skórze reakcję paniki, która powoduje, że gruczoły olejowe zaczynają pracować na najwyższych obrotach. W końcu powoduje to zwiększoną produkcję oleju, przez co twarz wygląda na błyszczącą. Ponadto, nadmierne oczyszczanie może również prowadzić do zwiększenia ilości wyprysków.

Zbyt częste oczyszczanie może nasilić egzemę. Lepiej jest oczyszczać twarz tylko raz dziennie, aby zminimalizować uszkodzenia skóry i dać jej czas na wyleczenie. Spróbuj użyć łagodnego środka czyszczącego zamiast ostrego. W ten sposób nie uszkodzisz naturalnej bariery ochronnej skóry.

Podobne tematy