Jak leczyć swędzącą, suchą skórę

Jeśli doświadczasz suchej, swędzącej skóry, nie jesteś sam. Jest to powszechny problem, który zdarza się każdemu w pewnym momencie życia. Na szczęście są rzeczy, które możesz zrobić, aby poradzić sobie z tym swędzeniem. Te wskazówki pomogą Ci oprzeć się pokusie drapania i zamiast tego znaleźć sposób na ukojenie skóry.

Prezentujemy Państwu artykuł stworzony w harmonijnej współpracy z beautifulskin-grudziadz.pl

Egzema

Objawy suchej, swędzącej skóry mogą być bolesne i denerwujące. Na szczęście większość przypadków jest łagodna i ustępuje samoistnie, ale jeśli problem nie ustępuje, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Lekarz będzie mógł określić przyczynę swędzenia skóry i przepisać plan leczenia.

Przede wszystkim powinieneś stosować dietę opartą na roślinach. Jest to ważne dla zdrowia Twojej skóry zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Owoce i warzywa świetnie chronią Twoją skórę przed promieniami słonecznymi, a ponadto zawierają zdrowe bakterie, które pomagają wzmocnić mikrobiom Twojego organizmu. Jest to bardzo ważny czynnik, ponieważ zaburzony mikrobiom został powiązany z różnymi zaburzeniami skóry, w tym stanami zapalnymi skóry. Ryby zawierające kwasy tłuszczowe omega-3 są również dobrym rozwiązaniem, ponieważ pomagają zwalczać stany zapalne.

Kontaktowe zapalenie skóry

Kontaktowe zapalenie skóry to bolesna choroba skóry spowodowana kontaktem z alergenem. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na jego leczenie. Obejmują one trzymanie się z dala od produktów zawierających barwniki i alergeny, noszenie odzieży ochronnej i stosowanie kremów barierowych, aby utrzymać zewnętrzną warstwę skóry wilgotną i mocną. Podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju alergii, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania dalszych wskazówek.

Kontaktowe zapalenie skóry może wystąpić, gdy dana osoba ma kontakt z substancją uczulającą, taką jak detergenty, perfumy, opary lakieru do paznokci, środki owadobójcze lub ambrozja. Na szczęście dostępne są sposoby leczenia, które pomagają złagodzić objawy tego schorzenia, a nawet zapobiegają pogłębianiu się wysypki.

Wtórna infekcja egzemy

Najlepszym sposobem leczenia wtórnej infekcji egzemy jest jej jak najszybsze rozpoznanie. Ten rodzaj infekcji jest spowodowany przez bakterie, grzyby lub wirusy, które mogą spowodować zaostrzenie egzemy. Możesz ją leczyć kremami z antybiotykami lub lekami doustnymi.

Powinieneś również upewnić się, że unikasz drapania skóry lub jej zamoczenia. Ważne jest, aby nie przegrzewać skóry i nie używać zbyt wielu koców lub doon. Podobnie, jeśli masz egzemę, nie używaj produktów do kąpieli z perfumami lub tych, które są oznaczone jako “lecznicze”. Ważne jest również, aby nosić miękkie ubrania bez metek i nosić rękawiczki, gdy używasz chemikaliów lub środków czyszczących. W tym celu należy używać rękawiczek bawełnianych wewnątrz rękawiczek gumowych.

Kremy kortykosteroidowe

Kremy kortykosteroidowe stosowane w leczeniu suchej, swędzącej skóry mogą przynieść ulgę, ale mogą mieć skutki uboczne. Na przykład mogą powodować zmianę koloru skóry, a nawet jej rozpad. Mogą one również potencjalnie powodować problemy z oczami, zwłaszcza gdy są stosowane w pobliżu oczu. Dlatego ważne jest, aby zapytać lekarza przed użyciem tych kremów.

Miejscowe kortykosteroidy występują w różnych poziomach mocy. Najniższe stężenie przeznaczone jest dla osób o cienkiej lub wrażliwej skórze. Najwyższa moc jest przeznaczona dla osób o grubej, łuszczącej się skórze i ciężkiej egzemie. Kortykosteroidy miejscowe nie powinny być stosowane na duże wysypki lub na duże powierzchnie skóry, która jest wrażliwa.

Balsamy łagodzące

Balsamy łagodzące mogą pomóc suchej skórze, łagodząc stan zapalny i zmniejszając świąd. Dermatolog może zalecić balsam kojący, który pomoże złagodzić stan zapalny i suchość skóry. Może on zawierać składniki takie jak kwas mlekowy, który działa jak łagodny środek złuszczający. Pomocny może być również balsam o długotrwałym działaniu.

Swędząca, sucha skóra może być wynikiem reakcji alergicznej lub zaburzeń skórnych. Jeśli podejrzewasz u siebie którąś z tych przypadłości, lekarz pierwszego kontaktu może skierować Cię do dermatologa w celu dalszej oceny. Dermatolog może leczyć większość przyczyn suchej, swędzącej skóry. Najczęstszym rodzajem suchej skóry jest atopowe zapalenie skóry, znane również jako egzema. Skutkiem tego stanu jest czerwona, łuszcząca się skóra, która swędzi i czasami ma ropny zapach.

Skonsultuj się z dermatologiem

Swędząca, sucha skóra może być oznaką różnych problemów. Sucha skóra może być spowodowana reakcją alergiczną lub chorobą skóry. Warunki te wymagają diagnozy i leczenia przez dermatologa. W ciężkich przypadkach, swędzenie może być oznaką choroby wątroby lub raka. Istotne jest, aby unikać drapania dotkniętego obszaru, ponieważ może to prowadzić do infekcji. Objawy infekcji to zaczerwienienie, tkliwość, obrzęk i ropa.

Sucha skóra jest niewygodna i nieestetyczna. W ciężkich przypadkach może nawet prowadzić do łuszczenia się, pękania i krwawienia. Może przytrafić się osobom w każdym wieku, choć najczęściej występuje u osób dojrzałych. Dermatolog może przepisać specjalne produkty do pielęgnacji skóry i nawilżacze powietrza, aby złagodzić objawy.

Podobne tematy