Jak leczyć suchą skórę u psa

Twój pies może cierpieć na suchą skórę, a najlepszym sposobem na jej leczenie jest konsultacja z weterynarzem. W niektórych przypadkach sucha skóra jest objawem choroby podstawowej, takiej jak niedoczynność tarczycy lub choroba Cushinga. W zależności od choroby podstawowej, leczenie może obejmować interwencję, taką jak leczenie alergii.

Niniejszy artykuł powstał dzięki wsparciu serwisu beauty24.com.pl

Szampony na bazie płatków owsianych łagodzą świąd

Szampony na bazie płatków owsianych są świetne dla psów, ponieważ mają właściwości nawilżające i mogą łagodzić suchą, swędzącą skórę. Mogą również pomóc w łagodzeniu alergii i wysypki. Mogą również pomóc Twojemu psu pozbyć się gorących miejsc. Płatki owsiane to naturalny składnik, który jest bezpieczny dla psów i pozostawi jego sierść miękką i błyszczącą.

Głównym składnikiem szamponów na bazie płatków owsianych jest koloidalna mączka owsiana. Substancja ta powstaje poprzez przesianie cząstek płatków owsianych i zmielenie ich na drobny proszek. Następnie gotuje się ją z wodą i ponownie przesiewa. Ta ziarnista mączka owsiana pomaga łagodzić choroby skóry, takie jak trujący bluszcz i egzema.

Szampony na bazie płatków owsianych są wystarczająco łagodne dla nawet najbardziej wrażliwego psa, nie zawierają barwników i parabenów. Aloes, koloidalne płatki owsiane i witamina E pomagają ukoić suchą, swędzącą skórę i zapobiegają jej wysychaniu.

Szampony na bazie płatków owsianych są popularne ze względu na swoje właściwości kojące. Pomagają one również zachować elastyczność skóry psa pomiędzy kąpielami. Ponieważ zawierają koloidalne płatki owsiane, przyciągają wilgoć. Może to zmniejszyć podrażnienia i zaczerwienienia oraz sprawić, że pies będzie czuł się bardziej komfortowo pomiędzy kąpielami.

Szampony na bazie owsa są łatwym i tanim rozwiązaniem w przypadku schorzeń skóry. Szampony te pomagają skórze tworzyć barierę ochronną i powstrzymują utratę wilgoci. Można z nich nawet zrobić maseczki dla psa.

Szampony lecznicze pomagają

Szampony lecznicze dla psów mogą przynieść ulgę suchej skórze u psów spowodowanej przez bakterie, drożdże i grzyby. Zawierają one właściwości keratolityczne, które pomagają usunąć martwe komórki skóry i natłuszczają ją. Szampony te mogą również łagodzić swędzenie i podrażnienie skóry.

Psy z suchą skórą często wykazują objawy swędzenia i łuszczenia się, a ich sierść może się łuszczyć. Mogą mieć również nieprzyjemny zapach. Objawy mogą być związane z alergiami, czynnikami środowiskowymi i zmianami sezonowymi. W niektórych przypadkach problem może wymagać wizyty u weterynarza.

Przed zastosowaniem szamponu leczniczego do suchej skóry, najpierw określ rodzaj suchej skóry, jaką ma Twój pies. Niektóre psy wymagają mycia tylko w okresie wiosny lub jesieni, inne mogą wymagać regularnych kąpieli. Po określeniu rodzaju suchej skóry psa, możesz wybrać najlepszy szampon do jej leczenia. Szampony lecznicze dla psów zawierają aktywne składniki, które leczą powszechne problemy skórne i mogą być stosowane w połączeniu z lekami przepisanymi przez lekarza weterynarii.

Najlepszy szampon dla psów o suchej skórze zawiera substancje nawilżające, które pomogą ukoić swędzącą skórę. Niektóre popularne składniki szamponu dla psów z suchą skórą to płatki owsiane, aloes i drzewo herbaciane. Składniki te mają właściwości kojące, które pomogą Twojemu psu w walce ze swędzącą skórą i oczyszczą jego sierść.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy u psów jest stanem medycznym, który wymaga hormonalnej terapii zastępczej. Hormon zastępczy podawany jest doustnie w postaci tabletek lub płynu. Lekarz weterynarii określi prawidłową dawkę, badając wagę psa i poziom hormonów tarczycy. Po określeniu prawidłowej dawki, poziomy krwi są monitorowane co sześć miesięcy, aby określić, czy leczenie działa. Jeśli niedoczynność tarczycy jest wcześnie leczona, rokowania dla psa są dobre.

Objawy niedoczynności tarczycy u psów mogą obejmować wypadanie włosów, matową sierść, nadmierne linienie oraz pogrubienie skóry, która może być zaczerwieniona i podrażniona. Pies może mieć również skłonność do infekcji skóry i uszu. Choroba może również skutkować obniżeniem poziomu aktywności i nietolerancją na zimno.

Na szczęście psy z dobrze kontrolowaną niedoczynnością tarczycy mają dobre rokowania i normalną długość życia. Jeśli Twój pies wykazuje którykolwiek z tych objawów, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Powinieneś również skonsultować się z lekarzem weterynarii, jeśli zauważysz zmiany w sierści psa lub jej strukturze.

Objawy niedoczynności tarczycy u psów mogą naśladować objawy innych chorób, dlatego lekarz weterynarii może zalecić wykonanie badań krwi i panelu chemii surowicy w celu wykluczenia innych schorzeń, które mogą wpływać na czynność tarczycy Twojego psa. Lekarz weterynarii użyje próbek krwi, aby zmierzyć poziom tyroksyny we krwi. Badanie to nazywane jest badaniem całkowitej tyroksyny we krwi lub badaniem przesiewowym stężenia T4. Jeśli poziomy są niskie, może wystąpić niedoczynność tarczycy lub zaburzenie tarczycy.

Choroba Cushinga

Jeśli Twój pies wykazuje suchość skóry i znaczne wypadanie sierści, możesz podejrzewać, że ma chorobę Cushinga. Lekarz weterynarii może wykonać badanie ultrasonograficzne, aby określić, czy Twój pies ma nieprawidłowo wysoki poziom hormonu kortyzolu. Pozytywny wynik nie musi oznaczać, że Twój pies ma tę chorobę, ale pomoże Ci wykluczyć inne przyczyny. Inne schorzenia, które powodują podobne objawy do choroby Cushinga, to m.in. powiększenie nadnerczy i wątroby, kamienie nerkowe, choroby przewodu pokarmowego oraz przewlekłe zapalne choroby wątroby.

Choroba Cushinga to stan, w którym przysadka mózgowa produkuje zbyt dużo hormonu stresu – kortyzolu. Kortyzol jest potrzebny organizmowi do reagowania na stres, zwalczania infekcji i regulowania poziomu cukru we krwi. Jednak jego zbyt duża ilość może powodować wiele problemów zdrowotnych. Psy z tym schorzeniem mogą wykazywać nadmierny apetyt i pragnienie, mogą mieć infekcje jelit lub dróg moczowych. Mogą również mieć wypadki w domu. Oprócz suchej skóry, psy z chorobą Cushinga często wykazują osłabione mięśnie i wygląd brzucha.

Surowa dieta może pomóc w poprawie ogólnego stanu zdrowia Twojego psa i może pomóc w zapobieganiu objawom choroby Cushinga. Może również pomóc Twojemu psu w utrzymaniu masy mięśniowej poprzez dostarczenie dodatkowego białka. Jeśli jednak Twój pies cierpi na chorobę Cushinga, powinieneś wprowadzać surową dietę stopniowo. Na początek możesz wprowadzić surowe warzywa i jajka, a także niewielkie ilości owoców i skrobi.

Pasożyty

Sucha skóra u psów może być spowodowana różnymi infekcjami. Diagnoza tych infekcji jest zwykle stawiana przez lekarza weterynarii poprzez pobranie próbki skóry do cytologii. Niektóre z tych infekcji mogą być przenoszone na ludzi, dlatego też diagnoza weterynaryjna ma kluczowe znaczenie. Inne przyczyny suchości skóry u psów to choroba Cushinga, niedoczynność tarczycy i nowotwory.

Psy są podatne na pasożyty, ponieważ są stale narażone na działanie środowiska. Oprócz wywoływania świądu, pasożyty mogą również przenosić choroby. W związku z tym ważne jest regularne sprawdzanie psa pod kątem obecności pasożytów, aby można było je wyleczyć zanim spowodują poważniejsze problemy.

Najlepszym sposobem leczenia suchej skóry u psa jest leczenie pasożytów leżących u jej podłoża. Stan ten jest zwykle spowodowany przez robaka znanego jako tasiemiec. Robaki te zarażają psy, a ich jaja są przekazywane z przewodu pokarmowego w sposób przerywany. Leczenie zwykle obejmuje leki doustne podawane co dwa do sześciu tygodni. Objawy wahają się od łagodnych do ciężkich, a w ciężkich przypadkach pies może wymagać hospitalizacji.

W celu zdiagnozowania tego schorzenia lekarz może wykonać biopsję skóry. Procedurze tej towarzyszy zazwyczaj wizyta u lekarza weterynarii. Lekarz weterynarii będzie w stanie stwierdzić, czy pies jest zarażony roztoczem Demodex. Jeśli zostanie wykonana biopsja skóry, obecność tych roztoczy potwierdza diagnozę. Zakażenie tym pasożytem może być trudne do wyleczenia, ale odpowiednia diagnoza znacznie ułatwi cały proces.

Rak

Pierwszym krokiem w leczeniu suchej skóry u psów jest ustalenie jej przyczyny. Jeśli problem jest spowodowany alergią pokarmową, lekarz weterynarii może przepisać odpowiednią dietę. Lekarz weterynarii będzie mógł również zalecić najlepszą mieszankę pokarmową dla psa w zależności od jego wieku, wielkości i rasy. Stosując zrównoważoną dietę, możesz zapobiec wystąpieniu suchej skóry i innych problemów zdrowotnych. Lekarz weterynarii może również sprawdzić, czy nie ma pasożytów, które mogą przyczyniać się do powstawania suchej skóry.

Sucha skóra u psów może być również wynikiem infekcji skórnych. Infekcje te mogą sprawić, że skóra będzie jeszcze bardziej podrażniona, a nawet może stać się błędnym kołem. Większość infekcji pojawia się w wyniku ciągłego drapania, żucia i lizania. Pchły są kolejną częstą przyczyną suchej skóry. Objawy obejmują zaczerwienienie, sączenie i zapach skóry. W leczeniu tych infekcji często wymagane są antybiotyki i dodatkowa opieka.

W leczeniu suchej skóry u psów można zastosować kilka naturalnych metod leczenia. Zabiegi te mogą obejmować zarówno stosowanie witamin i kwasów tłuszczowych, jak i kąpiele w koloidalnej mączce owsianej. Najlepsze środki zaradcze opierają się na konkretnym stanie zdrowia Twojego psa, więc skonsultuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania porady. Czasami zalecane są leki na receptę, takie jak miejscowe kortykosteroidy, które łagodzą stan zapalny.

Pierwszym krokiem w leczeniu suchej skóry u psów jest określenie przyczyny. Większość psów doświadcza tego problemu, gdy mają alergie. Niektóre z tych alergii są spowodowane przez środowisko, jedzenie, które jedzą, a nawet przez sierść zwierząt.

Podobne tematy