Co to jest neuronalgia w piersi – opcje leczenia i objawy

Istnieją różne rodzaje bólu piersi, w tym pozamaciczny ból piersi (EMBP), który jest wynikiem pociągnięcia mięśnia w klatce piersiowej. Istnieje również Trigeminal neuralgia (TGN), która jest bólem spowodowanym przez żucie lub mówienie. W tym artykule omówimy rodzaje bólu piersi, opcje leczenia oraz sposoby identyfikacji i zarządzania objawami.

Niecykliczny ból piersi nie jest związany z cyklem menstruacyjnym

Niecykliczny ból piersi to ból, który występuje poza cyklem menstruacyjnym. Ból ten nie przebiega według przewidywalnego wzorca i często jest trudniejszy do zidentyfikowania. Może być stały lub przerywany i może dotyczyć jednej lub obu piersi. Może być ostry, tępy lub promieniujący. Jeśli doświadczasz niecyklicznego bólu piersi, powinnaś poszukać pomocy medycznej.

Pierwszym krokiem do uzyskania ulgi w bólu piersi jest zrozumienie przyczyn tego stanu. Wiele kobiet doświadcza bólu piersi w pewnym momencie swojego życia. Na szczęście większość przypadków nie jest poważna i może być leczona. Jeśli ból pojawia się w trakcie cyklu, zwykle występuje wraz z naturalnymi zmianami hormonalnymi. Cykliczny ból piersi pojawia się na początku cyklu miesiączkowego lub podczas owulacji. U niektórych kobiet ból ten jest ledwie odczuwalny, podczas gdy dla innych może być on wręcz rozdzierający.

Cykliczny ból piersi jest częstym objawem wśród kobiet przed menopauzą i często jest odczuwany w górnych zewnętrznych kwadrantach piersi. Ból ten zwykle ustępuje po miesiączce, ale u niektórych kobiet utrzymuje się przez kilka tygodni. Mogą mu towarzyszyć guzki lub grudki. Może również wystąpić u kobiet, które przeszły leczenie hormonalne po menopauzie. Ze względu na cykliczny charakter bólu piersi, ważne jest, aby zgłosić się do lekarza, jeśli zauważysz jakiekolwiek nowe objawy.

Pozamaciczny ból piersi jest spowodowany naciągnięciem mięśnia w klatce piersiowej

Pozamaciczny ból piersi może być odczuwany jako ból w piersi, ale w rzeczywistości pochodzi spoza piersi. Czasami ból ten występuje z powodu naciągnięcia mięśnia w ścianie klatki piersiowej. Może być również spowodowany zapaleniem stawów w klatce piersiowej. W takim przypadku należy koniecznie zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny i sposobu leczenia.

Przyczyny pozamacicznego bólu piersi nie są w pełni poznane, ale nowe badania wskazują na związek między hormonami a bólem piersi, którego doświadcza kobieta. W rzeczywistości niektóre kobiety doświadczają cyklicznego bólu piersi, który zazwyczaj pojawia się mniej więcej w czasie cyklu miesiączkowego i trwa do jego zakończenia. Kobiety, które doświadczają cyklicznego bólu mogą również cierpieć z powodu bólu w klatce piersiowej i plecach. Może on być łagodny lub silny, a ból może promieniować do okolic pach.

Ten rodzaj bólu zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu kilku godzin, ale może utrzymywać się przez kilka dni lub tygodni. Na szczęście istnieją pewne skuteczne sposoby leczenia go w domu. Na przykład, możesz spróbować oblodzić dotknięte miejsce kilka razy dziennie kostkami lodu. Alternatywnie, można wziąć ibuprofen lub suplementy omega-3, aby zmniejszyć stan zapalny i ból.

Neuralgia trójdzielna (TGN) to neuropatyczny ból spowodowany żuciem i mówieniem

To zaburzenie jest bardzo bolesne i może sprawić, że poczujesz się źle. Ból jest często nieprzewidywalny i może negatywnie wpływać na jakość życia. Jednakże, TN jest uleczalna. Leczenie TN obejmuje leki i podejście skoncentrowane na pacjencie.

Stan ten powoduje nagły i intensywny ból, zwykle w obrębie twarzy i gardła. Jest on często wywoływany przez czynności wykonywane na twarzy, takie jak jedzenie, picie czy mówienie. Może być również wywołany przez powiew wiatru, wibracje lub ciepło. Oprócz bólu, osoby cierpiące na tę chorobę często doświadczają okresów bezbolesnych, zwanych remisją.

Leczenie neuralgii trójdzielnej obejmuje przyjmowanie leków przeciwdrgawkowych i środków rozluźniających mięśnie. Niektórzy pacjenci mogą również potrzebować leków przeciwdepresyjnych. Leczenie to może być jednak szkodliwe i powinno być stosowane z ostrożnością.

Chociaż obecnie nie ma specyficznego lekarstwa na TGN, stosowanie leku przeciwdrgawkowego znanego jako karbamazepina jest opcją. Lek ten jest zazwyczaj przepisywany do krótkotrwałego leczenia TGN. Jednak może on prowadzić do nawrotów i może prowadzić do szeregu powikłań.

Opcje leczenia

Neuronalgia w piersi może być spowodowana przez wiele czynników. Jedną z częstych przyczyn jest operacja raka piersi. Podczas procesu odzyskiwania, nerwy czuciowe mogą zostać rozciągnięte i złapane w bliznę. Może to powodować przewlekły ból. Inne przyczyny obejmują nerwiaki w ciągłości i kompresji blizny. Objawy mogą być subtelne lub ciężkie, a do potwierdzenia rozpoznania może być konieczne wykonanie miejscowych blokad nerwów w znieczuleniu.

Neuropatia obwodowa może być również spowodowana przez chemioterapię i inne zabiegi. Niektóre z tych zabiegów uszkadzają nerwy w okolicach klatki piersiowej i pod pachami. Gdy tak się dzieje, pacjent może odczuwać ból, drętwienie, mrowienie lub zwiększoną wrażliwość. W niektórych przypadkach neuropatia może być problemem na całe życie, jeśli pozostanie nieleczona. Poza otrzymaniem odpowiedniego leczenia, pacjenci powinni podjąć dodatkowe środki ostrożności, aby zapobiec urazom. Powinni szczególnie uważać na ostre przedmioty i w miarę możliwości korzystać z poręczy.

U wielu kobiet z rakiem piersi po leczeniu rozwija się długotrwała neuropatia obwodowa. W jednym z badań z udziałem pacjentek otrzymujących przez dwa lata chemioterapię opartą na taksanach wykazano, że około 40% miało drętwienie rąk i stóp, a 10% miało neuropatię na tyle poważną, że upośledzała ich codzienne czynności. Kobiety te zgłaszały niższą jakość życia z powodu neuropatii.

Podobne tematy