Ile dni przed miesiączką bolą piersi – jak zmniejszyć ból

Bolące piersi są powszechne podczas dni poprzedzających miesiączkę. Jednak ból zazwyczaj ustępuje po rozpoczęciu miesiączki, gdy poziom hormonów spada. Aby zmniejszyć ból, możesz ograniczyć stres, ćwiczyć i stosować zdrowszą dietę. Możesz również przyjmować leki przeciwbólowe z grupy NLPZ, aby złagodzić swój dyskomfort.

Ćwiczenia

Ból piersi podczas miesiączki jest częstym doświadczeniem kobiet. Do 10 dni przed miesiączką możesz odczuwać tkliwość piersi. Faza lutealna cyklu miesiączkowego to czas, w którym poziom hormonów jest bardzo wysoki. Prowadzi to do obrzęku gruczołów, które przyczyniają się do obolałych cycków. Istnieją sposoby, aby zmniejszyć ból piersi podczas okresu.

Chociaż bolesność piersi przed okresem jest normalną częścią cyklu miesięcznego, może być denerwująca. Na szczęście nie musi to być powód do niepokoju. Według profesor klinicznej Mary Jane Minkin z Yale Medical School, tkliwość piersi jest naturalną częścią cyklu menstruacyjnego.

Ból piersi przed okresem zwykle ustępuje w miarę zbliżania się miesiączki. Należy jednak zgłosić się do lekarza, jeśli ból nie ustępuje samoistnie. Może on być spowodowany zatkanym przewodem mlecznym lub inną przyczyną. Powinnaś również skonsultować się z lekarzem, jeśli przyjmowałaś jakiekolwiek tabletki antykoncepcyjne lub inne leki hormonalne.

Kilka sposobów na zmniejszenie bólu piersi przed okresem obejmuje ograniczenie pewnych pokarmów, które pogarszają stan piersi, noszenie podtrzymującego biustonosza i przyjmowanie leków przeciwzapalnych. Regularne ćwiczenia również mogą pomóc. Nie próbuj jednak biegać ani robić niczego zbyt forsownego, jeśli odczuwasz ból piersi. Zamiast tego wybierz zajęcia o niskim stopniu intensywności, takie jak spacer.

Chociaż nie ma sposobu na całkowite wyeliminowanie bólu piersi przed okresem, możesz zmniejszyć jego intensywność i zapobiec jego przewlekłości. Oprócz stosowania miejscowych środków przeciwbólowych, możesz spróbować użyć wykresu Clue, aby śledzić swój ból. To może pomóc Ci określić, czy Twój ból jest cykliczny, czy nie. Dla niektórych kobiet ból piersi może przeszkadzać w aktywności fizycznej, śnie, a nawet seksie.

Zarządzanie stresem

Jeśli doświadczasz bólu piersi przed rozpoczęciem miesiączki, istnieje kilka opcji, które mogą pomóc Ci poradzić sobie z tym dyskomfortem. Istnieją zabiegi przeciwzapalne, które możesz zastosować, aby złagodzić dyskomfort, a także suplementy witaminowe, które mogą pomóc zmniejszyć tkliwość. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli nie jesteś pewien co do leczenia. Jeśli podstawową przyczyną jest infekcja, możesz otrzymać receptę na antybiotyki. Istnieją również męskie hormony, które mogą pomóc złagodzić ból, ale mogą one również powodować znaczące skutki uboczne.

Chociaż przyczyna bólu piersi przed okresem nie jest w pełni zrozumiała, eksperci uważają, że wahania hormonów podczas miesiączki mogą przyczyniać się do bolesności. Ponadto, ćwiczenia o dużej sile uderzenia mogą nasilić ból. Ogólnie rzecz biorąc, lekarz zapyta Cię o objawy i czas trwania bólu i zaleci odpowiednie leczenie. W ciężkich przypadkach lekarz może zalecić badania obrazowe, takie jak mammografia lub USG. Jednak ból piersi przed okresem zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju i może być po prostu objawem wahań hormonalnych.

Aby zmniejszyć ból piersi przed okresem, możesz spróbować ograniczyć spożycie niektórych pokarmów lub przyjmować suplementy witaminowe. Wspierający biustonosz może pomóc zminimalizować ilość ruchów piersi, zmniejszając wynikający z nich dyskomfort. Biorąc over-the-counter środek przeciwbólowy może również pomóc. Inną opcją jest rozpoczęcie programu ćwiczeń. Chodzenie jest czynnością o niskim wpływie, która nie powoduje nadmiernego stresu i dyskomfortu, więc możesz rozważyć rozpoczęcie tego typu ćwiczeń.

Chociaż istnieje wiele przyczyn bólu piersi, najczęstsza jest związana z Twoim cyklem menstruacyjnym. Na przykład niektóre kobiety zaczynają odczuwać ból piersi w okolicach owulacji, podczas gdy inne doświadczają go przez cały okres. Ból może być łagodny lub silny i może być ograniczony do jednej piersi lub okolicy pachy. Niektórzy pracownicy służby zdrowia zalecają prowadzenie wykresu bólu piersi, aby sprawdzić, czy jest on cykliczny.

Cykliczny ból piersi przypomina cykl i jest zazwyczaj bólem, który dotyczy zewnętrznej części piersi. W ciężkich przypadkach ból może promieniować również do pach. Ból piersi podczas cyklu menstruacyjnego może wpływać na codzienne życie, w tym na sen i aktywność seksualną.

Zmiany w diecie

Zmiana diety przed miesiączką może pomóc w zmniejszeniu bólu piersi. Unikanie napojów o wysokiej zawartości kofeiny może pomóc. Zamiast pić zwykłą kawę, przestaw się na bezkofeinową lub całkowicie ogranicz spożycie kofeiny. Ponadto, powinnaś stosować dietę niskotłuszczową. Staraj się uwzględniać dużo warzyw, pełnych ziaren i węglowodanów złożonych. Należy pamiętać, że tłuszcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale nie należy ich całkowicie eliminować. Celem jest ograniczenie spożycia tłuszczów do około 20-35% dziennego spożycia kalorii.

Dieta niskotłuszczowa pomaga zmniejszyć ból piersi i poprawić ogólny stan zdrowia. Spróbuj ograniczyć ilość spożywanego mięsa, nabiału i ryb. Możesz też spróbować przyjmować suplementy witaminowe. Mogą one obniżyć poziom estrogenu i złagodzić ból piersi. Możesz także spróbować oleju z wiesiołka i witaminy E.

Istnieje wiele różnych rodzajów leków, które możesz przyjmować, aby zmniejszyć ból piersi. Niektóre kobiety uważają, że zmiana diety przed miesiączką może pomóc zmniejszyć odczuwany ból. Dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 może pomóc zmniejszyć odczuwany ból. Inną zmianą diety jest zmniejszenie spożycia wapnia i witaminy D. Wreszcie, możesz ograniczyć sól i kofeinę. Sól powoduje zatrzymywanie wody i może prowadzić do wzdęcia brzucha.

Jeśli doświadczasz bólu piersi przed miesiączką, powinnaś skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że nic ci nie dolega. Na szczęście większość bólów piersi przed okresem jest spowodowana naturalnymi wahaniami hormonalnymi Twojego organizmu, które ustąpią po rozpoczęciu miesiączki. Inne przyczyny bólu piersi mogą obejmować leki hormonalne lub tabletki antykoncepcyjne. Możesz również zmniejszyć swój ból, nosząc podtrzymujący biustonosz i jedząc niskotłuszczową, wysokobłonnikową dietę. Jeśli te metody nie działają, najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, czy powinnaś spróbować bardziej drastycznych środków.

Chociaż ból piersi może być poważnym problemem, jest on na ogół nieszkodliwy. Zmiany w diecie przed okresem mogą zmniejszyć ból piersi nawet o 90%. W niektórych przypadkach kobieta może odczuwać ból tylko w jednej piersi. Innym razem, ból może wystąpić w obu piersiach. Dla niektórych kobiet ból piersi związany jest z owulacją. Ma to miejsce około 12-14 dni przed rozpoczęciem miesiączki.

Środki przeciwbólowe z grupy NLPZ

Istnieje kilka sposobów leczenia obolałych piersi przed okresem, począwszy od kremów i tabletek przeciwzapalnych, po dietę i ćwiczenia. W ostrych przypadkach konieczna może być wizyta u lekarza. Najlepsze leczenie obolałych piersi przed okresem zależy od podstawowej przyczyny. Jeśli infekcja jest obecna, antybiotyki są często przepisywane. Inne sposoby leczenia, takie jak suplementy witaminowe, mogą zmniejszyć ból.

Ból piersi jest powszechny w fazie przedmiesiączkowej i może mieć różne natężenie i częstotliwość. Zazwyczaj występuje przed okresem, choć niektóre kobiety doświadczają go również w późniejszym okresie cyklu. Na szczęście dyskomfort ten zazwyczaj ustępuje po zakończeniu okresu. Jeśli ból nie ustępuje, należy skontaktować się z lekarzem i spróbować zmniejszyć jego częstotliwość i czas trwania.

Niektóre kobiety są bardziej podatne na mastalgię niż inne. W rzeczywistości 60% kobiet doświadcza pewnego stopnia bólu piersi podczas cyklu miesiączkowego. Tkanka piersi staje się obrzęknięta i zaogniona w dniach cyklu z powodu nadprodukcji pewnych substancji chemicznych wywołujących ból. Aby złagodzić ból w tym czasie, wypróbuj niektóre z naturalnych środków zaradczych wymienionych poniżej.

Przedmiesiączkowy ból piersi może trwać do dziesięciu dni przed rozpoczęciem miesiączki. Ten rodzaj bólu nazywany jest niecyklicznym i często charakteryzuje się napiętym uczuciem pieczenia, kłucia lub pulsowania. Zazwyczaj dotyczy on tylko jednej piersi, ale może być również spowodowany hormonalną terapią zastępczą. Po zidentyfikowaniu, leczenie może pomóc złagodzić dyskomfort i poprawić jakość życia.

Leki z grupy NLPZ to kolejna dobra opcja na zmniejszenie bólu piersi. Te leki mają tę zaletę, że są dobrze tolerowane i łatwo dostępne bez recepty. Jednak NLPZ mogą powodować skutki uboczne, dlatego ważne jest, aby przed ich użyciem skonsultować się z lekarzem. NLPZ mogą być również stosowane jako roztwory miejscowe.

Podobne tematy