Do kiedy rosną piersi – informacje dla dziewcząt

Do kiedy rosną piersi – wiek, w którym kobiety zaczynają rozwijać piersi różni się w zależności od dziewczynki. U niektórych dziewczynek piersi pojawiają się w wieku 8 lub 9 lat, u innych dopiero w wieku 11 lub 12 lat. Każda dziewczyna ma swój własny zegar ciała. Dziewczynki, które są aktywne, często przechodzą przez okres dojrzewania później niż dziewczynki, które nie są aktywne. Jeśli jesteś dziewczyną, która jako pierwsza rozwija piersi, możesz czuć się zdezorientowana i samotna.

Rozwijanie piersi w młodym wieku

Rozwijanie piersi w młodym wieku może być niebezpieczne dla młodej dziewczyny. Może prowadzić do znęcania się nad nią przez chłopców, a także narażać ją na ryzyko wykorzystania seksualnego, zwłaszcza jeśli wcześnie zacznie miesiączkować. Na szczęście istnieje kilka opcji leczenia, które pomagają dziewczynom opóźnić dojrzewanie i rozwinąć piersi w zdrowym wieku.

Pierwszą oznaką dojrzewania u dziewczynki jest rozwój jej piersi. Rozwój piersi rozpoczyna się zazwyczaj między ósmym a trzynastym rokiem życia, choć u niektórych dziewcząt może rozpocząć się wcześniej. Pąki piersi rozwijają się pod sutkami. Jedna pierś może zacząć się rozwijać tygodnie lub miesiące przed drugą, a tkanka piersi zacznie pęcznieć i mięknąć.

Badania powiązały wyższy wskaźnik BMI z wcześniejszym rozwojem piersi u dziewcząt. Wyniki National Health and Nutrition Examination Survey III i Pediatric Research in Office Settings sugerują, że dziewczęta z wyższym BMI osiągają dojrzałość płciową wcześniej niż dziewczęta z niższym BMI. W innym badaniu naukowcy badali czas rozwoju piersi w podłużnej kohorcie dziewcząt. Naukowcy stwierdzili, że wiek, w którym u dziewcząt rozwinęły się piersi, różnił się w zależności od rasy i pochodzenia etnicznego.

Naukowcy twierdzą, że u dziewcząt nie powinny rozwijać się piersi przed dziesiątym rokiem życia, ponieważ może to prowadzić do powikłań, takich jak rak piersi. Jest to również związane z wczesną aktywnością seksualną, co może prowadzić do niechcianych ciąż i chorób przenoszonych drogą płciową. Wczesne dojrzewanie wiąże się również z większym ryzykiem depresji, zaburzeń odżywiania i krótszym wzrostem w wieku dorosłym.

Początek dojrzewania i początek rozwoju piersi u dziewcząt nazywany jest thelarche. Wtedy to pod brodawkami pojawiają się pączki piersi i rozwijają się aż do pełnego rozkwitu, co może trwać od trzech do pięciu lat. Pączki piersi będą rosły w stożkowaty kształt. Chociaż tempo wzrostu jest różne dla każdej młodej kobiety, ważne jest, aby nie próbować zmuszać dziewczynki do noszenia stanika zbyt wcześnie.

Przedwczesny rozwój piersi u dziewczynek jest zjawiskiem dość powszechnym. Zazwyczaj rozpoczyna się między 6 miesiącem a 2 rokiem życia. Wczesny rozwój piersi jest normalny i u wielu dziewczynek pojawia się najpierw po jednej lub obu stronach. U niektórych dziewczynek rozwój piersi opóźnia się nawet do późnego wieku.

Rozwój piersi trwa kilka lat

Rozwój piersi jest jedną z pierwszych zmian fizycznych, którym ulegają dziewczynki rozpoczynające okres dojrzewania. Większość dziewcząt zaczyna rozwijać piersi w wieku około 10 lub 11 lat, choć może to nastąpić wcześniej. Dziewczęta, które zaczynają rozwijać piersi w młodym wieku są bardziej narażone na raka piersi, choroby przenoszone drogą płciową i inne problemy fizyczne. Ponadto rozwój piersi jest związany z wcześniejszą aktywnością seksualną, co może prowadzić do niechcianych ciąż i wyższego ryzyka rozwoju depresji. Dodatkowo młode dziewczęta, które zbyt wcześnie rozpoczynają dojrzewanie, mogą mieć krótszy wzrost w wieku dorosłym i cierpieć na zaburzenia odżywiania.

Pierwszy etap rozwoju piersi trwa dwa lub trzy lata. Piersi zaczynają się jako małe grudki pod sutkiem i stopniowo powiększają się. Podczas tego etapu może również zwiększyć się otoczka. W końcu sutek wskazuje na zewnątrz i sutek staje się wzniesiony. Dziewczynki mogą rozwijać piersi aż do pierwszej miesiączki, choć nie powinny zbyt wcześnie zakładać biustonoszy.

Aby zachować zdrowe piersi, kobiety powinny regularnie rozpocząć samobadanie. Można to zrobić w domu lub z pomocą pracownika medycznego. Te samobadania mogą pomóc kobietom zapoznać się ze swoimi piersiami i dostrzec w nich zmiany. Jeśli coś nie wygląda dobrze, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Rozwój piersi rozpoczyna się w sześć tygodni po poczęciu. Na tym etapie rozpoczyna się grzbiet sutka, zwany również linią mleczną. Grzbiet ten rozszerza się do miednicy w wieku sześciu miesięcy. Grzbiet sutkowy, który jest pierwszą częścią piersi, tworzy się jako solidny słup komórek. Prowadzi on do oddzielnych gruczołów potowych i przewodów sutkowych. W dziewiątym tygodniu następuje zanik smugi mlecznej i zaczyna się formować grzbiet sutkowy. W dziewiątym tygodniu komórki podstawowe zaczynają się rozmnażać, tworząc pąk sutkowy.

Jak rozmawiać z zaufaną osobą dorosłą o rozmiarze piersi

Jeśli masz obawy dotyczące rozmiaru swoich piersi i czujesz się niekomfortowo nosząc biustonosz, ważne jest, aby znaleźć zaufaną osobę dorosłą, z którą możesz porozmawiać. To normalne, że każdy ma chwile, kiedy jest niezadowolony ze swojego ciała, ale zdrowy i zrównoważony obraz ciała jest bardzo ważny. Rozmowa z zaufaną osobą dorosłą na temat rozmiaru Twoich piersi może pomóc Ci znaleźć biustonosz, w którym będziesz czuła się komfortowo i który będzie pasował do Twojego typu ciała. Pomoże Ci również omówić z lekarzem ryzyko i korzyści związane z operacją zmniejszenia piersi.

Podobne tematy