Jak dbać o piersi po operacji

Po operacji będą pewne specyficzne wymagania. Po operacji będzie Pani prawdopodobnie nosić ubranie lub paski zamykające skórę. Będzie Pani musiała również używać poduszki pooperacyjnej lub poduszki Wedge. Lekarz rodzinny może zaopatrzyć Panią/Pana w te przedmioty. Należy zgłaszać wszelkie obrzęki, które nie ustępują po kilku dniach. Lekarz rodzinny będzie mógł skierować Pana/Panią do specjalisty od obrzęku limfatycznego, jeśli będzie to konieczne.

Pooperacyjne uśmierzanie bólu

Pooperacyjnie dostępnych jest kilka opcji leków przeciwbólowych. Niektóre z nich to niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, naproksen sodowy, celekoksyb, ketorolak i acetaminofen. Inne obejmują nieopioidowe leki przeciwbólowe, takie jak ketamina, i leki psychoaktywne, takie jak midazolam i gabapentyna. Opcje te mogą pomóc w opanowaniu bólu w okresie rekonwalescencji i przejściu z powrotem do normalnych czynności.

Chociaż metody leczenia bólu stosowane w przypadku operacji piersi znacznie się różnią, powszechnym podejściem jest stosowanie multimodalnego podejścia analgetycznego. Podejście to równoważy ryzyko i korzyści interwencji analgetycznych w oparciu o dostępne dowody. Na przykład leczenie bólu po operacji piersi może obejmować stosowanie kombinacji leków przeciwbólowych, w tym opioidów i leków narkotycznych.

Paski zamykające skórę

Po operacji piersi paski zamykające skórę muszą pozostać na miejscu przez minimum dwa tygodnie, aby uniknąć powstania blizny. Paski te mają za zadanie chronić nacięcia i zapewnić wsparcie bez ucisku podczas początkowego procesu gojenia. Ważne jest, aby w tym okresie unikać biustonoszy z fiszbinami i push-up.

Po operacji możesz zostać poinstruowana, aby nosić biustonosz sportowy. Możesz również otrzymać opaskę na zęby lub elastyczny pasek na klatkę piersiową. Urządzenia te powinny być umieszczone tuż nad implantami i równomiernie rozłożone na każdej piersi. Po powrocie do zdrowia możesz wziąć lekki prysznic, ale unikaj kontaktu wody z nacięciami. Dla wygody można stosować okłady z lodu co 30 minut. Możesz również nosić biustonosz sportowy, aby zminimalizować obrzęk i zasinienie.

Odzież pooperacyjna

W dniach następujących po operacji będziesz musiała być wyjątkowo ostrożna i zachować szczególną ostrożność. Nacięcia w piersiach zostaną znieczulone szwami i być może będziesz miała rurki drenujące, które trzeba będzie usunąć w ciągu kilku dni. Jeśli operacja obejmuje implanty, będziesz musiała nosić specjalny biustonosz, który pomoże podtrzymać piersi podczas okresu rekonwalescencji. Biustonosze pooperacyjne są zaprojektowane tak, aby zapewnić Ci wsparcie w postaci kompresji i pomóc zmniejszyć obrzęk, zredukować stan zapalny i zapewnić prawidłowy drenaż limfy. Są one dostępne w wielu stylach i z różnych tkanin. Znajdź taki, który ma oddychający materiał, regulowane ramiączka i bezuciskowe dopasowanie. Możesz także potrzebować biustonosza z taśmą silikonową, która wspomaga gojenie.

Po operacji powinnaś nosić podtrzymujący, miękki biustonosz przez co najmniej 6 tygodni. Ważne jest, aby w tym czasie nie nosić biustonosza z fiszbinami. Należy również przyjmować leki przeciwbólowe i antybiotyki oraz unikać intensywnych ćwiczeń, w tym podnoszenia ciężarów, przez co najmniej 4 do 6 tygodni. Jeśli ćwiczysz, powinieneś skonsultować się z lekarzem na temat właściwego poziomu aktywności, ponieważ intensywna aktywność może opóźnić proces powrotu do zdrowia.

Poduszki klinowe

Poduszki klinowe to świetny sposób, aby pomóc Ci zachować komfort po mastektomii. Poduszka w kształcie klina pozwoli Ci uniknąć siedzenia płasko na łóżku, dzięki czemu unikniesz tak powszechnych po operacji grudkowatych poduszek. Może ona również sprawić, że wstawanie z drzemki będzie wygodniejsze. Poduszki klinowe można kupić w różnych sklepach lub online. Jednym z popularnych typów jest Comfort Pillow firmy Brobe, która jest kompaktowa i zapewnia dodatkową wyściółkę.

Większość kobiet, które przeszły operację zmniejszenia piersi, musi spać na plecach przez kilka tygodni po zabiegu. Może to stanowić wyzwanie, zwłaszcza dla osób śpiących na boku. Chociaż przyzwyczajenie się do tej pozycji może zająć trochę czasu, ważne jest, aby nie obciążać niepotrzebnie piersi podczas snu. Używanie poduszki klinowej może pomóc w przyzwyczajeniu się do spania na plecach i uniknięciu podrzucania i obracania się, co może podrażnić nowe piersi.

Spanie w pozycji pionowej

Po operacji piersi najlepiej jest spać na plecach, ponieważ pomaga to w szybszym gojeniu się piersi. Pozycja na plecach zmniejsza również obrzęk, który może być przyczyną dyskomfortu pooperacyjnego. Możesz również rozważyć użycie poduszki w kształcie litery V, znanej również jako poduszka ciążowa, aby podeprzeć dolną część pleców. Używanie dodatkowych poduszek może również pomóc Ci uniknąć przewracania się na bok w nocy.

Możesz również spróbować spać na boku, ale najlepiej jest spać na plecach. Spanie na boku powoduje nacisk na mięśnie klatki piersiowej, a nawet może spowodować krwawienie gojących się blizn. Te problemy mogą zakłócić Twój powrót do zdrowia.

Leki przeciwbólowe

Po operacji ważne jest, aby przyjmować leki przeciwbólowe, aby złagodzić ból. Techniki leczenia bólu różnią się w zależności od osoby, ale cel jest ten sam: zminimalizować ból tak bardzo, jak to możliwe, przy jednoczesnym zminimalizowaniu skutków ubocznych. Przyjmowanie leków przeciwbólowych pomaga w odzyskaniu zdrowia i poprawia gojenie. Vicodin jest powszechnie przepisywany na umiarkowany ból, ale możesz również wziąć Ibuprofen lub Tylenol, aby zmniejszyć swój dyskomfort.

Ważne jest, aby przyjmować leki przeciwbólowe dokładnie tak, jak zostały przepisane. Powinieneś je przyjmować z posiłkiem i dużą ilością wody. Przez tydzień lub dwa po operacji powinieneś unikać podnoszenia ciężarów lub wykonywania jakichkolwiek energicznych ćwiczeń. Twój lekarz może również zalecić stosowanie pewnych suplementów w celu ułatwienia powrotu do zdrowia. W ciągu pierwszych kilku tygodni po operacji nie powinieneś prowadzić samochodu, ale możesz powoli wrócić do swoich regularnych zajęć.

Podobne tematy