Czy podnoszenie piersi boli?

Czy podnoszenie piersi boli? Ta informacja pomoże Ci zrozumieć ból i obrzęk odczuwany po operacji podniesienia piersi. Dowiesz się również o ewentualnych komplikacjach i czasie potrzebnym do powrotu do zdrowia. Okres rekonwalescencji po operacji podniesienia piersi wynosi zazwyczaj od dwóch do trzech tygodni. Po zabiegu pacjentka będzie odczuwała bolesność, drętwienie i ból, ale te efekty uboczne nie są na ogół trwałe i powinny ustąpić po kilku dniach.

Ból

Jeśli rozważasz podniesienie piersi, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy będziesz odczuwać ból podczas zabiegu. Może to być bardzo różne, w zależności od Twojego ciała i progu bólu. Technika wykonania zabiegu również może mieć wpływ na to, jak bardzo będziesz odczuwać ból. Pacjentki, które mają podniesione piersi w połączeniu z innymi zabiegami chirurgicznymi mogą doświadczyć dłuższego czasu rekonwalescencji.

Początkowy ból po operacji podniesienia piersi jest zazwyczaj łagodny lub umiarkowany. Jest on najbardziej intensywny w ciągu pierwszych dwóch dni po zabiegu, a następnie zmniejsza się z czasem. Możesz poprosić swojego chirurga o przepisanie leków przeciwbólowych, które pomogą Ci opanować ból. Pamiętaj jednak, że przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych może zwiększyć krwawienie. Dodatkowo może wystąpić wrażliwość sutków, co może powodować pewien dyskomfort.

Obrzęk

Po operacji podniesienia piersi, piersi będą jędrniejsze i bardziej okrągłe niż wcześniej. Może wystąpić niewielka opuchlizna, która będzie tymczasowa. Po dwóch do czterech tygodni piersi powinny być na tyle wygodne, aby można było wrócić do normalnej aktywności. W ciągu pierwszych kilku dni mogą być jednak zbyt opuchnięte, by nosić biustonosz.

Po operacji powinnaś pić dużo płynów, aby pomóc ustąpić obrzękowi. Wskazany jest również odpoczynek. Aktywność fizyczna może pobudzić skórę i mięśnie, wydłużając proces rekonwalescencji i pogarszając wyniki. Podczas gdy chodzenie po domu i lekkie ćwiczenia są dopuszczalne, należy unikać energicznych działań przez kilka pierwszych dni.

Powikłania

Powikłania po podniesieniu piersi to krwawienie, infekcje i tkanka bliznowata. Utrata krwi w wyniku podniesienia piersi może spowodować powstanie krwiaka, czyli nagromadzenia krwi pod nacięciem. Może to powodować ból i dyskomfort. W niektórych przypadkach może również dojść do martwicy, czyli martwej tkanki tłuszczowej, która może prowadzić do infekcji lub gangreny. Chirurg musi podjąć kroki, aby zminimalizować ryzyko tych powikłań.

Zakażenie jest częstym problemem po każdej operacji, a objawy pojawią się około jednego do sześciu tygodni po zabiegu. Objawy te mogą obejmować intensywny ból, silny obrzęk, nieprzyjemny zapach i gorączkę. Powszechnym rodzajem infekcji jest gronkowiec, który może być leczony antybiotykami. Jednak poważniejszym zakażeniem jest metycylinooporny gronkowiec złocisty (MRSA), który wymaga specjalnych antybiotyków i maści, aby zapobiec zakażeniu.

Oś czasu powrotu do zdrowia

Powrót do zdrowia po podniesieniu piersi może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Większość pacjentów odczuwa pewien ból i tkliwość w miejscu zabiegu, prawdopodobnie pojawią się też siniaki. Ważne jest, aby przez pierwsze kilka tygodni unikać forsownych zajęć. Pacjentom często przepisywane są leki przeciwbólowe, które mogą być stosowane w zależności od potrzeb. Leki przeciwbólowe mogą pomóc zminimalizować obrzęk i tkliwość.

Większość lekarzy zaleca dwu- lub trzytygodniowy okres rekonwalescencji. Jednak niektórzy pacjenci mogą powrócić do pracy i lekkich czynności dnia codziennego już w tydzień po operacji. Należy jednak unikać intensywnej aktywności i podnoszenia ciężarów przez dwa do trzech tygodni.

Zimne okłady

Zimne okłady są naturalnym i niedrogim sposobem leczenia kontuzji. Chociaż mogą być bardzo skuteczne w wielu sytuacjach, mają pewne skutki uboczne. W szczególności lód nie jest odpowiedni dla wszystkich obszarów, ponieważ może przykleić się do skóry i spowodować dalsze uszkodzenia. Dodatkowo zbyt długie oblodzenie jednego miejsca może spowodować odmrożenie. Lód może również nie działać tak dobrze w przypadku poważnych urazów lub obszarów o ograniczonej wrażliwości.

Zimny okład może zmniejszyć obrzęk i zasinienie po operacji. Należy jednak uważać, aby nie przykładać zimnego kompresu na nacięcia lub inne wrażliwe miejsca. Podczas usuwania zimna może wystąpić dyskomfort, dlatego należy pamiętać, aby stosować zimny kompres oszczędnie i przez co najmniej 20 minut.

Blizny

Najczęstsza metoda podnoszenia piersi polega na podniesieniu kotwicznym, które pozostawia najbardziej widoczne blizny po zabiegu. Chirurg wykonuje dwa poziome nacięcia wokół otoczki, a następnie podciąga nadmiar tkanki w górę przez pierś. W rezultacie powstaje blizna, która ma mniej więcej taki sam rozmiar i kształt jak pierś.

Po zabiegu, blizny będą najbardziej widoczne przez około sześć do ośmiu tygodni. W tym czasie organizm wysyła krew do tego obszaru, aby wspomóc konsolidację blizny. Oprócz zwiększonego przepływu krwi, blizny mogą być czerwone i swędzące. Na szczęście blizny mogą być zmniejszone, a nawet wyeliminowane dzięki domowej pielęgnacji.

Podobne tematy