Czy po podniesieniu piersi pozostają blizny?

Istnieją różne rodzaje blizn po operacji podniesienia piersi. W tym artykule omówimy różne rodzaje linii i wzorów nacięć, wielkość nacięcia i czas gojenia. Poznasz również zalety i wady każdego rodzaju nacięcia.

Linie nacięć

Linie nacięć po podniesieniu piersi będą widoczne przez kilka tygodni. Następnie zanikają i z czasem stają się mniej widoczne. Niektóre blizny pozostaną, a ich całkowite zniknięcie może zająć rok. Niektóre z nich będą miały minimalne blizny, ale przez pierwszy rok trzeba będzie o nie dbać.

Otrzymasz konkretne instrukcje pooperacyjne, aby pomóc skórze zagoić się i zmniejszyć ryzyko infekcji. Chirurg plastyczny poinformuje Cię również, kiedy należy zgłosić się na wizytę kontrolną. Ostateczne rezultaty będą widoczne w ciągu kilku miesięcy. W tym czasie linie nacięć ulegną zatarciu.

Certyfikowany chirurg plastyczny, taki jak dr Liland, omówi z Państwem najlepszą technikę dla danego przypadku. Zarysuje on również linie nacięć i omówi z Państwem, czego można się spodziewać. Następnie, możesz zdecydować, czy czujesz się komfortowo z bliznami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o operacji podniesienia piersi, odwiedź naszą stronę poświęconą liftingowi piersi.

Linie nacięć po podniesieniu piersi nie są rzadkością. Podczas gdy operacja powiększenia piersi pozostawia największy stopień blizn, daje również najbardziej dramatyczny efekt podniesienia piersi. Chirurg wykonuje nacięcie poziomo w poprzek fałdu piersiowego i pionowo wokół brzegu otoczki. Znajdująca się pod nim tkanka piersi jest przytrzymywana przez szwy.

Wzory nacięć

Wybór wzoru nacięcia po podniesieniu piersi może być bardzo ważny dla Twoich wyników. Twój chirurg może zastosować jeden z trzech podstawowych schematów nacięć. Wybór zależy od wielkości podniesienia, które chcesz osiągnąć, elastyczności skóry i stopnia zwiotczenia. Wzór nacięcia wokół otoczki wtapia się w otaczającą skórę, natomiast wzory nacięć poziomych i pionowych pozostawiają bardziej widoczne blizny.

Kiedy brodawka i otoczka są podniesione, leżąca pod nimi tkanka piersi jest kształtowana na nowo i ustawiana w naturalnej pozycji. Chirurg może również zmniejszyć średnicę otoczki, jeśli stała się ona zbyt duża. Gdy sutek i otoczka znajdą się w nowej pozycji, usuwany jest nadmiar skóry, aby zrekompensować utratę elastyczności. Pozostała skóra jest następnie napinana. Mimo że linie nacięcia pozostaną na miejscu, blizny z czasem zbledną.

Pionowy schemat nacięcia jest najczęstszym schematem nacięcia stosowanym po podniesieniu piersi. Rozciąga się ono wokół dolnej krawędzi otoczki i do dolnej fałdy piersi. Ten schemat najlepiej sprawdza się u pacjentek z łagodnym zwiotczeniem lub niewielkim zmniejszeniem objętości piersi.

Podejmując decyzję o sposobie nacięcia przy podnoszeniu piersi, należy skonsultować się z chirurgiem plastycznym. Doświadczony, certyfikowany chirurg wysłucha Twoich obaw i zaproponuje najlepszą możliwą procedurę dla Twoich potrzeb. On lub ona będzie również dokładnie zbadać anatomię, aby upewnić się, że otrzymasz najlepsze wyniki. Dojrzewanie nacięć trwa zazwyczaj do 12 miesięcy, a blizny zwykle ulegają poprawie wraz z upływem czasu.

Wielkość nacięcia

Wielkość nacięcia po podniesieniu piersi różni się w zależności od rodzaju wykonanego podniesienia piersi. W przypadku tradycyjnego podniesienia piersi dr Max Pekarev może wykonać nacięcie w kształcie odwróconej litery “T” wzdłuż fałdu piersi. Ta technika daje najbardziej dramatyczne rezultaty u pacjentek z dużymi piersiami, ale wiąże się też z większą ilością blizn i wymaga dłuższego okresu rekonwalescencji.

Rodzaj nacięcia przy podnoszeniu piersi zależy od elastyczności skóry i ilości dodatkowej skóry, którą trzeba usunąć. Kobiety z bardzo niewielkim obwisaniem zazwyczaj wybierają nacięcie w kształcie półksiężyca na górnej połowie otoczki. Inne opcje obejmują pionowe nacięcie, które biegnie od otoczki do fałdu piersi.

Czas trwania gojenia

Długość procesu gojenia po podniesieniu piersi zależy od kilku czynników. Są to między innymi próg bólu pacjentki oraz zdolność organizmu do gojenia się. Wpływ może mieć również technika zastosowana podczas zabiegu. Ponadto pacjentki, które przeszły inne operacje mogą potrzebować więcej czasu na powrót do zdrowia.

Czas rekonwalescencji po zabiegu podniesienia piersi trwa zazwyczaj od czterech do sześciu tygodni. W tym czasie pacjentki mogą powrócić do normalnej aktywności, w tym do ćwiczeń. Mogą one również wrócić do pracy i wykonywać lekkie codzienne czynności. Jednak przez dwa tygodnie po zabiegu należy unikać forsownych zajęć.

Ból pooperacyjny i obrzęk stopniowo ustępują po około sześciu tygodniach. Po tym okresie pacjenci mogą powrócić do normalnych czynności, takich jak ćwiczenia i sen. Powinni jednak spać z dwoma lub trzema poduszkami, aby utrzymać głowę w górze i zmniejszyć ewentualny ból. Po sześciu tygodniach pacjenci mogą powrócić do pełnych ćwiczeń i normalnej aktywności.

Podczas rekonwalescencji pacjentki będą odczuwać pewien dyskomfort i bolesność w okolicy piersi. Przez około sześć tygodni może również wystąpić zaczerwienienie i zasinienie. W celu złagodzenia dyskomfortu i obrzęku mogą zostać przepisane leki przeciwbólowe. Pacjentkom zaleca się również spanie na boku, aby zmniejszyć nacisk na nacięcia. W pierwszym tygodniu po zabiegu podniesienia piersi pacjentkom zaleca się odpoczynek od forsownych zajęć i unikanie palenia.

Zanikanie blizn

Zanikanie blizn po podniesieniu piersi można osiągnąć różnymi metodami. Istnieją zabiegi silikonowe i kremy antybakteryjne, które są często stosowane w celu zmniejszenia blizn. Zabiegi te mogą pomóc zmniejszyć nadwrażliwość i stan zapalny, a także zwiększyć przepływ krwi i włókien kolagenowych. Powinny być stosowane przez kilka miesięcy po zabiegu, aby zapewnić najlepsze wyniki.

Chirurg może zastosować jedną lub kombinację tych technik. Technika chirurgiczna stosowana podczas zabiegu odgrywa ogromną rolę w powstawaniu blizn. Pacjenci, którzy palą, powinni również zaprzestać opalania, ponieważ opalanie może przyciemnić tkankę blizny, co może sprawić, że blizny będą bardziej widoczne. Ponadto masaż blizn może pomóc zminimalizować stan zapalny i zwiększyć ilość włókien kolagenowych.

W zależności od rodzaju blizny, osiągnięcie pożądanych rezultatów może zająć kilka zabiegów. Niektóre blizny pozostaną przez kilka miesięcy, a nawet rok. Blizny z czasem mogą stać się bledsze i jaśniejsze. Ponadto pacjenci powinni stosować filtry przeciwsłoneczne, aby chronić swoje blizny. Zaleca się stosowanie kremu przeciwsłonecznego o szerokim spektrum działania i minimalnym SPF 30. Dzięki temu skóra będzie chroniona przed większością szkodliwych promieni UV.

Potrzeba czasu, aby blizny po zabiegu całkowicie zanikły. Na początku będą to uniesione czerwone linie, które staną się cieńsze i mniej widoczne. W końcu zmienią się w białe linie. Po około roku blizny będą ledwo widoczne. Można je również zakryć ubraniami, biustonoszami i bikini.

Opcje leczenia

Po operacji podniesienia piersi pacjentki powinny odczekać co najmniej sześć tygodni przed podjęciem intensywnych ćwiczeń. Powinny unikać podnoszenia ramion ponad głowę, pływania i wszelkich innych czynności, które mogą powodować dyskomfort. Ponadto przez dwa tygodnie po zabiegu powinny powstrzymać się od palenia papierosów. Po upływie tych dwóch tygodni pacjenci mogą powrócić do normalnej aktywności.

Jednym z głównych zagrożeń związanych z operacją podniesienia piersi jest utrata tkanki sutka i otoczki. Podczas zabiegu dochodzi do przerwania dopływu krwi do tych obszarów. Może to spowodować uszkodzenie tkanki piersi, a w skrajnych przypadkach nawet całkowite obumarcie sutka. Operacja Breastlift może być również trudna w przypadku karmienia piersią, a niektóre kobiety mogą mieć problemy z produkcją wystarczającej ilości mleka po zabiegu. Inne zagrożenia związane z zabiegiem to krwawienie, zakażenie i reakcje alergiczne.

Zabieg trwa zazwyczaj około godziny. Obejmuje on przygotowanie obszaru chirurgicznego, oznaczenie go i podniesienie tkanek. Następnie lekarz usuwa nadmiar skóry i tłuszczu oraz zmienia położenie tkanki piersi. Oprócz usunięcia nadmiaru tkanki, zabieg podniesienia piersi może obejmować również zmniejszenie lub powiększenie piersi.

Inną niechirurgiczną procedurą podnoszenia piersi są wypełniacze skórne. Te wstrzykiwane rozwiązania działają poprzez rozluźnienie mięśni pod skórą. Jednak te techniki mogą zapewnić tylko tymczasowe podniesienie i nie są zalecane dla osób z opadającymi piersiami.

Podobne tematy