Usuwanie zmian skórnych metodą elektrokoagulacji

Do usuwania zmian skórnych stosuje się techniki chirurgiczne. Elektrokoagulacja jest jedną z takich procedur. Lekarz używa małych, zakrzywionych kleszczy do uchwycenia zmiany. Następnie małymi, zakrzywionymi nożyczkami wykonuje się cięcie wokół i pod zmianą. Wreszcie, kireta jest używany do usunięcia reszty zmiany. Zabieg rzadko wymaga założenia szwów. Po zabiegu stosuje się lek, który zatrzymuje ewentualne krwawienie. Czasami stosuje się kauteryzację w celu uszczelnienia naczyń krwionośnych.

Ten artykuł został przygotowany we współpracy z akademickamed.pl

Elektrokoagulacja

Zabieg elektrokoagulacji jest bezpiecznym i skutecznym sposobem usuwania zmian skórnych. Metoda ta polega na przyłożeniu do skóry elektrody, a następnie przepuszczeniu prądu przez tkankę. W ten sposób powstaje ciepło i powoduje rozpad tkanki, niszcząc patologiczną strukturę. Zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejscowym.

Zabieg jest skuteczny w usuwaniu powierzchownych zmian skórnych, w tym wrastających paznokci i włosów. Elektrokoagulacja może być wykonana przy użyciu energii elektrochirurgicznej monopolarnej lub bipolarnej. Elektrokoagulacja monopolarna wykorzystuje pojedynczą elektrodę do dostarczania prądu, natomiast elektrokoagulacja bipolarna wykorzystuje dwie elektrody, które przekazują prąd. Elektrokoagulacja bipolarna zapewnia bardziej precyzyjną hemostazę.

Procedura nie ma charakteru leczniczego i nie jest zalecana u wszystkich pacjentów. Najczęściej stosuje się ją u pacjentów z małym, niepowikłanym rakiem podstawnokomórkowym lub trichoepithelioma. Konieczny jest jednak staranny dobór pacjentów i rodzaju zmian, aby zapewnić sukces elektrokoagulacji.

Zabieg elektrochirurgiczny może pozostawić bliznę. U pacjenta prawdopodobnie wystąpi obrzęk, rumień, zasinienie lub ból po zabiegu. Na zmianach, które nie są nowotworowe może pojawić się strup, który odpadnie po kilku dniach. Rzadko pacjenci będą mieli blizny przerostowe lub zanikowe. Są one spowodowane przedwczesnym usunięciem strupa i nieregularnym gojeniem się rany.

Zabieg może być stosowany w przypadku małych brodawek. Większość pacjentów może pozbyć się brodawki w jednej sesji. W razie potrzeby można wykonać drugą sesję.

Elektrokoagulacja

Elektrokoagulacja to procedura medyczna, dzięki której można bezpiecznie usunąć zmiany skórne. Technika ta wykorzystuje wysokiej klasy lancetron do aplikacji łagodnego prądu elektrycznego na skórę. W efekcie zmiana skórna ulega koagulacji, co powoduje miejscowe zniszczenie patologicznej struktury. Pacjenci mogą być poddani temu zabiegowi w znieczuleniu miejscowym.

Elektrochirurgia ma kilka różnych rodzajów. Istnieją dwa główne rodzaje elektrochirurgii: elektrochirurgia bitermiczna, która wykorzystuje tłumiony prąd niskoamperaturowy, oraz czyste cięcie, które wykorzystuje nietłumiony prąd rurowy. Proces ten może być bolesny, ale elektroda nie jest bardzo mocna. Stosuje się ją również do usuwania narośli i tamowania krwawienia.

Istnieje wiele różnych rodzajów procedur usuwania zmian skórnych. Zastosowana technika będzie zależała od lokalizacji zmiany, stopnia jej zaawansowania i komfortu pacjenta. Niektóre techniki mogą być wykonywane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, natomiast bardziej skomplikowane procedury mogą wymagać ośrodka chirurgii ambulatoryjnej.

Elektrokoagulacja jest powszechnie stosowaną metodą leczenia zmian skórnych i jest bezpiecznym, skutecznym sposobem ich usuwania. Elektrokoagulacja jest skuteczna w różnych celach, od usuwania włosów po leczenie drobnych naczyń krwionośnych twarzy. W zależności od zmiany i stanu skóry pacjenta, elektrokoagulacja jest skuteczną opcją.

Elektrochirurgia to zabieg, który wykorzystuje prąd o wysokim napięciu do niszczenia określonych zmian skórnych. Zabieg może być monopolarny lub bipolarny. Technika monopolarna wykorzystuje pojedynczą elektrodę umieszczoną w pobliżu miejsca docelowego. Prąd o wysokim napięciu przechodzi z elektrody na powierzchnię skóry pacjenta, co powoduje wysuszenie niepożądanych komórek.

Parowanie lub wycinanie

Parowanie lub wycinanie zmian skórnych metodą elektrokoagulacji polega na użyciu urządzenia elektrochirurgicznego do zniszczenia zmiany. Zabieg powoduje głębsze zniszczenie tkanki i zapobiega krwawieniu przy minimalnej karbonizacji. Jest to szczególnie skuteczna metoda leczenia nowotworów skóry. Może być również stosowany do zatrzymania krwawienia z drobnych naczyń krwionośnych podczas operacji skórnych.

Zabieg może być powtarzany kilkakrotnie. W niektórych przypadkach parowanie lub wycięcie zmiany może być wystarczające do jej usunięcia. Na przykład, pacjent może mieć dwa lub cztery zgrubiałe nagniotki na stopach. Lekarz może zdecydować się na wycięcie ich w kilku warstwach.

Elektrokoagulacja wykorzystuje elektrody bipolarne lub monopolarne, które wytwarzają prąd o wysokim natężeniu. Elektroda obojętna jest umieszczana w pobliżu zmiany, aby zapobiec gromadzeniu się prądu. Elektroda jest następnie stosowana w poprzek zmiany, aż do momentu koagulacji. Może to spowodować powstanie blizny lub białego śladu.

Parowanie lub cięcie zmian skórnych metodą elektrokoagulacji jest wysoce skuteczną metodą leczenia różnych nowotworów skóry. Nie jest jednak uważana za leczenie lecznicze i dlatego wymaga starannej selekcji pacjentów. Elektrokoagulacja jest właściwa tylko u pacjentów, którzy nie mogą być poddani bardziej inwazyjnej procedurze.

Elektrokoagulacja może być stosowana do zamykania krwawiących naczyń. Elektrody mogą być tępe lub izolowane, co pozwala na stosowanie ich do miejsc wewnętrznych. Może być również stosowana do wycięcia dużych, względnie naczyniowych zmian skórnych.

Podobne tematy