Elektrochirurgiczne usuwanie zmian skórnych

Elektrochirurgiczne usuwanie zmian skórnych jest opcją usuwania niektórych rodzajów zmian skórnych. Procedura nie jest tak inwazyjna jak niektóre inne techniki, a większość ludzi jest w stanie uzyskać pożądany rezultat bez potrzeby zakładania szwów. Lekarz używa małych kleszczy, aby złapać zmianę i delikatnie pociągnąć ją do góry. Następnie używa zakrzywionego instrumentu, aby odciąć otaczającą skórę i zmianę. Następnie lekarz użyje kiretki, aby usunąć resztę zmiany i oczyścić obszar. Zabieg rzadko wymaga założenia szwów, a do zatrzymania krwawienia stosuje się leki. Lekarz może również użyć kauteryzacji do uszczelnienia naczyń krwionośnych.

Kiretaż

Kiretaż jest procedurą medyczną, w której zmiana skórna jest usuwana za pomocą środków elektrochirurgicznych. Zmiana jest następnie wysyłana do analizy laboratoryjnej. Pacjent otrzyma szczegółowe instrukcje pooperacyjne, aby ułatwić gojenie się rany. Leczony obszar może pozostać obolały przez kilka dni, ale zazwyczaj nie jest to zbyt bolesne. Po zabiegu na leczonym obszarze powstanie okrągła lub płaska blizna.

Kiretaż jest często stosowany w leczeniu zmian przedrakowych. Jest on mniej skuteczny w przypadku raka mieszków włosowych i jest zwykle zarezerwowany dla tułowia. Jest to jednak również skuteczna metoda leczenia przedrakowych zmian skórnych, takich jak rogowacenie aktyniczne. Może jednak pozostawić paskudną bliznę, jeśli nie zniknie całkowicie.

Elektroresekcja

Elektrochirurgiczne usuwanie zmian skórnych jest powszechnym sposobem leczenia zmian przedrakowych. W tym rodzaju leczenia, niewielka ilość prądu elektrycznego jest stosowana do powierzchni skóry, zeskrobując wzrost, a następnie kauteryzacji otaczającej skóry. Proces ten jest skuteczny w usuwaniu przedrakowych zmian skórnych, ale może pozostawić szpecącą bliznę. Zabieg najczęściej wykonywany jest na tułowiu, górnej części ramion i plecach.

Elektroresekcja to szybki zabieg gabinetowy, który jest skutecznym sposobem na usunięcie określonych zmian skórnych. Zabieg ten wykorzystuje elektrodę w kształcie igły, która dostarcza prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości do ściśle określonych obszarów skóry. Prąd powoduje wysoki poziom ciepła w zmianie i wysusza niechciane komórki. Koagulacja

Koagulacja jest ważnym etapem podczas elektrochirurgicznego usuwania zmian skórnych. Zabieg ten polega na zastosowaniu niskiego napięcia i wysokiego prądu w celu koagulacji tkanki, uszczelnienia naczyń krwionośnych i zniszczenia powierzchownych zmian. Niskie napięcie wystarczy do zainicjowania przepływu prądu, natomiast wysokie natężenie jest niezbędne do głębokiego zniszczenia tkanki i hemostazy. Wysoki prąd powoduje fuzję włókien elastycznych i kolagenowych w naczyniach krwionośnych. Elektrody umieszcza się na powierzchni skóry, aż do momentu zetknięcia się z tkanką. Proces ten może powodować trwałe blizny lub białe ślady.

Technika ta może być stosowana w leczeniu różnych zmian skórnych, w tym zmian łagodnych. Koagulacja jest szczególnie skuteczna w przypadku hemostazy chirurgicznej i niszczenia głębokich tkanek. W szczególności elektrokoagulacja jest zalecana u pacjentów z małymi, niepowikłanymi rakami podstawnokomórkowymi, rakami płaskonabłonkowymi i trichoepithelioma. Może być mniej skuteczna w przypadku zmian położonych blisko odbicia otrzewnowego, torebki gruczołu krokowego lub przegrody odbytniczo-pochwowej.

Kriochirurgia

Kriochirurgia to mało inwazyjna procedura, która polega na zamrożeniu zmiany skórnej w celu jej usunięcia. Zabieg ten może pozostawić w miejscu zmienionym chorobowo bliznę lub nierówne obramowanie. Nie jest zalecany w przypadku zmian, które nie są w dobrym stanie, lub które mają dużą średnicę lub nieregularne granice. Może również powodować tymczasowy obrzęk i ból. Istnieje zwiększone ryzyko infekcji i powstawania blizn, dlatego nie jest zalecany dla osób o wrażliwej skórze. Najlepiej wykonywać go u pacjentów, którzy są gotowi poddać się tej procedurze.

Pacjenci powinni być w pełni poinformowani o zabiegu przed jego wykonaniem. Przed zabiegiem należy przejrzeć historię medyczną pacjenta, aby ustalić, czy może on mieć jakieś istniejące wcześniej warunki. Na przykład, jeśli przyjmuje on leki na zaburzenia krwawienia, najlepiej skonsultować się z lekarzem przed przystąpieniem do zabiegu.

Hyfrecator

Hyfrecation to mało inwazyjna technika usuwania zmian skórnych. Idealnie sprawdza się w przypadku małych znamion i tagów skórnych, ale może być również stosowana w przypadku większych zmian. Hyfrekacja jest bezbolesna, ale u pacjentów może wystąpić niewielkie krwawienie. Pacjenci mogą poddać się zabiegowi w znieczuleniu miejscowym lub z regionalną blokadą nerwów. Hyfrekator jest urządzeniem elektrycznym, które spala tkankę bez powodowania bólu. Często łączy się go z kiretażem, aby stworzyć nieinwazyjny zabieg kosmetyczny.

Hyfrekator jest zabiegiem jednosesyjnym, który może usunąć przebarwienia, popękane naczynka i tagi skórne. Czas przestoju związany z zabiegiem jest minimalny i zazwyczaj trwa nie dłużej niż 30 minut. Niektórzy pacjenci mogą potrzebować wizyty kontrolnej tydzień lub dwa po zabiegu. W zależności od wielkości zmian, procedura może być przystępna cenowo. Niektóre placówki oferują plany finansowania na trzy lub sześć miesięcy.

Podobne tematy