Usuwanie zmian skórnych metodą krioterapii

Krioterapia jest niechirurgiczną procedurą, która może usunąć zmiany skórne poprzez ich zamrożenie. Technika ta jest często stosowana w leczeniu małych, powierzchownych zmian, takich jak powierzchowny rak podstawnokomórkowy, rak płaskonabłonkowy in situ lub choroba Bowena. Jest to bezpieczna i niedroga metoda, która jest bardzo skuteczna w usuwaniu tych powierzchniowych zmian skórnych. Metoda ta nie powinna być jednak stosowana do usuwania czerniaka.

Z dumą prezentujemy treść stworzoną na zamówienie portalu agarecenzuje.pl

Ciekły azot

Ciekły azot jest bardzo zimną substancją, która może być stosowana do usuwania zmian skórnych. Zabieg z użyciem zimna jest zwykle nakładany na dany obszar za pomocą wacika lub pianki. Celem zastosowania ciekłego azotu jest szybkie zamrożenie tkanki, a następnie umożliwienie jej powolnego rozmrożenia, zabijając komórki skóry. W większości przypadków proces trwa tylko kilka minut, chociaż może być konieczne powtórzenie zabiegu kilka razy w zależności od wielkości zmiany. Po zabiegu należy dokładnie oczyścić miejsce przy użyciu ciepłej wody i mydła. Można zastosować ban-daid, jeśli obszar jest szczególnie wrażliwy na zimno, ale nie powinien on uniemożliwiać pacjentowi kąpieli, prysznica lub uprawiania sportu.

Ciekły azot jest dostarczany przez mały pistolet natryskowy, który można podłączyć do krioprobówki. Krioprobówki są dostępne w wielu różnych rozmiarach i są stosowane do różnych rodzajów zmian skórnych. Stosowana metoda aplikacji różni się w zależności od wielkości, głębokości i lokalizacji zmiany.

Proces ten może być bolesny i skutkuje powstaniem blizn. Dotknięte miejsce zagoi się w ciągu trzech do sześciu tygodni. Po tym czasie tworzy się strup. Metoda ta jest stosowana przede wszystkim do usuwania zmian skórnych spowodowanych rozrostami przedrakowymi, rogowaceniem aktynowym i rakiem skóry. Zabieg ten wiąże się z ryzykiem, w tym z powstawaniem blizn, hipopigmentacją i kłuciem.

Ciekły azot jest bardzo skuteczną metodą leczenia przedrakowych zmian skórnych. Niszczy on komórki na powierzchni skóry i jest skuteczny w przypadku wielu rodzajów zmian skórnych, w tym brodawek i innych stanów przedrakowych. Nie jest jednak lekarstwem na raka skóry. Jest jednak dobrym rozwiązaniem w przypadku zmian przedrakowych, a nawet może zapobiegać niektórym rodzajom raka.

Przed wykonaniem zabiegu kriochirurgii należy odpowiednio przygotować pacjenta. W przypadku zmian hiperkeratotycznych można zastosować miejscowy środek antyseptyczny, a do aplikacji zamrożonego azotu lekarz może użyć urządzenia w sprayu lub wacika. Celem kriochirurgii jest zamrożenie skóry w krótkim czasie, aby zabić docelowe komórki. W niektórych przypadkach, dodatkowe aplikacje ciekłego azotu może być konieczne. Lekarz może użyć termometrów do monitorowania procesu chłodzenia.

Jedna z technik wykorzystujących ciekły azot do usuwania zmian skórnych obejmuje zamrażanie obszaru przez pięć do 30 sekund. Technika ta jest najlepiej stosowana w przypadku małych zmian, które mają mniej niż dwa centymetry średnicy. Większe zmiany powinny być zamrażane przy użyciu nakładającego się pola zabiegowego.

Po zabiegu zmianę należy oczyścić wodą z mydłem i pozostawić do zagojenia. Ponadto należy ją przykryć bandażem na 24 godziny, aby zapewnić prawidłowe gojenie.

Technika Timed spot freeze open-spray

Metoda Timed spot freeze open-spray to niechirurgiczny zabieg, który wykorzystuje zamrażanie do zabijania zmian skórnych. Jest ona idealna dla zmian o wielkości dwóch centymetrów lub mniejszej. Technika ta pozwala zachować warstwę kolagenową skóry właściwej i fibroblasty, które są niezbędne w procesie gojenia. Pozwala również na uniknięcie powstawania blizn.

Technika ta polega na rozpyleniu kulki lodu na zmianę w ściśle określonym miejscu i przytrzymaniu jej tam przez pięć do 30 sekund. Następnie zabieg jest powtarzany. Proces ten jest czasami znany jako podwójny zabieg zamrażania i rozmrażania. Inną metodą jest krioterapia dwutlenkiem węgla, która polega na nałożeniu na zmianę błota lub śniegu z dwutlenku węgla.

W zależności od wielkości zmiany, do zakończenia procesu debridementu potrzebna jest druga wizyta w gabinecie. Debridement jest bezbolesny, a zmiana ostatecznie odpadnie. W niektórych przypadkach zmiana przylega do skóry jak przeszczep. Jednak wielu pacjentów jest zadowolonych z oczekiwania na samoistne odpadnięcie zmiany.

Podczas usuwania zmian skórnych tą techniką, marginesy powinny mieć szerokość co najmniej czterech do pięciu milimetrów. Marginesy te będą zależały od wielkości i grubości zmiany. W przypadku zmian łagodnych, marginesy mogą wykraczać o jeden do dwóch milimetrów poza widoczną granicę patologiczną. W przypadku zmian przednowotworowych margines powinien mieć szerokość od dwóch do trzech milimetrów.

Z kolei jeśli zmiany są większe i występują od kilku lat, może być konieczne przeprowadzenie drugiego zabiegu. W przypadkach, gdy brodawki są duże i/lub występują od wielu lat, konieczne może być przeprowadzenie drugiego zabiegu, w zależności od wielkości i lokalizacji. Ponadto, tagi skórne są w zasadzie płatem tkanki zwisającym z łodygi. Nie są one niebezpieczne, ale mogą być niewygodne.

Przeciwwskazania do kriochirurgii

Kriochirurgia do usuwania zmian skórnych jest nieinwazyjną, szybką i niedrogą opcją leczenia. Istnieje niewielkie ryzyko zakażenia, a zabieg można wykonać w warunkach ambulatoryjnych. Podczas pojedynczej sesji u pacjentów może wystąpić obrzęk, pęcherze i tymczasowa hipopigmentacja. Kriochirurgia jest bezpieczna dla większości pacjentów, chociaż pacjenci z chorobami serca i osoby przyjmujące niektóre leki przeciwzakrzepowe nie są odpowiednimi kandydatami. Pacjenci z niedawnym lub trwającym czerniakiem oraz pacjenci z niezdiagnozowanymi zmianami nie powinni poddawać się temu zabiegowi.

Przeciwwskazania do kriosurgeryzacji obejmują ryzyko uszkodzenia tkanek i struktur leżących u podstaw. Zabieg ten może spowodować poważne uszkodzenie tkanek, a nawet zniszczenie melanocytów. Może również powodować łysienie. Zabieg może również powodować zniekształcenie tkanek i krwawienie.

Najczęstszymi zmianami, które mogą być leczone za pomocą kriochirurgii są łagodne zmiany skórne i tagi skórne. Ponadto można ją stosować do usuwania blizn przerostowych/keloidów. Jeśli jednak pacjent ma niepewne zachowanie, powinien skonsultować się z dermatologiem.

Istnieje kilka sposobów podawania ciekłego azotu na zmiany skórne. Najczęstsza technika wykorzystuje mały spray ciekłego azotu nakładany na zmianę. Inny typ wykorzystuje przerywane uwalnianie ciekłego azotu, co jest bardziej kontrolowane i precyzyjne. Stożek lub płyta jest używana do kierowania ciekłego azotu na zmianę. Technika zamknięta/kontaktowa wykorzystuje małą sondę schłodzoną w ciekłym azocie. Należy zachować ostrożność, aby uniknąć siłowego usunięcia sondy.

Krioterapia jest powszechnie stosowanym zabiegiem w gabinecie lekarskim w przypadku wielu zmian łagodnych i złośliwych. Według doniesień jest to drugi, po wycięciu skóry, najczęściej wykonywany zabieg w gabinecie. Proces zamrażania niszczy tkankę poprzez jej nekrozę. Po zabiegu obszar poddany zabiegowi ulega reepitalizacji. Większość pacjentów doświadcza minimalnych efektów ubocznych.

Przed poddaniem się krioterapii zmian skórnych pacjenci powinni poinformować lekarza, czy są w ciąży. Promieniowanie rentgenowskie w czasie ciąży nie jest zalecane, a lekarze starają się ograniczyć ekspozycję na płód poprzez unikanie promieniowania. Pacjenci powinni również ujawnić wszelkie alergie, które mogą mieć. Pacjenci powinni również zaprzestać przyjmowania wszelkich leków, które mogą zakłócić przebieg zabiegu.

Krioterapia jest bezpieczna i skuteczna w leczeniu niektórych nowotworów. Na przykład, krioterapia jest przydatna w przypadku niektórych typów retinoblastoma, rodzaju raka podstawnokomórkowego skóry. Może być również stosowana w leczeniu zmian skórnych we wczesnym stadium, takich jak rak płaskonabłonkowy. Może być również stosowana u pacjentów, którzy nie są dobrymi kandydatami do konwencjonalnej chirurgii.

Podobne tematy