Czy krioterapia w usuwaniu zmian skórnych jest bezpieczna?

Ciekły azot może być stosowany w przypadku guzów wewnętrznych. Lekarze używają technologii MRI i ultradźwięków do kierowania krioprobów do dotkniętego obszaru. Krioterapia zewnętrzna może powodować powstawanie pęcherzy i strupów. Z rany sączy się trochę płynu, ale ciało leczy się samo pod strupem.

Krioterapia przezskórna

Krioterapia jest coraz bardziej popularną metodą usuwania nowotworów skóry. Po raz pierwszy opisana w 1800 roku, jest nieinwazyjna, bezpieczna i skuteczna. Może być wykonywana w warunkach ambulatoryjnych i daje doskonałe efekty kosmetyczne. Kriochirurgia jest uważana za jedną z najpopularniejszych procedur wykonywanych w gabinetach dermatologicznych i jest często stosowana w leczeniu zarówno łagodnych, jak i złośliwych zmian. Zabieg ten działa poprzez niszczenie tkanek w procesie zwanym martwicą. Leczone obszary ostatecznie ulegają reepitalizacji. Chociaż istnieją pewne potencjalne efekty uboczne, większość z nich jest krótkotrwała.

Niektóre efekty uboczne kriochirurgii obejmują łysienie i dyspigmentację. Głęboka kriochirurgia może również powodować zniekształcenie tkanek. Zabieg może również prowadzić do hiperplazji rzekomej. Zabieg może również powodować złuszczanie cewki moczowej.

Pacjenci powinni być poinformowani o swoim stanie zdrowia przed poddaniem się zabiegowi. Jeśli są w ciąży, powinny powiadomić o tym lekarza. Ponieważ procedura wiąże się z ekspozycją na promieniowanie, lekarze zazwyczaj unikają kilku procedur w czasie ciąży, aby zminimalizować ryzyko dla płodu. W przypadku głębokich guzów, niektórzy lekarze mogą zalecić nocny pobyt w szpitalu.

Krioterapia może być wykonywana na dwa sposoby: jako krioterapia miejscowa, która wykorzystuje wacik do zastosowania leczenia bezpośrednio na dotknięty obszar, oraz krioterapia przezskórna, która stosuje ciekły azot wewnątrz ciała. Ta ostatnia jest wykonywana poprzez cienkie urządzenie przypominające różdżkę, zawierające spust i serię igieł. Większość urządzeń do krioterapii wykorzystuje gaz argon, który został zatwierdzony przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków. Procedura obejmuje małe nacięcie i użycie krioprobówki (urządzenia wielkości igły), cienkiego urządzenia w kształcie różdżki ze spustem, uchwytem i serią małych igieł. Podczas zabiegu pacjent jest zazwyczaj poddawany znieczuleniu ogólnemu lub sedacji.

Ciekły azot

Ciekły azot jest stosowany do leczenia zmian skórnych i nowotworów skóry. Zabieg ten jest szybki i skuteczny oraz wymaga niewielkich przygotowań. Pacjenci mogą zgłosić się do lekarza o dowolnej porze dnia, aby poddać się zabiegowi. Lekarz może zaaplikować ciekły azot na dotknięte miejsce za pomocą bawełnianego wacika lub metalowej sondy. Procedura może trwać mniej niż 30 sekund, choć większe zmiany mogą wymagać kilku cykli trwających do 60 sekund. Pacjenci powinni spodziewać się przejściowego bólu i lekkiego pulsującego uczucia.

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych technik kriochirurgii jest technika punktowego zamrażania w określonym czasie. Technika ta wykorzystuje pistolet do rozpylania ciekłego azotu z końcówką rozpylającą. Dysze używane do podawania ciekłego azotu są klasyfikowane w zależności od ich wielkości i kształtu. Najbardziej łagodne zmiany są zwykle leczone za pomocą dyszy “D”. Kanister z ciekłym azotem powinien być napełniony w około dwóch trzecich, aby zapewnić równomierne rozprowadzenie.

Ciekły azot jest powszechnie stosowanym czynnikiem kriogenicznym w leczeniu zmian skórnych. Po zastosowaniu na skórę, zimno powoduje reakcję podobną do odmrożenia. Zamrożone miejsce ściemnieje i mogą pojawić się na nim pęcherze. Na skórze utworzy się wówczas ochronny strup. W zależności od rodzaju zmiany skórnej, czas rekonwalescencji może wynosić od trzech do sześciu tygodni.

Zabieg kriochirurgii może być wykonywany w gabinecie lekarskim. Po oczyszczeniu i osuszeniu obszaru zabiegowego, lekarz zastosuje ciekły azot za pomocą wacika lub urządzenia rozpylającego. Celem zabiegu kriochirurgii jest szybkie zamrożenie docelowych komórek bez uszkodzenia otaczającej tkanki. Konieczne może być wielokrotne zastosowanie. Lekarz może użyć termometrów lub igieł do monitorowania chłodzenia obszaru.

Brodawki

Krioterapia jest metodą usuwania brodawek z bardzo minimalną ilością blizn. Jest on zazwyczaj stosowany, gdy zabiegi miejscowe nie są skuteczne. Większość dermatologów będzie oferować krioterapię jako opcję leczenia. Ważne jest jednak, aby wybrać wykwalifikowanego dostawcę dla tego leczenia.

Krioterapia działa poprzez wykorzystanie ciekłego azotu do zamrożenia brodawek. Zimny płyn jest stosowany za pomocą specjalnej butelki z rozpylaczem lub wacika. Proces szczypie jak odmrożenie i czuje się jak solidna kostka lodu przyklejona do skóry. Po zabiegu skóra może być lekko obolała przez kilka dni. U niektórych pacjentów przed zabiegiem może być konieczne usunięcie dodatkowej skóry wokół brodawki.

Podczas zabiegu krioterapii, ciekły azot jest aplikowany na dotknięte miejsce za pomocą bawełnianego wacika lub rozpylacza “cryogun”. Może to być odczuwane jako uderzenie kostki lodu w skórę. Aplikacja może również powodować drętwienie, zaczerwienienie, pęcherze lub bóle głowy. Leczenie może zająć kilka sesji, aby całkowicie zabić kurzajkę. Ważne jest również, aby wiedzieć, że krioterapia nie jest lekarstwem na brodawki. Może być jednak skuteczną metodą usuwania brodawek.

Podczas gdy metoda ta może nie być bezpieczna dla każdego pacjenta, skutki uboczne krioterapii są zazwyczaj łagodne i ustępują po kilku tygodniach. Ponadto sam proces jest szybki i łatwy, a liczba aplikacji jest niewielka w porównaniu z alternatywnymi terapiami domowymi.

Mole

Krioterapia to zabieg stosowany do usuwania zmian skórnych. Jest to zabieg nieinwazyjny, który nie pozostawia blizn. Pacjenci powinni mieć jednak świadomość, że może ona zmienić kolor skóry. W związku z tym nie jest zalecany dla osób o ciemniejszej skórze. Pacjenci powinni również unikać krioterapii na odsłoniętych obszarach, takich jak twarz, ponieważ może ona spowodować depigmentację.

Zabieg polega na wstrzyknięciu niewielkiej ilości ciekłego azotu w obszar dotknięty problemem. Ciekły azot niszczy nieprawidłową tkankę skórną. Powstała rana zagoi się w ciągu trzech do sześciu tygodni. Pacjenci mogą odczuwać niewielkie skutki uboczne, takie jak drętwienie lub zaczerwienienie. Efekty te zwykle ustępują w ciągu kilku dni, ale jeśli nie ustępują, należy udać się do lekarza.

Najczęściej stosowanym kriogenem w zabiegach krioterapii jest ciekły azot, który ma najniższą temperaturę wrzenia i największą zdolność do zamrażania tkanek. W praktyce klinicznej stosowane są jednak inne środki, które mogą być bardziej skuteczne w leczeniu łagodnych zmian skórnych. Domowe zabiegi z użyciem propanu i eteru dimetylowego mogą być skuteczne w leczeniu brodawek, ale zabiegi te nie są skuteczne w przypadku zmian przedzłośliwych.

Krioterapia jest najczęściej stosowana przy użyciu aparatu w układzie zamkniętym, który umożliwia ciągłe podawanie ciekłego azotu na zmianę chorobową. Istnieją też inne metody, w tym aparaty ręczne ze specjalistyczną końcówką wykonaną z wełny.

Tagi skórne

Jeśli jesteś zainteresowany wypróbowaniem krioterapii w usuwaniu tagów skórnych, prawdopodobnie zastanawiałeś się, czy jest to bezpieczne. Po tym wszystkim, tagi skórne mogą być bolesne i krwawiące. Nie chcesz dodawać do dyskomfortu wybierając metodę, która jest zbyt ryzykowna. Na szczęście istnieje kilka metod, które są bezpieczne i skuteczne.

Jedną z opcji jest zamrożenie znamienia za pomocą ciekłego azotu. Technika ta niszczy komórki skóry, które przyczyniają się do wzrostu tagów. Metoda ta jest skuteczna w zabijaniu tagu i będziesz potrzebować tylko jednego lub dwóch zabiegów. Jeśli jednak jest on zakażony lub rośnie w szczególnie trudnym miejscu, należy skorzystać z pomocy lekarza.

Metoda ta jest bezpieczna pod warunkiem, że osoba wykonująca zabieg jest odpowiednio zabezpieczona. Zabieg może spowodować niewielkie zaczerwienienie i pęcherze, ale skóra zagoi się szybko i całkowicie. Po zabiegu można stosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, aby opanować dyskomfort.

W zależności od wielkości metki, może być konieczne przeprowadzenie więcej niż jednego zabiegu. Należy skonsultować się z dermatologiem, jeśli masz wiele tagów lub jeśli ich rozmiar jest większy niż dwa cale.

Rogowacenie aktyniczne

Krioterapia to zabieg, który może usunąć rogowacenie aktyniczne w skórze. Ciekły azot, który jest używany podczas zabiegu, powoduje, że zmiana zaczyna się skorupkować i złuszczać. Zmieniony obszar jest następnie zeskrobywany za pomocą małego ostrza zwanego kiretą. Proces ten może być również stosowany do usuwania innych rodzajów narośli skórnych.

Należy pamiętać, że krioterapia nie jest lekarstwem na rogowacenie aktyniczne. Ważne jest, aby chronić skórę przed promieniowaniem UV, ponieważ zmiana może pojawić się ponownie, jeśli nie zapobiegnie się ekspozycji na promieniowanie UV. Ważne jest również utrzymywanie skóry w czystości, ponieważ promienie UV mogą powodować raka skóry.

Rogowacenie aktyniczne może rozwijać się powoli i często występuje na obszarach ciała, które są narażone na dużą ilość słońca. Może pojawić się jako mały guzek na dłoniach lub ramionach. Zmiana może mieć brązową lub różową podstawę. Może być również sucha i skorupiasta.

Kriochirurgia była stosowana do usuwania zmian skórnych ponad 50 różnych typów. Należą do nich rogowacenie aktyniczne, nowotwory złośliwe in situ, takie jak choroba Bowena i erytroplazja Queyrat. Kriochirurgia nie jest jednak zatwierdzona do leczenia lentigo maligna, które jest często mylone z rogowaceniem aktynowym. Kriochirurgia trwa zwykle od jednej do dwóch sekund i w razie potrzeby wymaga dalszego leczenia.

Podobne tematy