Czy laserowe usuwanie zmian skórnych jest bezpieczne?

Zabieg laserowy jest mało inwazyjną alternatywą dla chirurgicznego wycięcia, a rezultaty mogą być widoczne od razu. Pacjenci mogą odczuwać pewne zaczerwienienie i wybielenie leczonego obszaru po zabiegu. Na obszarze tym mogą również wystąpić pęcherze i niewielkie krwawienie, które ustąpi samoistnie. Po zabiegu pacjenci powinni myć leczony obszar dwa razy dziennie i osuszać go.

Lasery nieablacyjne zmniejszają szanse na rozwój raka skóry

Lasery nieablacyjne mają mniej skutków ubocznych i są mniej bolesne niż lasery ablacyjne. Jednak czas rekonwalescencji może trwać kilka tygodni. Po zabiegu skóra powinna być czyszczona co najmniej cztery do pięciu razy dziennie, a w celu zapobiegania powstawaniu strupów można stosować wazelinę. Większość pacjentów może oczekiwać, że dotknięty obszar zagoi się w ciągu 10 do 21 dni.

Lasery nieablacyjne są stosowane do usuwania przednowotworowych narośli i zmian skórnych na twarzy. Pobudzają one również produkcję kolagenu, co sprzyja gojeniu. Zabieg powoduje minimalne uszkodzenia otaczających tkanek. Należy jednak spodziewać się pewnych efektów ubocznych, w tym zaczerwienienia, obrzęku i swędzenia.

Lasery nieablacyjne są skuteczne w leczeniu różnych zmian skórnych, w tym rogowacenia aktynicznego. Mogą być skuteczne jako samodzielny zabieg lub jako uzupełnienie miejscowych leków przeciwnowotworowych.

Oprócz usuwania zmian skórnych, lasery nieablacyjne mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju nowotworów skórnych. Procedury te są również preferowane w stosunku do chirurgicznego wycięcia w przypadku bardziej agresywnych nowotworów złośliwych. Lasery te mają wysoki wynik kosmetyczny i nie są szkodliwe dla funkcji narządów. Mogą być jednak niebezpieczne dla niektórych lokalizacji, dlatego ważne jest, aby omówić z lekarzem, czy ta procedura jest dla Ciebie odpowiednia.

Laser nieablacyjny wykorzystuje frakcjonowany tryb energii świetlnej do usuwania cienkich warstw skóry bez powodowania zbyt dużych uszkodzeń cieplnych. Metoda ta jest również mniej bolesna niż lasery ablacyjne, ale pacjenci mogą spodziewać się pewnej tkliwości po zabiegu. Miejscowy krem znieczulający może pomóc w opanowaniu bólu i zminimalizowaniu dyskomfortu związanego z zabiegiem.

Lasery ablacyjne są mniej inwazyjne niż wycięcie chirurgiczne

W większości przypadków laserowe leczenie zmian skórnych nie wymaga znacznej ilości cięcia. Pacjenci zazwyczaj przechodzą jedynie niewielkie nacięcie skóry, aby umożliwić wprowadzenie światłowodu lub elektrody. Następnie lekarz odciąga cewnik, odsłaniając końcówkę światłowodu lub elektrody. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe. Po zabiegu lekarz przykrywa nacięcie bandażem. Proces ten trwa zazwyczaj około jednej godziny.

Lasery ablacyjne są mniej inwazyjne i mogą skutecznie leczyć różne zmiany skórne, takie jak trądzik różowaty, zmarszczki i blizny potrądzikowe. W niektórych przypadkach mogą one nawet usunąć przednowotworowe zmiany skórne. Dostępne są inne zabiegi z użyciem lasera ablacyjnego, takie jak resurfacing.

W jednym z badań, 89/93 zmian miało całkowitą odpowiedź kliniczną po leczeniu laserowym. Chociaż wyniki były zachęcające, leczenie wiązało się z pewnym ryzykiem, w tym ryzykiem nawrotu. W niektórych przypadkach pacjenci muszą poddać się powtórnym zabiegom, ale ogólnie rzecz biorąc, procedura jest mniej inwazyjna niż chirurgiczne wycięcie raka skóry. Badacze zauważyli również, że pacjenci rzadko mają powikłania pooperacyjne.

Najczęstszym efektem ubocznym operacji laserowej jest zaczerwienienie, które może utrzymywać się przez kilka miesięcy po zabiegu. W tym czasie pacjenci powinni powstrzymać się od palenia papierosów lub od przyjmowania niektórych leków. Mogą również wystąpić zasinienia i stwardnienia. Jednak te efekty uboczne są tymczasowe i nie powodują trwałych uszkodzeń skóry.

Efekty uboczne laserów nieablacyjnych

Resurfacing laserem nieablacyjnym jest doskonałą opcją w leczeniu zmian skórnych i oznak starzenia. Lasery nieablacyjne powodują kontrolowany uraz pod powierzchnią skóry, co pobudza regenerację komórek i produkcję kolagenu, białka, które pomaga skórze zachować elastyczność i jędrność. Zabieg laserem nieablacyjnym jest mniej inwazyjny i powoduje minimalne skutki uboczne, chociaż niektórzy pacjenci zgłaszają zaczerwienienie lub obrzęk przez kilka dni po zabiegu. W rezultacie skóra staje się gładsza, bardziej miękka i równomiernie napięta, a pacjent może obserwować poprawę nawet przez rok.

Zabiegi laserem nieablacyjnym mogą być stosowane na wszystkich typach skóry, w tym na skórze ciemniejszej. Czas rekonwalescencji wynosi zazwyczaj od dwóch do czterech dni, w zależności od leczonego obszaru. Zabieg może być wykonywany na całej twarzy lub na mniejszych obszarach. Lekarz użyje środka miejscowo znieczulającego, aby znieczulić leczony obszar. W okresie rekonwalescencji pacjenci powinni myć leczone obszary co najmniej cztery lub pięć razy dziennie i stosować wazelinę, aby zapobiec powstawaniu strupów.

Lasery nieablacyjne są stosowane do leczenia zmian skórnych spowodowanych procesami naczyniowymi. Zabiegi te są preferowane ze względu na niskie ryzyko i wysoką skuteczność kliniczną. Ponadto, lasery pulsacyjne wytwarzają stosunkowo mniej blizn niż lasery CO2 i mają duży rozmiar plamki (do 10 mm), co sprawia, że nadają się do dużych zmian. Lasery nieablacyjne mają pewne efekty uboczne, w tym przemijające zmiany pigmentowe i siniaki pozabiegowe.

Podobne tematy