Usuwanie zmian skórnych za pomocą lasera CO2

Laser Co2 to zabieg stosowany do usuwania nienowotworowych zmian skórnych. Zabieg zmniejsza naczynia i rumień, co skutkuje mniej widocznymi bliznami. Z zabiegiem wiąże się jednak pewna bolesność. Lasery

Co2 usuwają nienowotworowe zmiany skórne Lasery CO2

mogą być skuteczną metodą leczenia nienowotworowych zmian skórnych, w tym blizn pooparzeniowych. Zabiegi te mają minimalne skutki uboczne i mogą poprawić wygląd blizn. Są one również skuteczne w leczeniu miejsc dawczych i przeszczepów skóry. Pacjenci na ogół zgłaszają wysoki poziom satysfakcji pacjenta.

Lasery CO2 mogą być również skuteczne w usuwaniu dużych łagodnych pieprzyków. Procedura jest bezpieczniejsza niż tradycyjne metody chirurgiczne i nie wymaga zakładania szwów. Laser celuje w tkankę zamiast w otaczającą ją skórę, pozostawiając gładką powierzchnię. Procedura laserowa CO2 jest szybka, bezpieczna i łatwa do wykonania. Pacjenci są zazwyczaj w stanie szybko wyleczyć się z zabiegu i mają doskonałe wyniki kosmetyczne.

W jednym z badań zabiegi laserem CO2 oczyściły wszystkich 24 pacjentów z AK. Pacjenci otrzymali 13 zabiegów w odstępach od dwóch do czterech tygodni. W zależności od grubości zmiany, pojedynczy zabieg mógł wymagać nawet czterech przejść. Po zabiegach rumień polaskowy może utrzymywać się do trzech tygodni. Badanie kontrolne przeprowadzono po 18 miesiącach.

Badanie miało kilka ograniczeń. Było retrospektywne i oparte na zapisach ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bordeaux. Wielkość próby była mała (n=25), co jest typowe w badaniach dotyczących waporyzacji laserem CO2. Ponadto, charakterystyka badanych zmian nie była jednolita. Wymagana byłaby dalsza obserwacja w celu stwierdzenia nawrotów i poszukiwania transformacji złośliwej.

Innym przykładem jest rak płaskonabłonkowy in situ (SCCIS). W tym przypadku keratynocyt nowotworowy zlokalizowany jest w naskórku. Wskaźnik transfor-macji szacuje się na cztery do pięciu procent. Z tego powodu lasery są skuteczną metodą leczenia tego schorzenia. W kilku badaniach udowodniono, że lasery CO2 są skuteczne w usuwaniu SCIC z odsetkiem odpowiedzi wynoszącym 80% i więcej.

Inną opcją leczenia z udziałem lasera CO2 jest czerniak. National Collaborating Centre for Cancer opublikowało wytyczne praktyki klinicznej dotyczące tego leczenia.

Zmniejszają rumień i naczynia

Laser CO2 jest stosowany do usuwania zmian skórnych, które są miejscowo zmienione zapalnie i nie wymagają dużego nacięcia. Wysoki wydatek cieplny lasera CO2 sprzyja koagulacji małych naczyń krwionośnych w skórze właściwej. Prowadzi to do mniejszego krwawienia, nawet w przypadku usuwania dużej powierzchni. Ponadto proces fotokoagulacji stymuluje głębokie warstwy skóry właściwej, sprzyjając reepitelizacji i tworząc niemal sterylną powierzchnię ablacji.

Antybiotyki są przepisywane rutynowo. Stosowanie antybiotyków przed zabiegiem laserowym zmniejsza ryzyko rozwoju powikłań infekcyjnych w miejscu zabiegu. Antybiotyki są również przepisywane w celu skrócenia okresu rekonwalescencji. Często przepisywane są również leki przeciwgrzybicze, które mogą być podawane tego samego dnia co zabieg laserowy.

Chociaż waporyzacja laserem CO2 była skuteczna w usuwaniu OMPD z hiperplazją, miała wysoki wskaźnik nawrotów. Z tych powodów standardowa definicja nawrotu jest niezbędna do porównania wyników pomiędzy różnymi badaniami. Niezależnie od zastosowanego leczenia, długoterminowa obserwacja jest niezbędna do wczesnego wykrywania i leczenia raka płaskonabłonkowego.

Chociaż niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie trądziku różowatego bez usunięcia tkanek leżących u jego podłoża, zabieg z użyciem lasera Co2 może pomóc w zmniejszeniu rumienia i naczynia. Laser candela V-beam i laser Excel-V mogą pomóc w redukcji zaczerwienienia twarzy i zmniejszeniu widocznych naczyń krwionośnych.

Inną techniką resurfacingu opartą na technologii lasera CO2 jest resurfacing frakcyjny laserem CO2. Metoda ta polega na dostarczaniu do skóry ciągłych wiązek światła, co pozwala na usuwanie małych płatów skóry bez uszkadzania otaczających tkanek. Czas rekonwalescencji po zabiegu laserem frakcyjnym CO2 wynosi około dwóch tygodni.

Zabieg laserem frakcyjnym CO2 wymaga od pacjentów noszenia filtrów przeciwsłonecznych w celu ochrony skóry przed promieniami ultrafioletowymi słońca. Po zabiegu u pacjentów może wystąpić skorupa w obszarze zdenudowanym. Tworzenie się skorupy można zminimalizować stosując maści na bazie ropy naftowej oraz folie biokurczliwe. Pooperacyjny stan zapalny ustępuje zwykle w ciągu sześciu tygodni, ale u niektórych pacjentów pooperacyjny rumień i przekrwienie mogą utrzymywać się nawet przez sześć miesięcy.

W niedawno przeprowadzonym badaniu oceniano wpływ zabiegów z użyciem lasera CO2 na blizny po zmianach skórnych twarzy. Wyniki wskazały, że połączenie SWTRD i CO2-AFL może zmniejszyć szerokość blizn. Badacze mierzyli szerokość blizn za pomocą Vancouver Scar Scale lub University of North Carolina 4P scar scale.

Poprawiają wygląd blizn

Zabiegi laserowe CO2 są powszechną i skuteczną opcją usuwania wielu zmian skórnych, w tym blizn. Zabieg może być wykonywany zarówno na twarzy, jak i na innych obszarach ciała. Przed poddaniem się zabiegowi laserem CO2, pacjenci i lekarze powinni omówić swoje oczekiwania i cele. Razem opracują indywidualny plan leczenia.

Procedura jest prosta i szybka. Laser CO2 działa poprzez wykonywanie małych otworów w powierzchni skóry. Po zabiegu pacjent będzie odczuwał lekki obrzęk i kłucie. Te efekty uboczne ustępują jednak zwykle w ciągu pięciu do siedmiu dni. Pacjenci powinni stosować balsam nawilżający dwa razy dziennie i unikać stosowania makijażu przez 24 godziny.

Laser CO2 działa poprzez wyzwalanie nowych włókien kolagenowych i elastycznych, które zastępują te utracone. Proces ten poprawia elastyczność i wygląd skóry. Został on potwierdzony klinicznie w dziesiątkach badań i jest dopuszczony przez FDA. Laser CO2 może być stosowany do leczenia różnych zmian skórnych, w tym trądziku.

W retrospektywnym badaniu leczenie zmian skórnych laserem fCO2 znacznie poprawiło wygląd blizn. Badacze włączyli do badania czterdziestu pacjentów, którzy przeszli zabieg laserem fCO2 w Szpitalu Uniwersyteckim w Zurychu. Charakterystyka wyjściowa uczestników została wymieniona w tabeli 1. Po leczeniu laserem fCO2 blizny pacjentów uległy znacznej poprawie pod względem ich ogólnego wyglądu. Satysfakcja pacjentów była wysoka.

Oprócz wyników klinicznych, leczenie laserem co2 poprawiło również objętość blizny. Wykonano trójwymiarowy obraz topograficzny każdej blizny przed i po zabiegu. Obrazy przed leczeniem i po nim zostały dopasowane, a do oznaczenia ich lokalizacji użyto identycznych kształtów. Obrazy po zabiegu porównano z tymi samymi obrazami sprzed zabiegu, aby ocenić poprawę objętości.

Przed poddaniem się laserowemu leczeniu blizn należy koniecznie zasięgnąć porady lekarza dermatologa. Bez odpowiedniej opieki leczenie laserowe może być niebezpieczne. University of Michigan Department of Dermatology szacuje, że koszt jednego zabiegu wynosi od 200 do 3400 dolarów. Dodatkowo zabiegi laserowe nie wymagają przestojów, a pacjenci już następnego dnia mogą wrócić do swoich zwykłych zajęć.

Wiążą się z pewnym bólem

Usuwanie zmian skórnych laserem Co2 wiąże się z pewnym bólem, ale zabieg jest zazwyczaj bezpieczny. Po zabiegu występuje pewne krwawienie i odrętwienie. W rzadkich przypadkach szwy nie są konieczne. Zabieg jest szybki i zajmie mniej niż 20 minut. Po zabiegu, zmiana skórna zostanie oczyszczona, a dotknięty obszar będzie leczony lekami. Czasami, kauteryzacja jest używana do uszczelnienia naczyń krwionośnych.

Podobne tematy