Jak się pozbyć blizn? Ten zabieg działa na świeże i stare blizny

Blizny to jedne z najtrudniejszych do usunięcia zmian skórnych. Domowe sposoby są w tym przypadku bezradne. Na szczęście istnieją zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, które są w stanie wyraźnie zmniejszyć widoczność blizny, a czasem nawet całkowicie ją usunąć. Do najlepiej przebadanych metod należy laseroterapia. Dowiedz się więcej o laserowym usuwaniu blizn.

Blizna – problem, który można rozwiązać

Blizna to efekt głębokiego uszkodzenia skóry. Może utworzyć się z różnych przyczyn – poparzeń, urazów, stanów zapalnych. Czasem skóra jest w stanie samodzielnie się zregenerować, bez pozostawiania widocznej blizny. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Nieestetyczna blizna może pojawić się nawet po niewielkim urazie.

Świeża blizna, czyli taka, która właśnie powstała jest różowa, a na jej powierzchni znajduje się cienki nabłonek. W kolejnych miesiącach staje się grubsza, a po około roku przyjmuje już dojrzałą formę. Im blizna starsza, tym jest jaśniejsza. Białe i perłowe blizny trudno jest usunąć z pomocą domowych sposobów, a nawet zabiegów kosmetycznych. Istnieje jednak szansa na zmniejszenie ich widoczności przy pomocy laseroterapii, z której można skorzystać w dobrych klinikach medycyny estetycznej, np. Estell w Domu Mody Klif w Warszawie. Poniżej znajdziesz wyjaśnienie, na czym polega laserowe usuwanie blizn.

Jak wygląda laserowe usuwanie blizn?

Do usuwania blizn służą przede wszystkim lasery frakcyjne. Urządzenia te umożliwiają terapię zmian o różnej wielkości, głębokości i niezależnie od czasu ich powstania. Zabieg odbywa się po znieczuleniu skóry kremem znieczulającym. Przeprowadza go lekarz lub kosmetolog. Procedura polega na nakierowaniu wiązki lasera na obszar, w którym znajduje się blizna. Czas trwania laseroterapii zależy od wielkości leczonego obszaru.

Blizna bezpośrednio po laseroterapii jest zaczerwieniona. Może pojawić się odczucie pieczenia, podrażnienia, swędzenia. Specjalista wykonujący zabieg przekazuje Pacjentowi zalecenia, jak postępować z blizną do czasu kolejnej wizyty. Laseroterapia wymaga bowiem powtórzeń. Zabiegi odbywają się co kilka tygodni. Liczba oraz częstotliwość sesji ustalane są indywidualnie w zależności od wieku blizny i jej rodzaju.

Usuwanie blizn laserem – jakich efektów można się spodziewać?

Laserowe usuwanie blizn nie daje gwarancji, że niechciana zmiana zniknie całkowicie. Zabieg ten pozwala jednak zdecydowanie poprawić strukturę tkanki bliznowatej i upodobnić ją do otaczającej ją skóry. Laseroterapia pobudza procesy regeneracyjne w skórze i prowadzi do przebudowy tkanek. Usprawnia mikrokrążenie w obrębie blizny i przyspiesza syntezę kolagenu. Nieprawidłowa tkanka stopniowo zastępowana jest nową o bardziej naturalnym kolorycie.

Dla skuteczności zabiegu istotne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich. Szczególnie ważna jest ochrona przeciwsłoneczna. Przez miesiąc po zabiegu należy całkowicie zrezygnować z wystawiania blizny na promieniowanie słoneczne. Przez minimum 4 miesiące trzeba smarować ją kremem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (najlepiej oznaczonym liczbą SPF 50+). Dzięki temu blizna może się prawidłowo zregenerować.

Szukasz miejsca, w którym można skorzystać z profesjonalnej terapii blizn? Odwiedź Find Beauty Expert i zapoznaj się z listą sprawdzonych klinik medycyny estetycznej.

Treść promocyjnaPodobne tematy