Czy krioterapia jest skuteczna na przebarwienia?

Krioterapia wykorzystuje ciekły azot do zamrażania tkanki skórnej w celu leczenia różnych chorób skóry, od łagodnych zmian po komórki przednowotworowe. Zabieg najlepiej sprawdza się w przypadku pojedynczych zmian, a nie dużych powierzchni. Najlepiej stosować go u pacjentów o jasnej karnacji, ponieważ może powodować trwałe przebarwienia w przypadku ciemniejszej skóry.

Zabieg

Krioterapia na przebarwienia to niechirurgiczny zabieg, który wykorzystuje ciekły azot do niszczenia komórek. Technika ta jest skuteczna w przypadku różnych chorób skóry, w tym rogowacenia słonecznego, plam soczewicowatych i niektórych rodzajów raka skóry. Pielęgniarka lub lekarz nakłada kriogen na zmianę za pomocą pojemnika lub wacika. Obszar jest następnie zamrażany przez 30 sekund. Leczenie raka skóry wymaga zazwyczaj trzech 30-sekundowych cykli. Przed wykonaniem krioterapii zwykle zaleca się wykonanie biopsji skóry.

Lekarz może zastosować znieczulenie miejscowe, aby znieczulić dotknięty obszar. Może również wystąpić krwawienie. Powinno ono ustąpić w ciągu 15 minut, ale jeśli tak się nie stanie, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Dotknięte miejsce nie powinno być narażone na ostre środki złuszczające skórę lub środki nawilżające do czasu zagojenia.

Przeciwwskazania

Chociaż krioterapia jest ogólnie uważana za skuteczną metodę leczenia przebarwień, istnieje kilka istotnych przeciwwskazań. Zabieg nie jest zalecany u osób z silnymi przebarwieniami oraz u osób z osłabionym układem odpornościowym. Terapia ta może być również nieskuteczna u osób z niektórymi infekcjami, np. wywołanymi przez niektóre bakterie.

Chociaż stosowanie krioterapii w przypadku przebarwień nie jest nową koncepcją w dermatologii, wiąże się z ryzykiem, które należy rozważyć. Do tych zagrożeń zalicza się ryzyko wystąpienia odwracalnych przebarwień, rumienia, obrzęku i bólu. Ponadto, procedura może nie być odpowiednia dla osób ze zmianami złośliwymi.

Powrót do zdrowia

Powrót do zdrowia po krioterapii na przebarwienia jest zazwyczaj dość szybki, z wyjątkiem bolesności i małego pęcherza. Pęcherze po krioterapii są tymczasowe i zazwyczaj wysychają i znikają w ciągu kilku dni. Pacjenci, u których wystąpią pęcherze, powinni przykryć je bandażami lub sterylnymi gazikami, aby zapobiec krwawieniu.

Na leczonym obszarze utworzy się strup, a pod nim będzie widoczna świeża skóra. Po około dwóch tygodniach strupek odpadnie. U niektórych pacjentów wystąpi tymczasowa hiperpigmentacja, ale jest ona zazwyczaj przejściowa i zanika. Pacjenci o ciemnej skórze powinni również stosować ochronę przeciwsłoneczną, aby zmniejszyć ryzyko trwałej utraty pigmentu. Łysienie jest kolejnym możliwym efektem ubocznym, ale jest ono zazwyczaj trwałe.

Kriochirurgia nie jest odpowiednia dla wszystkich zmian skórnych, a pacjenci powinni zostać poddani ocenie przed poddaniem się tej procedurze. Istnieje również kilka zagrożeń, w tym krwawienie, blizny i hiperpigmentacja. Pacjenci powinni unikać tego zabiegu, jeśli mają pewne choroby skóry lub mają historię czerniaka.

Czas rekonwalescencji

Po poddaniu się krioterapii na przebarwienia, należy spodziewać się pewnego czasu rekonwalescencji. W ciągu pierwszych kilku godzin możesz odczuwać lekkie uczucie zimna. Możesz również czuć się podrażniony przez światło i mieć niewyraźne widzenie. Objawy te w końcu ustąpią. Przez 10 do 14 dni możesz zauważyć pewne zaczerwienienie i obrzęk, ale stopniowo będą się one zmniejszać. Ponadto, mogą pojawić się nowe floaters (małe, ciemne kształty) nad leczonym obszarem. Nie jest to jednak poważny efekt uboczny zabiegu.

Po krioterapii może wystąpić niewielkie przebarwienie skóry. Jest to częste u osób o oliwkowym kolorze skóry. Choć zwykle ustępuje ono po około tygodniu, należy unikać wystawiania leczonego obszaru na działanie promieni słonecznych. Ponadto, należy unikać nakładania jakichkolwiek kosmetyków lub produktów zapachowych na obszar poddany zabiegowi.

Koszt

Istnieje kilka zalet krioterapii na przebarwienia. Może ona rozjaśnić koloryt skóry i uczynić go bardziej równym, a także może pomóc w walce z plamami i innymi problemami. Krioterapia jest bezpiecznym zabiegiem, ale ma pewne potencjalne skutki uboczne. Powinnaś unikać jej, jeśli jesteś w ciąży. Możesz również nabawić się oparzeń lodem i odmrożeń, a Twoja skóra może się przebarwić. Ważne jest, aby przed jej wypróbowaniem skonsultować się z lekarzem i upewnić się, że jest ona odpowiednia dla Twojej skóry.

Krioterapia działa poprzez zastosowanie intensywnego zimna na dotkniętą tkankę. Zimno zabija komórki, a leczenie zazwyczaj polega na zastosowaniu czynnika kriogenicznego, takiego jak ciekły azot. Ciekły azot jest najczęściej stosowanym w warunkach klinicznych czynnikiem kriogenicznym, który ma najniższą temperaturę wrzenia i największą zdolność zamrażania tkanek. Jednak w niektórych klinikach stosuje się również inne czynniki, takie jak eter dimetylowy lub propan.

Podobne tematy