Karmienie piersią po podniesieniu piersi

Jeśli poddałaś się już zabiegowi podniesienia piersi, być może zastanawiasz się: “Czy po zabiegu mogę jeszcze karmić piersią?”. Zdecydowana większość kobiet może nadal karmić piersią po podniesieniu piersi, ponieważ zabieg zazwyczaj dotyczy tylko powierzchownej tkanki piersi. Gruczoły sutkowe i wewnętrzna praca sutka pozostają nienaruszone. Jeśli masz obawy dotyczące karmienia piersią po zabiegu podniesienia piersi, skontaktuj się z ekspertem laktacyjnym i omów swoje obawy.

Operacja podniesienia piersi może wpłynąć na system laktacyjny

Jeśli rozważasz operację podniesienia piersi, porozmawiaj ze swoim chirurgiem o konsekwencjach dla karmienia piersią. Chociaż większość kobiet może karmić piersią po zabiegu, istnieją pewne zagrożenia związane z operacją podniesienia piersi, które mogą wpłynąć na układ laktacyjny. Oprócz zmniejszonej produkcji mleka, operacja podniesienia piersi może również spowodować poszerzenie i plisowanie tkanki okołoaortalnej. Powrót czucia w sutkach może potrwać do roku i może być konieczne opóźnienie karmienia piersią przez pewien czas.

Istnieje kilka sposobów na podniesienie piersi, w tym transfer tłuszczu lub sztuczne implanty. W obu przypadkach chirurg wstrzykuje tłuszcz do tkanek piersi, a te komórki tłuszczowe integrują się z tkanką piersi. Jednak operacja podniesienia piersi może zakłócić system laktacyjny, wpływając na kanały i tkankę gruczołową.

Zanim zdecydujesz się na operację podniesienia piersi, pamiętaj, aby skonsultować się z wykwalifikowaną konsultantką laktacyjną. Będzie ona mogła przedstawić Ci zalecenia dotyczące sposobu karmienia dziecka po operacji. Często kobiety muszą odczekać około trzech lat po operacji, aby zwiększyć swój zapas mleka.

Chociaż operacja podniesienia piersi może wpłynąć na układ laktacyjny, należy pamiętać, że większość uszkodzeń nerwów jest tymczasowa i zregeneruje się w ciągu sześciu miesięcy lub roku. Jednak niektóre nerwy nigdy się nie zregenerują. Jeśli operacja jest wykonywana wokół otoczki, może wystąpić zmniejszone wydzielanie mleka, ale nerwy, które zostały odcięte, mogą odzyskać swoją funkcjonalność.

Wskazówki dotyczące karmienia piersią po zabiegu podniesienia piersi

Zabieg może być bolesny, dlatego należy odczekać kilka dni przed karmieniem piersią. Lekarz może przepisać leki przeciwbólowe, aby złagodzić dyskomfort. Nie powinnaś jednak przyjmować żadnego z tych leków, jeśli karmisz piersią. Przez kilka dni musisz również powstrzymać się od podnoszenia, zginania i obciążania. Gdy piersi całkowicie się zregenerują, możesz ponownie karmić piersią.

Twój chirurg plastyczny może odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące karmienia piersią po zabiegu podniesienia piersi. Może on również udzielić Ci porady na temat uzupełnienia lub zwiększenia ilości mleka. Twój chirurg plastyczny może również polecić suplementy diety, które pomogą Ci zwiększyć ilość mleka. Ważne jest, aby zadawać pytania i omawiać swoje obawy z lekarzem przed karmieniem piersią.

Ważne jest, aby pamiętać, że karmienie piersią zmienia kształt piersi. Piersi mają tendencję do powiększania się w czasie ciąży i zmniejszania po laktacji. Jeśli planujesz karmić piersią po zabiegu, prawdopodobnie będziesz miała trochę dodatkowej skóry wokół otoczki i sutka. Z tego powodu ważne jest, aby poczekać z zabiegiem do momentu zakończenia karmienia piersią, zwłaszcza jeśli planujesz mieć więcej dzieci w przyszłości.

Przed operacją należy omówić z chirurgiem karmienie piersią. Chociaż większość kobiet jest w stanie karmić piersią po podniesieniu piersi, u Ciebie może dojść do zmniejszenia produkcji mleka. Powinnaś omówić to wcześniej z chirurgiem, aby uniknąć wszelkich komplikacji. Ponadto, chirurg będzie w stanie zapewnić Ci techniki chirurgiczne, które zminimalizują wpływ zabiegu na karmienie piersią.

Objawy niskiej produkcji mleka po podniesieniu piersi

Karmienie piersią po podniesieniu piersi może być dla kobiety wyzwaniem. Operacja może spowodować uszkodzenia i może ograniczyć mleko, które kobieta produkuje. Jeśli planujesz karmić piersią po podniesieniu piersi, porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby dowiedzieć się, jaki jest najlepszy sposób. Wiele kobiet stwierdza, że mogą kontynuować karmienie piersią, ale ze zmniejszoną produkcją mleka.

Istnieje kilka różnych metod zwiększenia produkcji mleka. Jedną z nich jest przyjmowanie suplementów. Jeśli Twoje piersi są zbyt małe, możesz przyjmować suplementy, które mogą zwiększyć tkankę gruczołową. Inne opcje obejmują przyjmowanie suplementów dla piersi, które zwiększają produkcję mleka. Niezależnie od celu, jaki chcesz osiągnąć, powinnaś przestrzegać wskazówek i środków ostrożności podanych przez Twojego chirurga.

Jeśli nie chcesz poddać się zabiegowi podniesienia piersi, być może będziesz mogła odciągać mleko z drugiej piersi. Dzięki temu będziesz miała wrażenie, że wytwarzasz wystarczającą ilość mleka, ale w rzeczywistości jest to złudne wyobrażenie. Metoda ta jest znacznie mniej efektywna niż karmienie dziecka piersią. Jeśli miałaś lifting piersi, ale twoja podaż mleka jest niska, być może będziesz musiała rozważyć użycie suplementu. Istnieją techniki, które mogą zwiększyć produkcję mleka, a większość matek zwraca się do Internetu i mediów społecznościowych po porady. Jednak nic nie jest lepsze dla zwiększenia produkcji mleka niż częsta stymulacja i kontakt skóra do skóry.

Twój specjalista od karmienia piersią może pomóc Ci w jak najlepszym wykorzystaniu wysiłków związanych z karmieniem piersią po podniesieniu piersi. Wielu lekarzy IBCLC oferuje konsultacje przed zabiegiem i omawia sposoby maksymalizacji produkcji mleka. Mogą one również przepisać zioła w celu zwiększenia podaży. Specjaliści ci mogą również pomóc Ci po pojawieniu się dziecka.

Techniki nacinania przy podnoszeniu piersi

Istnieją dwie główne techniki nacinania stosowane podczas operacji podnoszenia piersi. Jedną z nich jest nacięcie okołoaortalne, które przebiega wokół sutka. Drugą techniką jest pionowe nacięcie blizny, które wykonuje się w obrębie fałdu podramiennego. Wybór techniki zależy od kształtu piersi i pożądanych rezultatów. Obie metody nie powodują oddzielenia brodawki od tkanki gruczołowej, co pozwala matce kontynuować karmienie piersią po zabiegu.

Pierwszy etap zabiegu polega na usunięciu nadmiaru skóry. Następnie następuje ponowne uformowanie tkanek piersi i ponowne ich przyleganie do klatki piersiowej. Chirurg powinien być na tyle skrupulatny, aby podczas zabiegu nie dotykać żeber pacjentki. Powinno to zmniejszyć ilość dyskomfortu i krwawienia.

Innym częstym powikłaniem podczas operacji podniesienia piersi są trudności w karmieniu piersią. Podczas zabiegu może dojść do przerwania dopływu krwi do sutka i otoczki. Może to spowodować uszkodzenie tkanki piersi i może skutkować utratą brodawki. Podczas gdy większość kobiet może karmić swoje dzieci po podniesieniu piersi, niektóre mogą mieć problemy z produkcją wystarczającej ilości mleka. Ponadto, podniesienie piersi może spowodować blizny, falowanie lub przebarwienia skóry.

Zabieg podniesienia piersi trwa zazwyczaj około godziny. Obszar chirurgiczny jest oczyszczany i oznaczany. Następnie pozostałe tkanki i skóra są repozycjonowane, aby uzyskać bardziej młodzieńczy kształt. Areolki są również przesuwane wyżej. Chirurg może wykonać kilka dyskretnych zabiegów, aby poprawić ogólny kształt piersi.

Czy karmienie piersią jest możliwe po podniesieniu piersi

To, czy karmienie piersią jest możliwe po podniesieniu piersi, zależy od operacji i specyfiki Twojego zabiegu. Podniesienie piersi jest często zalecane dla kobiet, które planują karmienie piersią. Zabieg może wpłynąć na kształt piersi, ale większość kobiet, które mają podniesione piersi, nadal są w stanie karmić piersią. Specjaliści od laktacji mogą również udzielić porad dotyczących uzupełniania mleka i zwiększania jego produkcji.

Jeśli myślisz o karmieniu piersią po podniesieniu piersi, najlepszym sposobem na upewnienie się, że operacja nie wpłynie na Twoją zdolność do karmienia piersią jest rozmowa z chirurgiem plastycznym. Może on wyjaśnić procedurę Tobie i Twojemu dziecku oraz przedstawić dostępne opcje karmienia piersią.

Chociaż karmienie piersią jest generalnie możliwe po zabiegu podniesienia piersi, istnieje ryzyko z tym związane. W rzadkich przypadkach zdolność kobiety do karmienia piersią może być zagrożona. Piersi mogą nie czuć się tak naturalnie jak przed operacją, a także może dojść do skurczu kapsularnego lub zapalenia sutka. W takich przypadkach do karmienia dziecka można zastosować preparaty zastępcze.

Pierś składa się z tkanki tłuszczowej, tkanki gruczołowej, nerwów i naczyń krwionośnych. Mleko jest produkowane w strukturach gruczołowych zwanych zrazikami i transportowane kanałami do brodawki sutkowej. Sutek odgrywa istotną rolę w karmieniu piersią, ponieważ zawiera maleńki gruczoł, który smaruje sutek oraz mięśnie, które kurczą się, aby wspierać karmienie piersią.

W zależności od zakresu operacji i Twojego obecnego kształtu, zabieg podniesienia piersi może obejmować zmianę położenia lub rozmiaru sutka. Ogólnie rzecz biorąc, zabieg podniesienia piersi nie usuwa tkanki gruczołowej, co mogłoby negatywnie wpłynąć na karmienie piersią.

Podobne tematy