Ile czasu goją się piersi po rekonstrukcji?

Przed poddaniem się operacji rekonstrukcji piersi, powinnaś zapytać swojego chirurga, ile czasu spodziewa się zagoić Twoje piersi. Dotyczy to czasu zanim będziesz mogła zacząć nosić zwykłe staniki, okresu rekonwalescencji i ewentualnych blizn. Czas rekonwalescencji po operacji rekonstrukcji może wynosić nawet rok, dlatego należy go odpowiednio zaplanować.

Bezpośrednio po operacji

Wybór, czy poddać się operacji rekonstrukcji piersi bezpośrednio po mastektomii, zależy od preferencji pacjentki i stopnia utraty piersi. Operacja może odbyć się w czasie, gdy pacjentka jest jeszcze poddawana chemioterapii lub później, miesiące, a nawet lata po mastektomii. Ogólnie rzecz biorąc, rekonstrukcja jest opóźniona do czasu, gdy pacjentka w pełni odzyska siły po leczeniu raka. W tym czasie może ona omówić swoje opcje z chirurgiem. Może również omówić swoją historię medyczną oraz to, czy miała wcześniejsze operacje.

Bezpośrednio po operacji rekonstrukcji piersi może nastąpić pobyt w szpitalu przez kilka dni. Proces rekonwalescencji może również obejmować noszenie biustonosza chirurgicznego w celu podtrzymania piersi i zmniejszenia obrzęku. Chirurg udzieli pacjentce instrukcji dotyczących codziennej pielęgnacji po operacji. W ciągu pierwszych kilku dni może zalecić fizykoterapię, aby wzmocnić mięśnie klatki piersiowej i ułatwić stopniowy powrót do normalnych czynności. W tym okresie pacjentka może doświadczyć pewnego stresu emocjonalnego. Aby złagodzić te uczucia, może ona porozmawiać z członkami rodziny lub doradcą.

Zabieg na ogół kończy się w ciągu kilku dni, choć przez pierwsze kilka dni pacjentki mogą odczuwać siniaki, obrzęk i bolesność. Te efekty uboczne ostatecznie ustąpią w miarę gojenia. Pacjent może otrzymać leki przeciwbólowe oraz ograniczoną ilość odpoczynku w łóżku, aby zminimalizować ból i dyskomfort. Może być również wprowadzona rurka drenażowa, aby zapobiec gromadzeniu się płynu wokół klatki piersiowej. Chirurg poinformuje Państwa, kiedy można bezpiecznie usunąć dren.

Ból i dyskomfort

Podczas gdy rekonstrukcja piersi może poprawić Twój wygląd, prawdopodobnie będziesz odczuwać ból i dyskomfort po zabiegu. Ból po rekonstrukcji piersi może trwać od kilku dni do kilku miesięcy i może dotyczyć jednej lub obu piersi. Jeśli po rekonstrukcji piersi odczuwasz uporczywy ból, powinnaś porozmawiać z chirurgiem. Chirurg może przepisać blokadę nerwów, aby złagodzić ból.

Do czasu usunięcia szwów powinnaś unikać uciążliwej aktywności. Możesz jednak powiedzieć swojemu opiekunowi o swojej codziennej rutynie, aby mógł on odpowiednio zaplanować Twoje aktywności. Chodzenie jest jedną z czynności, które można wznowić bezpośrednio po zabiegu, ale do czasu usunięcia drenu nie można prowadzić samochodu ani wykonywać prac domowych. Po upływie około tygodnia lekarz zezwoli na powrót do normalnej aktywności.

Możesz odczuwać napięcie i skurcze w okolicy piersi oraz w plecach, szyi i ramionach. Środki rozluźniające mięśnie mogą pomóc w opanowaniu tego bólu, ale nie należy ich łączyć z lekami przeciwbólowymi. Jeśli przyjmujesz środki rozluźniające mięśnie, zażywaj je w odstępie co najmniej godziny. Mogą one powodować senność. Większość pacjentów jest w stanie wrócić do pracy pięć do siedmiu dni po zabiegu. Przez kilka tygodni należy unikać forsownych ćwiczeń i podnoszenia ciężarów. Lekkie ćwiczenia pomogą jednak w gojeniu.

Czas rekonwalescencji

Po przejściu operacji rekonstrukcji piersi, pierwszym krokiem jest odpoczynek. Należy spać na plecach z dodatkowymi poduszkami, aby zmniejszyć obrzęk. Jeśli to możliwe, spróbuj spać na przemian. Lekarz udzieli Ci wskazówek, jak dbać o rany i jak długo po operacji powinnaś czekać na powrót do normalnej aktywności. Ponadto, należy unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów przez około osiem tygodni. Po początkowym okresie rekonwalescencji można rozpocząć lekkie ćwiczenia, w tym spacery, ale nie forsowną aktywność, do czasu zagojenia się nacięć.

Po pierwszym miesiącu możesz odczuwać niepokój lub stres związany z czasem rekonwalescencji. Proces rekonwalescencji może trwać dłużej niż przewidujesz, ponieważ chirurg może być zmuszony do użycia tkanek z Twojego brzucha podczas operacji. Możesz spróbować nosić biustonosz przez kilka dni. Pomoże to zmniejszyć ryzyko rozwoju infekcji w klatce piersiowej lub zakrzepu krwi.

Czas powrotu do zdrowia po operacji rekonstrukcji piersi będzie się różnił w zależności od rodzaju operacji, której zostaniesz poddana. Zespół chirurgiczny będzie ściśle monitorował Pani postępy. W tym czasie możesz odczuwać ból, ale powinien on być możliwy do opanowania za pomocą leków. Powinnaś unikać podnoszenia więcej niż 10 funtów, ponieważ spowoduje to obrzęk i zasinienie. Kilka dni po operacji można rozpocząć ćwiczenia rozciągające górną część ciała, a nawet rozpocząć fizykoterapię.

Blizny

Niezależnie od tego, czy rozważasz operację rekonstrukcji piersi, czy też już ją przeszłaś, blizny są nieuniknioną częścią procesu zdrowienia. Wielkość i kształt blizny zależy od rodzaju rekonstrukcji i zabiegu. Na przykład, blizna po mastektomii to pozioma blizna biegnąca przez środek piersi. Blizna z czasem zblednie, ale nadal będzie zauważalna.

Blizny po rekonstrukcji piersi są prawie zawsze zauważalne, gdy kobieta siedzi lub jest rozebrana, ale z czasem stają się mniej zauważalne. Większość kobiet uważa, że wyniki operacji rekonstrukcyjnej są do zaakceptowania i nierzadko zdarza się, że przestają one nosić zewnętrzną protezę. Aby zminimalizować ryzyko powikłań, ważne jest, aby przed zabiegiem rzucić palenie.

Chociaż blizny po operacji rekonstrukcji piersi mogą być bardzo niekomfortowe, są one również normalną częścią procesu gojenia. Ciało zazwyczaj leczy tkanki w ciągu kilku tygodni. Możesz stosować kremy nawilżające, aby zapobiec suchości skóry i pomóc jej odzyskać naturalną elastyczność. Również masaż jest doskonałym sposobem na zmiękczenie blizny i zapobieganie jej przyklejaniu się do struktur leżących pod nią.

Radioterapia

Radioterapia jest często zalecana po rekonstrukcji piersi. Zabieg ten zabija wszelkie komórki rakowe, które pozostały po zabiegu rekonstrukcji. Najlepiej jest to zrobić w ciągu 6 tygodni po operacji raka piersi. Jeśli jednak operacja rekonstrukcji przebiega nieprawidłowo, może to nie być możliwe. Jeśli operacja rekonstrukcji przebiega prawidłowo, radioterapia może zostać pominięta lub zastosowana w połączeniu z innym rodzajem rekonstrukcji. Pozwoli to na szybsze zagojenie się piersi.

Radioterapia po rekonstrukcji może być skuteczna dla niektórych kobiet, ale nie jest zalecana dla wszystkich. W tym badaniu skupiono się na praktyce onkologów radioterapeutów w Stanach Zjednoczonych i Europie. Nie było możliwe zbadanie wszystkich możliwych sposobów, w jakie radioterapia może pomóc w gojeniu się piersi po rekonstrukcji. Stwierdzono jednak, że amerykańscy radioterapeuci znacznie częściej stosowali tymczasowy ekspander tkankowy podczas rekonstrukcji. Ponadto amerykańscy onkolodzy radiacyjni częściej stosowali bolus-boost w zrekonstruowanej piersi.

Inną opcją jest zastosowanie przyspieszonego częściowego napromieniania piersi, które pozwala na mniejsze uszkodzenie otaczających tkanek prawidłowych. Metoda ta jest podobna do techniki 3D-CRT, ale różni się od niej. Ten rodzaj terapii również będzie dostarczany do całej ściany klatki piersiowej, w tym do drenów chirurgicznych. Sesje terapeutyczne trwają zazwyczaj od pięciu do sześciu tygodni.

Zakażenia

Zakażenia po rekonstrukcji piersi są stosunkowo rzadkie, ale mogą wystąpić. Mogą one wymagać operacji naprawczej. W leczeniu stosuje się antybiotyki. Czasami konieczny może być drenaż chirurgiczny. Pacjentki z chorobami towarzyszącymi są również narażone na większe ryzyko infekcji. W ciągu pierwszego roku po operacji kobieta powinna być ściśle monitorowana pod kątem zakażeń.

W tym badaniu występowały dwa rodzaje infekcji. Wczesne infekcje zdefiniowano jako te, które wystąpiły w ciągu pierwszych 20 dni po operacji, a późne infekcje wystąpiły po 20 dniach. Każdy typ infekcji był klasyfikowany jako łagodny, umiarkowany lub ciężki. W obu typach zakażeń etiologia była podobna.

Zakażenia po rekonstrukcji piersi mogą wynikać z różnych źródeł. Pacjentki powinny być świadome tego ryzyka przed poddaniem się operacji. Zakażeniom po rekonstrukcji piersi można zapobiec, stosując odpowiednią technikę operacyjną. Zrozumienie zasad bakteriologii jest niezbędne w zapobieganiu zakażeniom. Dodatkowo ważne jest zmniejszenie czynników ryzyka u pacjentek. Wykonywanie technik zapobiegania zakażeniom wiąże się z krzywą uczenia się i podążaniem za dowodami z badań. Ponadto lekarze powinni bacznie obserwować stan pacjentek i oceniać ich wyniki operacyjne.

Zakażenia po rekonstrukcji piersi mogą wystąpić również u pacjentek, które poddały się estetycznemu powiększeniu piersi. Chociaż tego typu infekcje są rzadkie, mogą być poważniejsze i wymagać antybiotykoterapii. Oba typy infekcji mogą wymagać dodatkowej operacji.

Powrót do pracy

Możliwy jest powrót kobiety do pracy po rekonstrukcji piersi. Praca przy biurku, bez dźwigania ciężarów i wytężonej aktywności fizycznej jest zazwyczaj dobrym kandydatem do powrotu do pracy. Jednak praca wymagająca podnoszenia ciężkich przedmiotów i dużej aktywności fizycznej może wymagać co najmniej dwóch tygodni przerwy w pracy. Z tego powodu najlepiej jest omówić z chirurgiem swoje specyficzne obowiązki zawodowe.

Czas trwania rekonwalescencji różni się znacznie w zależności od rodzaju przeprowadzonego zabiegu rekonstrukcji piersi. Implant podmięśniowy, który jest umieszczany pod mięśniem piersiowym, zwykle powoduje dłuższą rekonwalescencję. Ponadto różne osoby odczuwają różne natężenie bólu. Czas rekonwalescencji zależy również od Twojej tolerancji na ból. Ponadto, wykonywana praca może mieć bezpośredni wpływ na przebieg rekonwalescencji. Praca siedząca często wymaga szybszego powrotu do zdrowia.

Podczas rekonwalescencji prawdopodobnie wystąpi obrzęk piersi. Jest to normalne i można to złagodzić stosując bandaże uciskowe lub biustonosz chirurgiczny. Jeśli wykonujesz pracę przy biurku i nie jesteś zbyt aktywna fizycznie, możesz być w stanie wrócić do pracy w ciągu jednego tygodnia. Jednakże, jeśli masz pracę, która wymaga podnoszenia ciężkich przedmiotów lub wytężonej aktywności, możesz potrzebować więcej czasu.

Podobne tematy