Jak usunięcie piersi wpływa na kobietę?

Wiele kobiet obawia się potencjalnych skutków ubocznych operacji usunięcia piersi. Na szczęście istnieje kilka opcji. Do opcji tych należą mastektomia prosta (całkowita) i mastektomia oszczędzająca skórę. Istnieją również różne rodzaje leczenia pooperacyjnego, w tym radioterapia.

Mastektomia oszczędzająca skórę

Mastektomia oszczędzająca skórę może przynieść korzyści kobiecie poddanej leczeniu raka piersi. Tradycyjne techniki mastektomii usuwają większość tkanki piersi, pozostawiając długą, widoczną bliznę na klatce piersiowej kobiety. Z drugiej strony, technika oszczędzająca skórę pozwala zachować więcej skóry piersi niż standardowa mastektomia, co skutkuje bardziej płaską, realistycznie wyglądającą blizną.

Mastektomia oszczędzająca skórę w celu usunięcia piersi może być wykonana po usunięciu piersi, ale nie może być wykonana bezpośrednio po operacji. Technika oszczędzająca skórę wymaga koordynacji działań chirurga zajmującego się rakiem piersi i chirurga plastycznego. Często chirurg plastyczny umieszcza pod piersią ekspander tkankowy, aby stworzyć więcej miejsca, które następnie chirurg plastyczny usunie podczas rekonstrukcji.

Mastektomia oszczędzająca skórę w celu usunięcia piersi może być opcją dla kobiety z wysokim ryzykiem wystąpienia raka piersi. Operacja ta jest rozszerzeniem techniki skin-sparing i pomaga zachować strukturę i kształt piersi kobiety, jednocześnie zmniejszając ryzyko nawrotu choroby. W kilku badaniach wykazano, że ta metoda usuwania raka piersi jest bezpieczna i skuteczna.

Mastektomia oszczędzająca skórę nie jest zalecana u pacjentek z dużymi guzami, ponieważ może nie pozostawić wystarczającej ilości zdrowej tkanki dla uzyskania estetycznego efektu. Ponadto może wpłynąć na brodawkę i otoczkę sutkową kobiety, czyli istotną część piersi.

Mastektomia oszczędzająca skórę to stosunkowo nowe podejście do chirurgii raka piersi. Usuwa ona większość gruczołu piersiowego, pozostawiając jednocześnie większość skóry piersi. Pozostawiona po operacji kieszeń wypełniana jest implantem piersiowym lub tkanką własną pacjentki. Kompleks sutek-areola jest zachowany podczas zabiegu i często wiąże się z lepszymi wynikami kosmetycznymi. Co więcej, kompleks sutkowo-jajeczny może być zrekonstruowany w znieczuleniu miejscowym.

Mastektomia prosta (całkowita)

Mastektomia polega na usunięciu całej piersi, łącznie z węzłami chłonnymi w dole pachowym i częścią mięśni piersiowych w tej okolicy. Jest to powszechny wybór dla kobiet z rakiem piersi, które nie mogą poddać się operacji oszczędzającej pierś. Może być również środkiem zapobiegawczym dla kobiet z wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi. Zabieg chirurgiczny jest wykonywany przez chirurga, który usuwa całą pierś, jak również brodawkę i otoczkę. Mięśnie piersiowe znajdujące się pod piersią zwykle pozostają nienaruszone. Czasami usuwana jest niewielka część mięśnia, jeśli rak rozprzestrzenił się na mięśnie.

Po zabiegu kobieta może odczuwać ból, drętwienie i skurcze w okolicy piersi. Odczucia te mogą trwać od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od zakresu operacji i tego, czy wykonano rekonstrukcję piersi. Jednak większość pacjentek uważa, że te odczucia nie są nieprzyjemne i nie stanowią powodu do niepokoju.

Operacja wymaga zazwyczaj pobytu w szpitalu. Lekarz dokładnie wyjaśni pacjentce cały proces i poprosi o wyrażenie zgody. Lekarz przeprowadzi również badanie fizyczne i uzyska wywiad medyczny. Lekarz może również zlecić badania krwi, aby upewnić się, że pacjent jest wystarczająco zdrowy, aby poddać się zabiegowi.

Po zabiegu na obszarze piersi utworzy się tkanka bliznowata. Blizny będą początkowo twarde, ale zmiękną w ciągu kilku miesięcy. Kobieta będzie musiała wtedy zdecydować, czy chce poddać się rekonstrukcji, czy nie. Może ona poddać się rekonstrukcji piersi zaraz po operacji lub może poczekać kilka miesięcy, aby upewnić się, że wyniki są takie, jak chce.

Mastektomia prosta (całkowita) jest jednym z dwóch głównych rodzajów operacji raka piersi. Polega ona na usunięciu tkanki piersi, a także niektórych pachowych węzłów chłonnych, które mogą pomóc w zdiagnozowaniu, czy rak rozprzestrzenił się w innym miejscu ciała. Zabieg ten może być przeprowadzony na jednej lub obu piersiach.

Radioterapia po mastektomii

Decyzja, czy poddać się radioterapii po mastektomii, zależy od kilku czynników. Na przykład, rozległość guza w piersi, lokalizacja guza i plan leczenia są czynnikami, które mogą wpłynąć na wynik kosmetyczny. W przypadku inwazyjnego raka piersi może być wymagana radioterapia, aby wyeliminować wszelkie pozostałe komórki rakowe. Jednak niektóre kobiety mogą być w stanie poddać się zabiegowi bez niej.

Radioterapia jest prawie zawsze podawana po operacji oszczędzającej pierś. Procedura ta może obniżyć ryzyko nawrotu raka. Leczenie to polega na napromieniowaniu radioaktywnym całej piersi, skóry i mięśni na klatce piersiowej. Może być również stosowany na węzły chłonne pod pachą. Zabiegi te mogą pomóc w obniżeniu ryzyka nawrotu raka i poprawić przeżywalność.

Istnieje kilka rodzajów radioterapii dla kobiet po mastektomii. W jednym z badań liczba nawrotów raka piersi została zmniejszona o 20 procent i o 32 procent w przypadku osób z zajęciem węzłów chłonnych. Leczenie to było również związane z niższym ryzykiem śmierci z powodu raka piersi. W rzeczywistości liczba nawrotów raka i zgonów została zmniejszona o prawie jedną trzecią w grupie, która otrzymała radioterapię.

Po mastektomii niektóre kobiety decydują się na poddanie się rekonstrukcji. Jest to szczególnie korzystne w przypadku chęci uzyskania efektów kosmetycznych. Rekonstrukcja wprowadza jednak dodatkową złożoność do planowania radioterapii. W badaniu Jhaveri i wsp. łącznie 25 procent kobiet poddanych radioterapii po mastektomii doświadczyło powikłań trzeciego lub czwartego stopnia. Pacjentki poddawane rekonstrukcji mają wyższe ryzyko powikłań w porównaniu z pacjentkami bez rekonstrukcji.

Chociaż radioterapia po mastektomii jest wysoce skuteczną formą leczenia raka piersi, przed poddaniem się leczeniu należy rozważyć niektóre jej istotne aspekty. Po pierwsze, radioterapia po mastektomii powinna być skierowana na ścianę klatki piersiowej i regionalne węzły chłonne.

Radioterapia po mastektomii polega na leczeniu jonami promieniotwórczymi. Promieniowanie podawane jest za pomocą cewnika. Jest to mała, elastyczna rurka wprowadzana chirurgicznie w okolice piersi i połączona z urządzeniem nadmuchiwanym. Cewnik i urządzenie nadmuchiwane pozostają na miejscu przez cały czas trwania leczenia.

Podwójna mastektomia

Ostatnie ustalenia dotyczące wpływu podwójnej mastektomii na kobietę po usunięciu raka piersi rodzą ważne pytania zarówno dla lekarzy, jak i dla kobiet. Chociaż u kobiet poddanych obu rodzajom operacji ryzyko zachorowania na raka piersi jest niższe, nie wykazano, aby podwójna mastektomia przedłużała życie kobiety. Mimo to u kobiet po podwójnej mastektomii nadal może rozwinąć się rak piersi.

Powrót do zdrowia po podwójnej mastektomii może trwać wiele miesięcy. Lekarz udzieli Ci zaleceń dotyczących tego, kiedy możesz zacząć uczestniczyć w pewnych czynnościach, a kiedy przestać. Twoje ciało jest wyjątkowe, więc czas powrotu do zdrowia będzie się różnił. Bądź cierpliwa i wyrozumiała. Nie ma dwóch kobiet, które doświadczają takiej samej ilości bólu po podwójnej mastektomii, więc nie stawiaj sobie nierealistycznych oczekiwań.

Podczas rekonwalescencji może wystąpić bolesność w klatce piersiowej, pod pachami i na ramionach. Po mastektomii przez tydzień lub dwa pozostawiane są dreny chirurgiczne. Lekarz może również przepisać antybiotyki, które pomogą złagodzić ewentualny ból. Ważne jest, aby po operacji odżywiać się zdrowo i ćwiczyć. Krótkie spacery również mogą pomóc w powrocie do zdrowia.

Podwójna mastektomia nie zwiększa ryzyka wystąpienia raka piersi u kobiety. Na szczęście powikłania są stosunkowo rzadkie po operacji raka piersi. Chociaż szanse na wystąpienie powikłań są większe, to są one mniej prawdopodobne u kobiety po pojedynczej mastektomii. Niektóre kobiety, które mają raka piersi we wczesnym stadium, mają również usuniętą zdrową pierś, co nazywa się kontralateralną profilaktyczną mastektomią. Proces ten może być dobrym rozwiązaniem dla kobiet, u których występuje wysokie ryzyko zachorowania na raka piersi.

Podwójna mastektomia jest złożonym zabiegiem chirurgicznym, który stanowi istotną decyzję dla zdrowia piersi kobiety. Istnieje kilka alternatyw dla podwójnej mastektomii, z których każda ma unikalne korzyści. Ogólnie rzecz biorąc, kobieta powinna wybrać taki rodzaj operacji, który najlepiej odpowiada jej warunkom. Istnieje kilka różnych rodzajów zabiegów podwójnej mastektomii, w tym mastektomia oszczędzająca sutki, mastektomia oszczędzająca skórę oraz rekonstrukcja piersi.

Podczas gdy większość kobiet poddających się podwójnej mastektomii jest zadowolona ze swoich wyników, jest kilka kobiet, które żałują zabiegu. Decyzja o poddaniu się temu zabiegowi może negatywnie wpłynąć na poczucie własnej wartości i spokój ducha kobiety. W tym przypadku kluczowe jest, aby była ona w pełni poinformowana o swoich wyborach i możliwościach. Ponadto powinna mieć czas na przemyślenie swoich opcji.

Podobne tematy