Czy można opalić suchą skórę?

Przed opalaniem upewnij się, że Twoja skóra nie jest sucha ani podrażniona. Złuszczaj skórę, aby usunąć martwe komórki i nawilżaj ją. Unikaj stosowania balsamów z dużą zawartością alkoholu lub substancji zapachowych. Możesz również nosić rękawiczki, aby chronić ręce przed słońcem podczas opalania.

Złuszczanie usuwa martwe komórki skóry

Złuszczanie to technika pielęgnacji skóry, która polega na usuwaniu wierzchniej warstwy martwych komórek skóry, aby odsłonić znajdującą się pod nią świeższą, młodszą skórę. Zwiększa to również nawilżenie skóry poprzez poprawę zdolności skóry do wchłaniania produktów pielęgnacyjnych. Proces ten może być wykonywany na twarzy i ciele. Może również zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek.

Złuszczanie nie jest konieczne ze względów zdrowotnych, ale może poprawić wygląd Twojej skóry. Proces usuwania martwych komórek skóry zwiększa tempo, w jakim produkowane są nowe komórki. Przeciętny człowiek pozbywa się od ośmiu do dziewięciu kilogramów martwych komórek skóry rocznie. W rzeczywistości martwe komórki skóry stanowią siedemdziesiąt pięć i osiemdziesiąt procent kurzu znajdującego się w przeciętnym domu.

Martwe komórki skóry odgrywają ważną rolę w ochronie bariery ochronnej skóry. Nadmierne usuwanie może naruszyć tę funkcję. Poza tym nadmierne usuwanie może spowodować, że skóra stanie się sucha i wrażliwa. Warstwa ochronna martwych komórek skóry jest niezbędna do ochrony nowej skóry, ale zbyt duża jej ilość może powodować matową, tłustą i wrażliwą skórę.

Złuszczanie to zabieg pielęgnacyjny, w którym martwe komórki są usuwane z górnej warstwy skóry. Jest to ważne, ponieważ wspomaga produkcję kolagenu i zwiększa przepływ krwi do komórek. Złuszczanie może również pomóc zwiększyć skuteczność innych produktów do pielęgnacji skóry. Prawidłowo przeprowadzony zabieg może poprawić wygląd skóry i zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek.

Złuszczanie chemiczne wykorzystuje kwasy do usuwania martwych komórek skóry. Jest to również dobry sposób na zapobieganie powstawaniu wyprysków. Kwasy te są rozpuszczalne w wodzie, ale nadal wymagają siły fizycznej, aby zadziałać. Ponadto, chemiczne środki złuszczające pomagają w obrocie komórek skóry. Kwas glikolowy i kwas salicylowy to dobre przykłady chemicznych środków złuszczających.

Nawilżacz przed opalaniem

Dobry krem nawilżający jest niezbędny przed rozpoczęciem opalania. Wybierz taki, który jest bogaty, nietłusty i zawiera składniki kluczowe dla pielęgnacji skóry. Na przykład Norvell Skin Repairing Body Butter zawiera liść aloesu, wyciąg z nasion pomidora, witaminę C i witaminę E. Dzięki temu Twoja skóra będzie gładka i aksamitna, bez uczucia tłustości.

Dobrym pomysłem jest również stosowanie olejku do ciała lub lekkiego balsamu, aby nawilżyć skórę przed opalaniem. Jedną ze świetnych opcji do regularnego stosowania jest Hempz Original Herbal Body Moisturizer. Jest głęboko nawilżający, a jednocześnie wystarczająco lekki, aby często go używać. Nawilżacz sprawi, że Twoja skóra będzie miękka i elastyczna podczas całego procesu opalania.

Kolejnym dobrym produktem do stosowania przed opalaniem jest REN Guerande Salt Exfoliating Body Balm. Ten peeling to świetny sposób na pozbycie się suchych plam i łuszczenia się skóry. Sprawi również, że opalenizna będzie trwać dłużej, ponieważ będzie wnikać głębiej. Będzie też wymagała mniejszej liczby ponownych aplikacji.

Innym rozwiązaniem jest Sunescape Self-Tanning Mousse. Ten krem nawilżający do ciała jest pełen antyoksydantów i olejków pielęgnacyjnych, które pomogą Ci uzyskać piękną, naturalną opaleniznę. Zawiera takie składniki jak zielona herbata, śliwka kakadu, wyciąg z pestek winogron i witamina E.

Unikanie balsamów o dużej zawartości substancji zapachowych i alkoholu

Unikanie balsamów o dużej zawartości substancji zapachowych lub alkoholu jest niezbędne dla uzyskania najlepszej opalenizny. Składniki te zawierają olej mineralny, który może zmącić opaleniznę, a także zatkać pory. Alkohole i substancje zapachowe mogą również powodować szybkie blaknięcie opalenizny. Zamiast tego wybierz balsam z mniejszą ilością substancji zapachowych i alkoholi oraz z bardziej nawilżającymi składnikami, takimi jak masło kakaowe i masło shea.

Używanie rękawicy

Rękawica może pomóc w uzyskaniu naturalnie wyglądającej opalenizny. Ale można je stosować tylko z odpowiednim produktem samoopalającym. Ważne jest, aby po każdym użyciu wyprać rękawicę. Dzięki temu nie będzie ona obciążona brudem i starym opalaczem. Rękawicę należy również umyć ciepłą wodą z mydłem. Usunie to nadmiar opalacza z rękawicy i zapobiegnie odbarwieniu skóry.

Do równomiernego rozprowadzania produktów samoopalających świetnie nadaje się również rękawica lub mitt. Niektóre z nich są wykonane z luksusowego, aksamitnego materiału, który jest miękki i delikatny dla skóry. Niektóre z nich są nawet wodoodporne, aby zapobiec powstawaniu plam. Używanie rękawicy jest również korzystne dla uniknięcia marnowania balsamu do opalania.

Rękawica jest dobrym rozwiązaniem dla osób o suchej skórze. Pozwala ona na szybszą aplikację. Rękawica ma większą powierzchnię niż dłoń, co przyspiesza proces. Mitt nakłada się poprzez przeciągnięcie jej po ciele, w sekcjach. Można również wklepać ją w twarz. Pamiętaj, aby podczas nakładania produktu zamknąć usta i oczy.

Mitt lub rękawica mogą być doskonałą alternatywą dla rękawic lateksowych. Dzięki nim nie trzeba spłukiwać opalacza po opalaniu. Można je kupić dość tanio i są wykonane z materiałów odpornych na działanie wody. Jeśli jednak nie masz rękawicy lub rękawicy do użycia, możesz wypróbować zamiast nich rękawicę do opalania.

Inną dobrą alternatywą są samoopalacze. Są one łatwe w użyciu i stanowią wygodną alternatywę dla używania rękawicy do opalania. Pamiętaj jednak, aby po ich użyciu dokładnie umyć ręce, ponieważ produkty te mogą pozostawiać resztki opalenizny.

Opalanie powoduje więcej nowotworów skóry niż palenie

Według Cancer Research UK, korzystanie z łóżek opalających i solarium jest jedną z głównych przyczyn czerniaka, najbardziej śmiertelnego rodzaju raka skóry. W rzeczywistości ekspozycja na promieniowanie UV pochodzące ze słońca jest przyczyną ponad 80% przypadków czerniaka. Co więcej, ekspozycja na promieniowanie UV z łóżek opalających jest 10 do 15 razy większa niż ekspozycja na promieniowanie słoneczne w jego szczytowym natężeniu. Opalanie wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka podstawnokomórkowego skóry.

Naukowcy przeanalizowali również wpływ opalania w pomieszczeniach na ryzyko rozwoju raka skóry. Badania wykazały, że ryzyko zachorowania na czerniaka jest wyższe u osób korzystających z łóżek opalających, zwłaszcza wśród młodych dorosłych. W rzeczywistości, im wcześniej dana osoba zaczyna korzystać z łóżek opalających, tym większe jest jej ryzyko rozwoju złośliwego raka skóry. Edukacja publiczna ma kluczowe znaczenie dla ochrony młodych dorosłych i zapobiegania rakowi skóry u młodych dorosłych.

W analizie opublikowanej w czasopiśmie JAMA Dermatology badacze przyjrzeli się statystykom z 88 dużych badań z ostatnich 20 lat. Badaniami objęto prawie 500 tys. osób z 16 krajów, w tym z USA, Australii oraz Europy Północnej i Zachodniej. Naukowcy oszacowali, że opalanie pod dachem jest przyczyną około czterystu tysięcy nowych przypadków raka skóry rocznie, czyli dwukrotnie więcej niż palenie papierosów. Badania te nie zniechęciły jednak nikogo do korzystania z łóżek opalających.

Opalanie nie jest zdrowe dla Twojej skóry, a nawet podstawowa opalenizna nie uchroni Cię przed szkodliwym działaniem promieni UV. Zwłaszcza jeśli masz naturalnie rude lub blond włosy, musisz stosować filtry przeciwsłoneczne.

Podobne tematy