Co oznacza sucha skóra w czasie ciąży?

Podczas ciąży normalne jest, że masz suchą skórę. Powinnaś dbać o swoją skórę i dodawać jej wilgoci. Jeśli jednak Twoja skóra jest bardzo sucha, porozmawiaj z lekarzem. Może to być oznaką bardziej poważnego stanu. Aby zapobiec wysuszeniu skóry, należy ją nawilżać i codziennie stosować krem nawilżający.

Normalna

Kiedy jesteś w ciąży, Twoja skóra może być bardziej sucha niż kiedykolwiek. Twoje hormony sprawiają, że skóra staje się coraz bardziej elastyczna i zwiotczała, w wyniku czego może tracić wilgoć. Na szczęście istnieje kilka sposobów na walkę z suchą skórą podczas ciąży. Możesz pić dużo wody, unikać pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczów trans i stosować zrównoważoną dietę pełną owoców i warzyw. Możesz również stosować nawilżające maseczki i okłady z błota, aby utrzymać skórę miękką i elastyczną.

Podczas gdy sucha skóra jest powszechna w czasie ciąży, może być również oznaką innych problemów medycznych. Jeśli zauważysz, że Twoja skóra jest szczególnie napięta i łuszczy się, powinnaś skontaktować się z lekarzem. Hormony ciążowe mogą zaburzać zdolność skóry do wytwarzania wystarczającej ilości sebum, aby chronić dziecko. Również brak snu w czasie ciąży może mieć negatywny wpływ na skórę. Dlatego ważne jest, aby dużo odpoczywać, aby zapobiec odwodnieniu.

Normalna część ciąży

Powszechne jest, że kobieta doświadcza suchej skóry i ust podczas ciąży. Chociaż jest to normalna część ciąży, są rzeczy, które kobieta może zrobić, aby poprawić stan swojej skóry i przywrócić jej nawilżenie. Może również omówić problemy skórne z lekarzem, aby ustalić, czy jest to oznaka czegoś poważniejszego.

Hormony ciążowe są częścią przyczyny, że sucha skóra jest powszechna na tym etapie. Zwiększona ilość hormonów w krwiobiegu może powodować, że skóra staje się bardziej podatna na suchość i swędzenie. Hormony ciążowe sprawiają również, że skóra jest bardziej elastyczna, co powoduje, że traci wilgoć. Nawilżający krem nawilżający może pomóc zastąpić wilgoć utraconą przez skórę podczas ciąży.

Przyczyny

Jedną z głównych przyczyn suchej skóry w czasie ciąży jest odwodnienie. Picie większej ilości wody jest dobrym sposobem na zapobieganie odwodnieniu i suchości skóry. Twoje ciało wymaga więcej płynów w czasie ciąży, a ilość wody, którą musisz wypić, zwiększa się wraz ze wzrostem dziecka. Innymi przyczynami odwodnienia są nasilone wymioty i biegunka lub ciężka choroba poranna.

Sucha skóra podczas ciąży może być również objawem innych schorzeń, takich jak zmiany hormonalne. Wysoki poziom estrogenów może spowodować, że Twoja skóra stanie się bardziej wrażliwa i skłonna do swędzenia i podrażnień. Możesz również doświadczyć wzrostu MSH (melanocyte-stimulating hormone) podczas ciąży, co może wpływać na pigmentację i wzrost skóry.

Zabiegi

Sucha skóra to częsty problem kobiet w czasie ciąży. Niska wilgotność i zmiany hormonalne mogą powodować, że skóra traci wilgoć i elastyczność. Może ona stać się swędząca i odczuwać dyskomfort. Aby zwalczyć ten stan, kobiety w ciąży powinny przestrzegać kilku podstawowych wskazówek. Picie dużej ilości wody jest kluczowe. Pomaga ona organizmowi wchłaniać składniki odżywcze i oczyszczać się od wewnątrz, a także nawilża zewnętrzną warstwę skóry.

Najczęstsze obszary skóry, które stają się suche podczas ciąży to dłonie, szyja, łokcie, kolana i pięty. Niektóre kobiety mogą również doświadczyć suchości skóry na piersiach lub udach. Ten stan skóry jest spowodowany zmianami hormonalnymi i może być trudny do wyleczenia.

Zapobieganie

Zapobieganie suchej skórze w czasie ciąży jest istotną częścią dbania o rosnące dziecko. Twoja skóra potrzebuje dużo wody, a ciąża pozbawia ją jej. Twoje ciało przekazuje wodę najpierw dziecku, przez co skóra staje się sucha. Aby zwalczyć ten problem, ważne jest, aby jeść dużo pokarmów bogatych w wodę. Pomoże to zamknąć wilgoć w ciągu dnia i uzupełnić ją podczas snu. Dodatkowo, ważne jest, aby pić co najmniej dwa litry wody każdego dnia.

Jedną z najczęstszych przyczyn suchości skóry w czasie ciąży jest ekspozycja na słońce. Promienie słoneczne UVA mogą uszkodzić głębokie warstwy skóry, niszcząc kolagen i elastynę, które utrzymują skórę miękką i nawilżoną. Ponieważ skóra w ciąży jest bardziej wrażliwa, jeszcze ważniejsza jest jej ochrona przed słońcem. Aby chronić się przed promieniami UVA, stosuj przez cały czas ochronę przeciwsłoneczną o szerokim spektrum.

Podobne tematy