Czy krioterapia pomaga w odchudzaniu?

Ten kontrowersyjny zabieg może pomóc Ci spalić do 800 kalorii w ciągu zaledwie kilku minut. Należy jednak pamiętać o ryzyku z nim związanym, w tym o możliwości wystąpienia odmrożeń. Zabieg ten nie jest zalecany dla wszystkich. Może również prowadzić do poparzeń z powodu ekstremalnie niskich temperatur.

Krioterapia może spalić do 800 kalorii w kilka minut

Krioterapia to starożytny zabieg, który wystawia ciało na działanie ekstremalnie niskich temperatur. Pobudza to metabolizm organizmu i zwiększa poziom energii. Zabieg może spalić do 800 kalorii w ciągu zaledwie kilku minut. Niska temperatura jest również pomocna w poprawie krążenia i eliminacji nadmiaru białych krwinek. Jest również skuteczna w leczeniu zapalnych chorób skóry i obniżaniu wysokiego ciśnienia krwi.

Chociaż krioterapia została pierwotnie opracowana do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów, jej potencjalnych zastosowań jest wiele. Badania wykazały, że może ona pomóc spalić do 800 kalorii w ciągu zaledwie trzech minut. Promuje również produkcję kolagenu i zmniejsza ból i skurcze. Jednak procedura ta jest wciąż zbyt nowa, aby można było klinicznie udowodnić, że jest to metoda odchudzania.

Pojedyncza sesja krioterapii całego ciała może spalić do 800 kalorii w ciągu zaledwie kilku minut. Temperatura skóry podczas sesji schładza się do 35 stopni Fahrenheita, co zmusza organizm do wydatkowania energii na ponowne ogrzanie się. Pojedyncza trzyminutowa sesja krioterapii może spalić do 800 kalorii, czyli tyle, co jogging przez 45 minut. Proces ten poprawia również krążenie i napięcie mięśni.

Może powodować odmrożenia

Krioterapia polega na zastosowaniu ciekłego azotu na ciało. Niska temperatura powoduje drżenie skóry, co powoduje, że organizm spala więcej kalorii niż gdyby osoba była w stanie spoczynku. Odruch drżenia występuje naturalnie, gdy nasze ciało próbuje się ogrzać.

Chociaż krioterapia jest popularnym sposobem leczenia wielu schorzeń, może nie być odpowiednia dla każdego. Narażenie na działanie zimna wiąże się z ryzykiem, w tym wysypki i odmrożeń. Jeśli nie zachowasz ostrożności, możesz doświadczyć poważnego urazu lub nawet niesłusznej śmierci.

Krioterapia jest niebezpieczna. Mimo że Food and Drug Administration reguluje tę procedurę, zdarzyło się kilka rzadkich przypadków śmierci. W jednym przypadku, technik krioterapii nie był w stanie wyjść z zamrażarki po kilku godzinach i zmarł. Inny przypadek dotyczył kobiety, która doznała poważnych odmrożeń i straciła możliwość korzystania z ramienia.

Pobudza metabolizm

Krioterapia jest skutecznym narzędziem odchudzającym, pobudzającym metabolizm organizmu. Proces działa poprzez obniżenie temperatury skóry do poziomu poniżej -184 stopni Fahrenheita. Wyjątkowo niska temperatura stymuluje naturalne procesy spalania tłuszczu w organizmie. W połączeniu z dietą i planami ćwiczeń, krioterapia może wspomóc wysiłki zmierzające do utraty wagi.

Jest również skuteczna w zmniejszaniu negatywnych skutków stresu na organizm, w tym przyrostu masy ciała. Jednak badanie z 2016 roku w British Journal of Sports Medicine wykazało, że krioterapia nie miała statystycznie istotnego wpływu na utratę wagi u mężczyzn, pomimo twierdzeń, że jest inaczej. Inne badanie w Journal of Obesity doniosło, że długotrwała krioterapia może aktywować termogenezę wywołaną zimnem i prowadzić do znacznej utraty wagi, szczególnie w okolicach talii.

Istnieje kilka zagrożeń związanych z krioterapią. Należy pamiętać, że efekty krioterapii całego ciała mogą utrzymywać się przez kilka godzin i mogą powodować trwałe uszkodzenie nerwów. Może również powodować obumieranie tkanek skóry i powinna być wykonywana tylko pod nadzorem lekarza.

Nie jest bezpieczna dla wszystkich

Krioterapia nie jest bezpieczna dla wszystkich, ale ma wiele korzyści. Dla jednego, krioterapia całego ciała może zmniejszyć lęk, ból, a nawet depresję. Wykazano również, że zmniejsza objawy migreny, fibromialgii i reumatoidalnego zapalenia stawów. Istnieją jednak pewne zagrożenia związane z krioterapią całego ciała, dlatego przed poddaniem się temu zabiegowi należy zasięgnąć porady lekarza.

Ludzie mogą korzystać z krioterapii z wielu powodów, w tym w celu zmniejszenia oznak starzenia się skóry i zmniejszenia bólu. W Europie jest ona nawet pokrywana przez niektóre plany ubezpieczeń zdrowotnych. Chociaż krioterapia jest ogólnie bezpieczna, nie jest zalecana dla kobiet w ciąży, osób z chorobami serca lub ciężkim nadciśnieniem. Nie jest również wskazana dla dzieci poniżej osiemnastego roku życia, a rodzice powinni nadzorować je podczas zabiegu.

Osoby z cukrzycą nie powinny poddawać się krioterapii, ponieważ może ona pogorszyć ich stan. Osoby z chorobami nerwów również powinny unikać zabiegu, gdyż może on je dodatkowo uszkodzić. Poza tym, krioterapia całego ciała nie zawsze działa lepiej niż leczenie pojedynczego obszaru. W stanach zapalnych mięśni krioterapia całego ciała może zmniejszyć ból i stan zapalny wywołany ćwiczeniami.

Podobne tematy