Czego nie należy robić z suchą skórą

Jest kilka rzeczy, których nie powinieneś robić, jeśli masz suchą skórę. Należy do nich nadmierne mycie, stosowanie kremów z kortykosteroidami i branie gorących pryszniców. Twój lekarz może również skierować Cię do dermatologa. Informacje zawarte na tej stronie służą jedynie ogólnym celom edukacyjnym i nie zastępują profesjonalnej porady.

Gorące prysznice

Gorące prysznice mogą pozbawić skórę olejków eterycznych i spowodować jej wysuszenie i łuszczenie się. Mogą również pogorszyć stan skóry, np. trądzik różowaty. Choroby te powodują ekstremalne zaczerwienienie twarzy i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Gorący prysznic wysusza również włosy, powodując drapanie rozdwojonych końcówek.

Aby chronić swoją skórę, bierz krótsze, letnie prysznice zamiast gorących. Gorąca woda pozbawia skórę bariery ochronnej, co może prowadzić do większego ryzyka infekcji. Letni prysznic powinien trwać od 5 do 15 minut. Zimna woda pomaga również utrzymać zdrową i nawilżoną skórę.

Sucha skóra jest bardziej podatna na egzemę i inne choroby skórne. Głównym tego powodem jest fakt, że gorąca woda usuwa naturalne olejki, które utrzymują skórę w stanie nawilżenia i elastyczności. Gorąca woda usuwa również górną warstwę bariery lipidowej skóry. W takim przypadku skóra może stać się sucha, łuszcząca się i popękana.

Jeśli cierpisz z powodu suchej skóry, unikaj gorącego prysznica. Gorąca woda nie tylko uszkodzi Twoją skórę, ale może również podnieść ciśnienie krwi. Gorąca woda może również zwiększyć ryzyko omdlenia, co jest niebezpieczne. Ponadto, gorące prysznice nie są zalecane dla osób z wysokim ciśnieniem krwi.

Oprócz wysuszenia skóry, gorąca woda może również powodować łuszczenie się i swędzenie skóry. Ciepło może nawet zakłócić działanie naturalnych komórek keratynowych, które utrzymują skórę w stanie nawilżenia. Połączenie wody i mydła może również pozbawić skórę jej naturalnej warstwy ochronnej.

Gorące prysznice mogą również zwiększyć ryzyko zachorowania. Jeśli jesteś przeziębiony, gorący prysznic może utrudnić Ci powrót do zdrowia. Może też osłabić Twój system odpornościowy. Jeśli cierpisz na bezsenność lub inne problemy, które uniemożliwiają ci dobry sen, możesz rozważyć zimny prysznic. Zimny prysznic złagodzi również depresję.

Kremy z kortykosteroidami

Chociaż miejscowe kortykosteroidy są bardzo skuteczne w leczeniu różnych schorzeń, mogą wywoływać pewne skutki uboczne. Nasilenie tych skutków zależy od stosowanego sterydu i jego dawki. Są one jednak zazwyczaj przejściowe i najczęściej ustępują po zaprzestaniu stosowania leku przez pacjenta. Niektóre kortykosteroidy zostały również powiązane z potencjalnie poważnym stanem zwanym Topical Steroid Withdrawal (TSW). Chociaż stan ten występuje rzadko, może być wyniszczający i prowadzić do trwałego uszkodzenia skóry. Ponadto nie ma jednoznacznych kryteriów diagnostycznych dla TSW.

Dawki miejscowych kremów steroidowych są zwykle mierzone w jednostkach opuszkowych, czyli ilości wyciśniętej ze standardowej tubki wzdłuż opuszki palca osoby dorosłej. Opuszka palca to długość dorosłego palca od czubka do pierwszego załamania palca. Pomiar ten jest ważny, ponieważ jedna jednostka opuszkowa miejscowego steroidu wystarcza do leczenia obszaru skóry wielkości dorosłej dłoni, gdy jej palce są razem.

Maści i kremy kortykosteroidowe powinny być nakładane na obszar dotknięty chorobą jeden do dwóch razy dziennie. Zalecany czas trwania wynosi od jednego do sześciu tygodni, w zależności od nasilenia stanu zapalnego. Siła działania leków kortykosteroidowych powinna być dostosowana do dotkniętych obszarów skóry. Nie zaleca się stosowania leku kortykosteroidowego na twarzy, ustach lub w innych wrażliwych miejscach ciała.

Miejscowe kortykosteroidy są bezpieczne dla dzieci i kobiet w ciąży. Należy je jednak stosować z ostrożnością u bardzo małych dzieci i w czasie ciąży. Natomiast bardzo duże dawki kortykosteroidów nie powinny być stosowane w czasie ciąży. Jeśli jesteś w ciąży, przed zastosowaniem miejscowych kortykosteroidów na suchą skórę skonsultuj się z lekarzem.

Ponadto kremy kortykosteroidowe powinny być stosowane w odpowiedniej ilości. Nie należy ich zbyt często nakładać na twarz lub na powieki, ponieważ mogą wywołać skutki uboczne.

Drapanie

Drapanie Sucha skóra to częsty problem, który jest spowodowany słabą funkcją bariery w skórze. Umożliwia to przedostanie się substancji drażniących do skóry i wywołanie egzemy i zapalenia skóry. Powtarzające się drapanie pogłębia problem i prowadzi do cyklu swędzenie-drapanie.

Oprócz uszkodzenia skóry, drapanie może również powodować wzmożone krążenie, które może wywołać więcej stanów zapalnych i podrażnień. Aby zapobiec drapaniu suchej skóry, stosuj łagodne mydło bezzapachowe i kremy naprawcze, które pomogą odbudować barierę ochronną. W ciężkich przypadkach można zastosować krem z hydrokortyzonem, aby złagodzić świąd i stan zapalny.

Jeśli drapanie utrzymuje się, możesz rozważyć konsultację z lekarzem. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej i dermatolodzy mogą zdiagnozować przyczynę suchości skóry i zalecić leczenie. Konieczne może być przeprowadzenie badania fizycznego i badań krwi. Osoby w ciąży, starsze, przyjmujące leki rozrzedzające krew lub aspirynę są bardziej narażone na siniaki w wyniku drapania suchej skóry. Aby zapobiec siniakom, Mayo Clinic zaleca podniesienie dotkniętego obszaru. Można również zastosować zimny okład kilka razy dziennie. Stosowanie codziennego kremu nawilżającego i noszenie długich rękawów może również pomóc zmniejszyć chęć drapania się.

Drapanie suchej skóry nie tylko pogorszy stan, ale może prowadzić do infekcji i bliznowacenia. Oprócz stosowania bogatego kremu nawilżającego do suchej skóry, szczotkowanie na sucho może pomóc usunąć martwy naskórek i zmniejszyć świąd. Warunki codziennego życia i pogoda również wpływają na jakość Twojej skóry. Zimne, suche powietrze może odwodnić Cię bardziej niż zdajesz sobie z tego sprawę, a włączone ogrzewanie w domu może pogorszyć ten stan.

Zbyt częste mycie

Ilość myć, które wykonujesz, zależy od rodzaju Twojej skóry i produktu, którego używasz. Nie należy przesadzać z myciem. Twoja skóra wytwarza oleje, które utrzymują ją w wilgoci i chronią przed zewnętrznymi czynnikami drażniącymi. Nadmierne mycie usuwa te naturalne olejki i pozostawia skórę suchą, napiętą i podrażnioną.

Mycie rąk powinno odbywać się przy użyciu łagodnego mydła, które nie pozbawia skóry naturalnych olejków. Wiele mydeł zawiera składniki, które pogarszają stan wrażliwej skóry i powodują jej zaczerwienienie, swędzenie lub łuszczenie się. Myjąc ręce ostrym mydłem, ryzykujesz, że uszkodzisz barierę ochronną skóry i sprawisz, że będzie ona podatna na wysuszenie. Kiedy myjesz ręce, staraj się myć je przez około 20 sekund ciepłą wodą. Osusz je ręcznikiem, a następnie użyj kremu nawilżającego.

Podobne tematy