Jakie są przyczyny suchej skóry?

Sucha skóra może być spowodowana przez kilka czynników. Należą do nich czynniki środowiskowe, zmiany hormonalne, mycie rąk i starzenie się. Powinnaś poznać konkretne czynniki, które mogą powodować suchość skóry i podjąć kroki w celu ich wyeliminowania. W końcu sucha skóra jest powszechnym problemem i istnieje kilka sposobów jej leczenia.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest owocem naszego partnerstwa z beautyboutique.com.pl

Czynniki środowiskowe

Sucha skóra to powszechna przypadłość, która może być niewygodna, swędząca i wrażliwa. Nieleczona może stać się problemem chronicznym. Wiele czynników środowiskowych może przyczynić się do powstania suchej skóry. Należą do nich ostre mydła, gorące prysznice i zimna pogoda. Suche powietrze również może pogorszyć ten stan.

Czynniki środowiskowe są również ważne dla zdrowej skóry. Niektórzy ludzie są bardziej podatni na suchość skóry niż inni, ale możesz kontrolować sytuację, aby zapobiec jej powstawaniu. Na przykład, możesz podjąć kroki w celu ochrony skóry przed trudnymi warunkami atmosferycznymi i czynnikami drażniącymi, takimi jak środki czyszczące i chemikalia. Ponadto, możesz nawilżać skórę po kąpieli i pływaniu. Należy również pić napoje bezkofeinowe, gdy odczuwamy pragnienie, ponieważ pomoże to nawilżyć tkanki skóry.

Skóra jest największym organem w organizmie. Główną funkcją skóry jest ochrona organizmu przed szkodliwymi substancjami. Stopień narażenia na te substancje decyduje o tym, czy organizm doznaje uszczerbku na zdrowiu, czy nie. Substancje te mogą prowadzić do różnych chorób, w tym depigmentacji chemicznej, kontaktowego zapalenia skóry i chorób tkanki łącznej. W tym rozdziale nie będziemy omawiać wchłaniania ogólnoustrojowego.

Zmiany hormonalne

Sucha skóra jest częstym efektem ubocznym zaburzeń hormonalnych, zwłaszcza u kobiet. Cykl menstruacyjny, starzenie się i wahania poziomu estrogenów mogą wpływać na poziom nawilżenia skóry. W rezultacie skóra może wydawać się sucha i łuszcząca się. Zmiany hormonalne mogą również wpływać na produkcję sebum, naturalnego hormonu, który pomaga chronić i nawilżać skórę.

Chociaż przyczyna braku równowagi hormonalnej jest nadal w dużej mierze nieznana, dermatolodzy są w stanie stosować leki w celu zrównoważenia hormonów i poprawy stanu zdrowia skóry. Leczenie może obejmować leki miejscowe lub zabiegi kosmetyczne, takie jak laserowa terapia światłem. Procedury te wymagają jednak zalecenia lekarza i powinny być wykonywane przez wyszkolonego specjalistę.

Wraz z wiekiem u kobiet spada poziom estrogenu. Może to prowadzić do suchości i pękania skóry. Jednak możliwe jest skorygowanie tego problemu poprzez przyjmowanie naturalnego suplementu zastępującego hormony. Twój organizm będzie potrzebował zastrzyku estrogenu, aby wrócić do równowagi, a przyjmowanie odpowiednich hormonów może pomóc Ci to osiągnąć.

Ciąża prowadzi również do zmian w poziomie estrogenów. Wysoki poziom estrogenów wpływa na produkcję elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego w skórze. Te trzy substancje pomagają skórze zachować wilgoć i elastyczność. Zmiany w poziomie tych hormonów mogą prowadzić do suchości skóry i zmarszczek.

Starzenie się

Z wiekiem nasza skóra się zmienia. Staje się cieńsza i traci swoją naturalną wilgotność. Jest też mniej elastyczna, a żyły są bardziej widoczne. Dłużej też trwa proces gojenia. Ponadto nadmierna ekspozycja na słońce może powodować plamy starcze, zmarszczki i raka skóry. Istnieją jednak sposoby, aby chronić skórę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Niektóre z tych metod obejmują noszenie kremu z filtrem przeciwsłonecznym i stosowanie kremu nawilżającego.

Oprócz starzenia się, istnieje wiele przyczyn suchości skóry. Niektóre leki i choroby mogą spowodować, że skóra stanie się bardzo sucha. Na przykład leczenie raka i dializy mogą powodować suchość skóry. Inną przyczyną jest stosowanie mydeł dezodorujących i ostrych środków czyszczących, które pozbawiają skórę naturalnych olejków. Również mieszkanie w suchym klimacie może powodować wysuszenie skóry.

Sucha skóra jest powszechna wraz z wiekiem. Około 85% osób w wieku powyżej 50 lat doświadcza suchości skóry. Stan ten nasila się w wyniku utraty gruczołów tłuszczowych, nadużywania mydeł i nadmiernego moczenia się w gorących kąpielach. Niektóre leki mogą również nasilać swędzenie, dlatego ważne jest, aby uzyskać diagnozę lekarza w celu ustalenia przyczyny.

Inną przyczyną suchej skóry są zmiany hormonalne. Może to dotyczyć kobiet w okresie menopauzy. Chociaż zmiany te nie są odwracalne, możesz pomóc swojej skórze pozostać nawilżoną, stosując delikatny środek oczyszczający. Spróbuj użyć łagodnego produktu, który nie ma żadnych perfum ani składników, które mogą podrażnić Twoją skórę. Innym skutecznym rozwiązaniem jest użycie nawilżacza, aby dodać wilgoci do powietrza. Pomoże to utrzymać nawilżenie skóry podczas zimowych miesięcy i zapobiegnie jej wysuszeniu.

Mycie rąk

Mycie rąk jest ważnym środkiem zdrowia publicznego i jest zalecane w celu zapobiegania wielu infekcjom. Jednak nadmierne mycie rąk może powodować suchość i swędzenie skóry. Może również zaostrzyć warunki takie jak alergie i egzema. Najlepszym sposobem na zmniejszenie suchości i podrażnień jest regularne nawilżanie rąk.

Mycie rąk usuwa ze skóry brud i zarazki, ale jednocześnie pozbawia ją ochronnych olejków z wierzchniej warstwy skóry. Bez tych olejków skóra staje się popękana i sucha. To czyni ją bardziej podatną na infekcje grzybicze i bakteryjne. Ważne jest, aby często myć ręce i używać mydeł przeznaczonych do skóry.

Mycie rąk jest konieczne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19, ale może również powodować suchość, swędzenie i pękanie skóry. Jeśli ten problem pozostanie bez kontroli, może zaostrzyć istniejące warunki i spowodować nowe. Używając delikatnego mydła, możesz zapobiec suchości i podrażnieniom, które mogą towarzyszyć częstemu myciu rąk.

Standardowe mydła w płynie zawierają sodium tallowate, sodium cocoate, aqua, glycerin i szereg innych składników. Ponadto, dobry krem nawilżający powinien zastąpić naturalne oleje powierzchniowe skóry. Aby znaleźć skuteczny krem nawilżający, należy szukać produktów zawierających petrolatum, olej mineralny, glicerynę i lanolinę. Zaleca się również wybieranie produktów bezzapachowych, a przed zakupem należy dokładnie przeczytać listę składników.

Jeśli martwi Cię suchość Twoich dłoni, rozważ konsultację z dermatologiem. Może on ocenić Twoje objawy i zalecić plan leczenia.

Egzema

Wiele czynników może przyczynić się do suchości skóry, w tym nagłe zmiany temperatury i wilgotności. Niektóre alergeny pokarmowe są również znane z wywoływania egzemy. Ponadto, egzema może być nasilona przez energiczną aktywność fizyczną. Klimatyzatory mogą również pogorszyć sytuację poprzez wysuszenie powietrza. Na szczęście istnieją sposoby, aby zminimalizować częstotliwość pojawiania się egzemy. Skonsultuj się z dermatologiem, aby dowiedzieć się więcej.

Objawy egzemy mogą być łagodne lub ciężkie, od swędzenia i pieczenia do pęcherzy. Objawy mogą ustąpić same po kilku tygodniach lub utrzymywać się przez miesiące, a nawet lata. Osoby z ciężkimi przypadkami mogą potrzebować doustnych sterydów.

Jedną z przyczyn egzemy jest niezdolność komórek skóry do naprawy własnej bariery ochronnej. Wynika to z mutacji genu zwanego filagryną. Gen ten jest niezbędny do naprawy bariery skórnej. Normalne komórki skóry mają dwie kopie filagryny, ale u pacjentów z egzemą obecna jest tylko jedna.

Chociaż trudno jest wyleczyć egzemę, jeśli jej przyczyna jest genetyczna, dostępne są sposoby leczenia. Pierwszym krokiem jest unikanie czynników wyzwalających, które mogą pogorszyć stan. Drugim krokiem jest znalezienie leku, który łagodzi objawy i zapobiega ich wystąpieniu.

Dziedziczenie

Wiele chorób suchej skóry może być dziedziczonych. Jednym z najczęstszych jest atopowe zapalenie skóry, rodzaj egzemy. Jest ono spowodowane mutacjami w genach kontrolujących produkcję białka zwanego filagryną, które pomaga tworzyć i nawilżać barierę skórną. Mutacje te dotyczą aż 10 procent populacji i skutkują bardziej suchą skórą. Dodatkowo, osoby z tymi mutacjami są bardziej narażone na rozwój egzemy – rodzaju wyprysku, który powoduje stan zapalny i swędzenie.

Sucha skóra może być spowodowana wieloma czynnikami, w tym zaburzoną barierą skórną i niedoborem zdrowych tłuszczów w górnej warstwie skóry. Normalnie warstwa ta zawiera martwe komórki i naturalne oleje, które pomagają zatrzymywać wilgoć. Niedobór tych składników może prowadzić do suchości skóry, co może być oznaką poważniejszych schorzeń.

Genetyka egzemy nie jest w pełni zrozumiała. Naukowcy zidentyfikowali szereg nowych mutacji związanych z łagodnym zespołem SAM i zapaleniem skóry. Mutacje te zlokalizowane są w genie desmoplakiny. Naukowcy nadal nie są pewni co do dokładnej przyczyny wyprysku, ale te wyniki zapewniają nowy wgląd w powszechne schorzenie genetyczne.

Podobne tematy