Zwolnienie online – bez wychodzenia z domu

Zwolnienie L4 online – co to takiego? 

Istnieje wiele różnego rodzaju schorzeń, które mogą sprawić, że nie będziemy w danym momencie w stanie skutecznie oddawać się pracy. Aby przyspieszyć powrót do zdrowia, warto w takiej sytuacji poprosić o zwolnienie lekarskie (lub jego przedłużenie). Na szczęście nie jest już w tym celu konieczna wizyta w stacjonarnej przychodni. Dzięki możliwościom oferowanym przez internet mamy szansę bowiem uzyskać zwolnienie online bez wychodzenia z domu.

Na czym polega e-zwolnienie?

Zwolnienie online zasadniczo niczym nie różni się od papierowego dokumentu wystawianego przez lekarza. Jest to L4 działające na dokładnie takich samych zasadach, co jego klasyczny odpowiednik. Poświadcza ono naszą niezdolność do wykonywania pracy zarobkowej w określonym terminie. Wystawia się je przede wszystkim z przyczyn choroby osoby, która uzyskuje taki dokument – między innymi przeziębienia, czy grypy, ale również poważniejszych chorób. Zwolnienie lekarskie uzyskać można też chociażby po przebyciu operacji.

Zobacz też: Jakie powody podajemy w zwolnieniu online?

Zwolnienie takie może zostać wypisane przez dowolnego lekarza, Nie ma tu znaczenia, czy jednostka chorobowa, na którą cierpi dana osoba zgadza się ze specjalizacją danego lekarza. Co więcej, może on wystawić zwolnienie lekarskie nawet osobie, która na co dzień nie jest jego pacjentem. Tu właśnie do gry wchodzi zwolnienie online.

Zwolnienie takie może bowiem zostać wystawione przez specjalistę w ramach telekonsultacji, czyli bez wychodzenia z domu. Uzyskane przez internet L4 jest dokładnie tak samo ważnym dokumentem, co tradycyjne, papierowe zwolnienie. Pracodawca ma zatem obowiązek uszanowania dokumentu wystawionego w takiej formie. Ponadto zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej trafi od razu także do ZUS, a także do PUE pracodawcy. 

W jaki sposób uzyskać zwolnienie lekarskie online?

O zwolnienie online warto zwrócić się zawsze wtedy, gdy stan zdrowia nie pozwala nam na aktywne wykonywanie pracy zarobkowej. Najszybszym sposobem na uzyskanie takiego zwolnienia będzie skorzystanie z teleporady, czyli konsultacji lekarskiej przez internet. Pozwoli nam ona uzyskać zwolnienie bez wychodzenia z domu, nawet w kilkanaście minut. Podkreślić należy, że pacjentów podczas teleporad przyjmują prawdziwi, dyplomowani lekarze – nie ma więc powodów do obaw co do jakość obsługi.

Przy okazji e-zwolnienia możesz ubiegać się o receptę online!

Oczywiście, zanim zwolnienie online zostanie wystawione, przeprowadzony zostanie profesjonalny wywiad lekarski. W ten sposób lekarz dowie się, jakie symptomy nam dolegają, dzięki czemu będzie w stanie nie tylko wystawić zwolnienie, ale także przepisać odpowiednie leki, czy też skierować na konkretne badania. 

Zwolnienie lekarskie nie tylko w przypadku choroby

Oczywiście, zwolnienie lekarskie można uzyskać nie tylko w przypadku własnej choroby. Przykładową sytuacją, w której jesteśmy uprawnieni do odbioru takiego zwolnienia jest konieczność opieki nad chorym dzieckiem. W takiej sytuacji należy dokładnie przedstawić lekarzowi przyjmującemu podczas teleporady swoją sytuację. Zwolnienie online można jednak uzyskać także na dziecko zdrowe – na przykład w sytuacji, gdy konieczna jest nasza opieka nad nim, ponieważ szkoły i przedszkola zostały zamknięte. Podobnie, o zwolnienie lekarskie możemy zwrócić się wtedy, gdy jesteśmy jedyną dorosłą osobą, która jest w stanie sprawować opiekę nad chorym rodzicem. W każdym z tych przypadków zwolnienie lekarskie najlepiej będzie uzyskać online, aby nie narażać się na kontakt z wirusami czy bakteriami czekając w kolejce w przychodni medycznej.Podobne tematy